Chcesz przenieść dagpenger do Polski? To musisz wiedzieć

NAV dokładnie sprawdza status osób, które pobierają zasiłek w Polsce. wikimedia.org - Ssu - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Dagpenger – dla kogo?
Dagpenger przysługuje osobom, które:
- w minionym roku osiągnęły dochód minimalny w wysokości co najmniej 1,5 G* lub co najmniej 3 G w ciągu ostatnich 3 lat kalendarzowych,
- są zarejestrowane w NAV jako osoby bezrobotne,
- aktywnie szukają pracy,
- legalnie przebywają na terenie Norwegii.
* Grunnbeløpet (G) – kwota bazowa wymiaru świadczeń społecznych. Stawka G ustalana jest każdego roku. Od 01.05.2017 wynosi 93 634 NOK.
Eksport zasiłku do Polski
Jeżeli osoba pobierająca świadczenie decyduje się wrócić do Polski i tam rozpocząć poszukiwanie pracy, może ubiegać się o przeniesienie zasiłku. Nie każdy jednak może przenieść świadczenie poza grancie Norwegii poprzez złożenie druku PD U2.
Warunkiem koniecznym, jaki należy spełnić, jest pobieranie dagpenger w Norwegii przez 4 tygodnie poprzedzające złożenie wniosku. To wtedy należy poinformować urząd o planowanej dacie opuszczenia kraju.
Należy pamiętać o tym, że opuszczenie Norwegii bez złożonego wniosku PS U2 lub w przypadku niedotrzymania terminu jego złożenia może grozić wstrzymaniem wypłaty świadczenia. Okolicznością łagodzącą może być np. nagły wyjazd na rozmowę kwalifikacyjną do Polski.
Osoba, która przeniosła dagpenger do innego kraju, zobowiązana jest zarejestrować się jako osoba bezrobotna oraz złożyć w lokalnym wojewódzkim urzędzie pracy druk PD U2. Pobyt poza granicami kraju nie zwalnia także z obowiązku wypełniania kart meldunkowych – NAV nadal musi otrzymywać informacje o aktualnej sytuacji świadczeniobiorcy.
Warto pamiętać, że urząd sprawdza adres IP, z którego wysyłana jest karta meldunkowa – łatwo więc można ustalić, czy osoba rzeczywiście przebywa w Polsce podczas eksportu zasiłku.
W skrócie:
– eksport zasiłku nie może trwać dłużej niż 3 miesiące,
– wyjazd bez złożenia wniosku jest równoznaczny z utratą prawa do świadczenia,
– musisz pobierać dagpenger przez co najmniej 4 tygodnie poprzedzające złożenie wniosku.
Pracownicy rotacyjni
Jak długo mogę pobierać dagpenger w Polsce?
Powrót do Norwegii
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
To może Cię zainteresować
23-10-2023 10:52
1
0
Zgłoś
28-12-2020 16:49
2
0
Zgłoś
11-01-2018 23:03
10
0
Zgłoś
17-11-2017 08:07
16-11-2017 15:40
7
0
Zgłoś