Strony uzgodniły środki mające na celu zmniejszenie liczby zwolnień lekarskich w ciągu najbliższych czterech lat.
NTB/Virke materiały prasowe
Reprezentanci państwa, pracodawców i pracowników osiągnęli porozumienie w sprawie inkluzywnego życia zawodowego (IA-avtale). Nastąpiło to 12 lutego po spotkaniu negocjacyjnym z udziałem ministry pracy Tonje Brenny i przedstawicieli LO, NHO, UNIO, KS, Akademikerne, Virke, Spekter i YS.
Poprzednia Umowa o Bardziej Inkluzywnym Rynku Pracy została podpisana 18 grudnia 2018 roku i pierwotnie miała obowiązywać do końca 2022 roku. W listopadzie 2022 strony zgodziły się na przedłużenie przepisów do końca 2024 roku, jednocześnie zobowiązując się do wzmocnienia działań na rzecz redukcji absencji chorobowej i wykluczenia zawodowego.
Nowy rok, nowe porozumienie
W grudniu 2024 roku negocjacje przerwano jednak po tym, jak strony nie doszły do porozumienia w sprawie nowej IA-avtale z powodu rozbieżności w kwestii zasiłku chorobowego. LO domagało się, aby dotychczasowy układ był chroniony przez cztery lata, natomiast NHO nie zgodziło się na okres dłuższy niż 18 miesięcy.
Celem porozumienia, które wygasło z Nowym Rokiem, było zmniejszenie liczby zwolnień lekarskich i ograniczenie odsetka osób rezygnujących z pracy, ale rozwój wydarzeń poszedł w przeciwnym kierunku. W latach 2018-2023 liczba zwolnień lekarskich wzrosła bowiem o 17,5 proc.
Na początku 2025 roku ton rozmów między LO i NHO stał się nieco bardziej pojednawczy. Szef NHO Ole Erik Almlid powiedział w styczniu w komentarzu dla VG, że nie chce „eskalować sytuacji”, natomiast szefowa LO Peggy Hessen Følsvik skomentowała następnego dnia, że jest otwarta na zbadanie programu zasiłków chorobowych.
IA-avtalen to porozumienie między norweskimi władzami a partnerami społecznymi, mające na celu stworzenie rynku pracy otwartego dla wszystkich poprzez zapobieganie absencji chorobowej i wykluczeniu zawodowemu, a tym samym zwiększenie zatrudnienia.
12 lutego 2025 roku strony zaangażowane w IA-avtalen osiągnęły porozumienie w sprawie przedłużenia umowy. Nowa jej wersja wprowadza zaktualizowane cele i strategie mające dalej promować integracyjny rynek pracy w Norwegii. Szczegóły dotyczące nowych postanowień zostaną opublikowane w najbliższych dniach.
Kolejne cztery lata prób
Jak powiedziała Tonje Brenna, strony uzgodniły środki mające na celu zmniejszenie liczby zwolnień lekarskich w ciągu najbliższych czterech lat.
„Porozumienie przewiduje, że strony wykorzystają lata 2025 i 2026 na szerokie zebranie wiedzy na temat zwolnień lekarskich. Opierając się na wiedzy wynikającej z tej umowy, strony wykorzystają lata 2027 i 2028, aby omówić potrzebę dostosowania i wdrożenia wszelkich nowych środków” – pisze rząd.
Na poziomie krajowym Rada ds. Polityki Pracowniczej i Emerytalnej, pod przewodnictwem ministra pracy i integracji, odpowiada za nadzór nad realizacją umowy. Na poziomie lokalnym kluczowe jest zaangażowanie pracodawców, pracowników oraz ich przedstawicieli w działania na rzecz poprawy norweskiego środowiska pracy.
Źródła: NTB, Virke, Spekter, YS, KS, VG