Arbeidstilsynet zapowiada zmiany w kartach HMS.
Arbeidstilsynet screenshot/https://www.arbeidstilsynet.no/nyheter/nytt-utseende-pa-hms-kort-og-ny-bestillingslosning/
Arbeidstilsynet zapowiada zmiany w kartach HMS: nowy wygląd identyfikatorów, ułatwioną rezerwację on-line oraz… boleśnie wysokie mandaty za brak karty. Wygląda na to, że po aktualizacji przepisów praca „na czarno” na placu budowy lub w branży sprzątającej może być po prostu nieopłacalna.
Jeśli kiedykolwiek zdarzyło się komuś pracować na placu budowy lub przy sprzątaniu bez identyfikatora HMS – niech nie popełnia tego błędu po raz kolejny. Norweska Państwowa Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) przypomina, że brak karty HMS (HMS-kort) jest dla urzędników równoznaczny z pracą „na czarno”, dlatego zapowiada zmiany.
Nowe identyfikatory i ułatwiona rezerwacja
Arbeistilsynet próbuje w dużej mierze ułatwić pracownikom cały proces wyrabiania identyfikatora. Od 10 stycznia ubiegający się o identyfikator dla branży sprzątającej lub budowlanej będą mogli zarezerwować go w dużo prostszy sposób. Nowa strona umożliwiająca rezerwację ma być szybka i intuicyjna, co pozwoli uniknąć problemów związanych z przesyłaniem danych uwierzytelniających. Łatwiej będzie też uzyskać duplikat karty w przypadku zgubienia identyfikatora lub zmienić hasło do witryny.
>>> HMS dla branży budowlanej>>> HMS dla branży sprzątającejOprócz tego, od 2018 roku
pracownicy branży budowlanej i sprzątającej otrzymają karty o nieco innym wyglądzie. To jednak „kosmetyczna” zmiana, a Arbeidstilsynet uspokaja, że wszelkie inne identyfikatory są ważne do wygaśnięcia.
Nowe wzory karty HMS dla branży budowlanej i sprzątającej.
Arbeidstilsynet screenshot/https://www.arbeidstilsynet.no/nyheter/nytt-utseende-pa-hms-kort-og-ny-bestillingslosning/
Kara od 10 000 wzwyż
Urzędnicy wprowadzają także zmiany w mandatach. Firmy, które decydują się na zatrudnianie pracowników bez kart HMS, mogą zapłacić minimum 10 tys. koron grzywny.
Wysokość kary może też znacznie wzrosnąć – wszystko zależy od liczby pracowników, którzy nie posiadają identyfikatorów i są zatrudnieni w danej firmie. Arbeidstilsynet przypomina, że identyfikator HMS to dla urzędników znak, że dany pracownik jest zatrudniony legalnie, a nie „na czarno”.
Obowiązkowe także dla obcokrajowców
Identyfikatory zwane także kartami HMS obowiązują każdego pracownika „budowlanki” i branży sprzątającej. Warto podkreślić, że obowiązek ich posiadania nie dotyczy tylko Norwegów – do przepisów muszą się zastosować zarówno firmy norweskie, jak i zagraniczne.
Sam proces wyrabiania HMS-kort jest względnie łatwy i leży po stronie pracodawcy. Firma zatrudniająca pracownika, musi zgłosić go do Urzędu ds. Cudzoziemców (UDI), wysłać go na „kontrolę tożsamości” do lokalnej placówki UDI, a następnie przesłać raport o zatrudnieniu pracownika (A-melding) z systemu księgowego.
Jeśli wasz pracodawca nie wspomina o karcie HMS, dopilnujcie przepisów i przypomnijcie o obowiązku posiadania identyfikatora – nie ma sensu narażać się na nieprzyjemności.
22-06-2020 21:34
0
0
Zgłoś
20-02-2020 11:20
0
0
Zgłoś
12-01-2018 15:45
0
0
Zgłoś
12-01-2018 12:06
1
0
Zgłoś
12-01-2018 11:53
1
0
Zgłoś