Czas pracy na home office. Nowe przepisy od lipca

Nowe przepisy nie mają zastosowania w sytuacji, gdy praca z domu jest krótkoterminowa. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/fizkes
Regjeringen har i dag fastsatt endringer i forskrift om arbeid som utføres i arbeidstakers hjem. Endringene trer i kraft fra 1. juli 2022 og innebærer blant annet at regjeringen opphever forskriftens særregler om arbeidstid.
— Arbeidsdep (@Arbeidsdep) March 18, 2022
Les mer: https://t.co/FUyUi1xTdm
Wszystko na piśmie
- zakresu prac
- godzin pracy
- wszelkich postanowień dotyczących tego, kiedy pracownik będzie do dyspozycji pracodawcy
- jeżeli umowa jest tymczasowa - przewidywany czas jej trwania
- wszelkich postanowień dotyczących prawa do zmiany lub rozwiązania umowy
- wszelkich przepisów dotyczące okresu próbnego
- kto odpowiada za zakup, eksploatację i konserwację sprzętu do pracy.
Jak dodaje resort, Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) otrzymuje uprawnienia, by nadzorować przestrzeganie nowych przepisów. Nie oznacza to jednak z góry, że inspektorzy Arbeidstilsynet będą przeprowadzać kontrole w domu pracownika, podkreśla Ministerstwo. Mogą np. sprawdzić, czy zawarto stosowną umowę między pracodawcą a pracownikiem, a także czy przestrzga się godzin pracy zawartych w danej umowie.
Przepisy nie regulują, kiedy pracodawca może narzucić home office ani tego, kiedy pracownik może się ubiegać o pracę z domu. Przepisy nie zawierają też wymogów dotyczących specyfikacji wyposażenia, które ma zapewnić pracodawca osobie pracującej z domu. Nie określają, kto ma odpowiadać za zakup niezbędnego do pracy sprzętu, np. kto pokryje koszty zakupu i utrzymania sprzętu, np. biurka, krzesła, niezbędnych mediów itp. Ustawa nakazuje więc, by jasno określić, kto finansuje niezbędny sprzęt i płaci za jego ewentualne naprawy.
Przepisy mówią za to o tym, że pracodawca musi zapewnić, aby miejsce pracy, sprzęt służbowy i środowisko pracy nie powodowały obciążenia fizycznego i psychicznego u pracownika.
Czas pracy pod lupą
Nowe przepisy nie mają zastosowania w sytuacji, gdy praca jest krótkoterminowa, np. pracownik pracuje w domu przez dwa tygodnie, a także, gdy jest sporadyczna, tzn. pracownicy, którzy raz na jakiś czas przez krótki okres pracują zdalnie.

W Norwegii, zgodnie z ustawą, rozróżnia trzy rodzaje godzin pracy: etat/normalne godziny pracy (alminnelig arbeidstid), dodatkową pracę (merarbeid) i nadgodziny (overtidsarbeid).Źródło: stock.adobe.com/standardowa
Jeżeli pracownik wykonuje głównie pracę w nocy, istnieje również wymóg, aby dana osoba nie pracowała dłużej niż 8 godzin dziennie. Pracownikowi, który wykonuje pracę głównie w nocy, przed przystąpieniem do pracy, a następnie w regularnych odstępach czasu, zostanie zaproponowane badanie stanu zdrowia, czytamy w ustawie.
Godziny pracy muszą być tak zorganizowane, aby pracownik miał czas wolny od pracy przez co najmniej 11 kolejnych godzin w ciągu 24 godzin i co najmniej 35 kolejnych godzin w ciągu 7 dni.

To może Cię zainteresować