Praca w nocy: kiedy jest dozwolona i co przysługuje pracownikom

Pracodawca może wprowadzić nocne zmiany, jeśli jest to konieczne dla danej działalności. pxhere.com / CC0 Public Domain
Kiedy nocna praca jest „konieczna”?
W praktyce oznacza to, że firma ma prawo wprowadzić nocne zmiany m.in. jeśli instalacje, maszyny, surowce lub produkty mogą podczas wstrzymania prac ulec zniszczeniu lub przerwa w pracy jest niemożliwa z powodów technicznych. Również zawody działające na rzecz społeczeństwa, takie jak służba zdrowia, służba wojskowa, policja, straż pożarna czy centrale alarmowe są wyłączone z zakazu wykonywania pracy w nocy. Podobnie traktuje się także dziennikarzy, pracowników teatrów i wystaw, a także piekarzy.
Istnieje też możliwość wprowadzenia tymczasowych nocnych zmian, jeśli zajdzie taka potrzeba – przykładem może być praca sezonowa lub nieoczekiwany wzrost zamówień.
Pracodawca ma obowiązek omówić konieczność wprowadzenia pracy w nocy z przedstawicielem pracowników (tillitsvalgt).
Czas pracy w nocy
Pracodawca i pracownik mają także prawo zawrzeć pisemną umowę, z której wynika, że pracownik – z własnej inicjatywy – może wykonywać pracę między godziną 21 a 23.
Jako pracę w nocy nie uznaje się pracy na dwie zmiany między 6 a 24.
Dla osób, które ponoszą duże ryzyko zawodowe lub praca jest dla nich znacznym obciążeniem psychicznym lub fizycznym, limit czasu pracy wynosi 8 godzin na dobę – w tym wypadku nie jest już liczona miesięczna średnia.
Każdy pracownik, który pracuje głównie na nocnych zmianach, musi mieć też zapewnione regularne kontrole lekarskie, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wypadków i problemów zdrowotnych.
To może Cię zainteresować
26-10-2018 10:17
0
-1
Zgłoś