„Pracodawca nie chce wypłacić feriepenger‟. Najważniejsze, aby szybko działać

Co robić, gdy pracodawca nie chce zapłacić pieniędzy? fotolia.com - royalty free
Dostałem zwolnienie z pracy i pracodawca nie chce mi wypłacić pieniędzy za feriepenger.
Czas jest najważniejszy
O zaległe świadczenie urlopowe można się ubiegać maksymalnie przez trzy lata. Po tym czasie sprawa się przedawnia.
– Termin przedawnienia roszczenia zaczyna biec od momentu, kiedy pracownik najwcześniej mógł otrzymać feriepenger. – mówi adwokat Tomasz Nierzwicki.
Przykładowo, jeżeli pracodawca albo pracownik złożył wypowiedzenie umowy o pracę w marcu 2016, a termin wypowiedzenia był miesięczny i upłynął 30 kwietnia 2016, to świadczenie urlopowe powinno być wypłacone w maju 2016 w dniu, w którym wynagrodzenie było zwykle wypłacane.
– Roszczenie o feriepenger w takiej sytuacji przedawni się w maju 2019 r – dodaje Nierzwicki.
O zaległe świadczenie urlopowe można się ubiegać maksymalnie przez trzy lata. Po tym czasie sprawa się przedawnia.
Inspekcja pracy nie pomoże
– Pracownik, który zostaje zwolniony, często najpierw kontaktuje się z norweską Inspekcją Pracy (Arbeidstilsynet). Ale inspekcja pracy, jak i inne urzędy, często nie ma możliwości ani uprawnień do działania w imieniu pracownika – mówi Nierzwicki.
Darmowa pomoc adwokata
– Adwokat decyduje o tym, czy pracownik spełnia warunki do otrzymania bezpłatnej pomocy i czy można w takim przypadku domagać się odszkodowania za nieuzasadnione lub nieprawidłowe wypowiedzenie z pracy – mówi.
Pracownik może też zgłosić swój problem do związków zawodowych, które mogą zaangażować się w sprawę i dopilnować, aby się nie przedawniła. Można też samodzielnie zgłosić sprawę do sądu rozjemczego (forliksråd) w gminie siedziby pracodawcy lub skierować pozew do wyższej instancji.
Zgłosić bankructwo pracodawcy
– Bardzo ważna jest szybka reakcja pracownika, gdy pracodawca nie chce wypłacić wynagrodzenia lub świadczeń urlopowych w terminie. W przeciwnym razie pracownicy ryzykują utratą uprawnień w Funduszu Gwarancji Wynagrodzeń (Lønnsgarantien) – mówi Mandys Engelstad.
Fundusz Gwarancji Wynagrodzeń z NAV zapewnia pracownikom wypłacenie zaległego wynagrodzenia w przypadku gdy pracodawca nie jest w stanie im sam zapłacić. Podanie o wypłacenie pieniędzy z Lønnsgarantien składa się u zarządcy majątku upadłego (bostyrer).
To może Cię zainteresować
16-12-2016 07:22
2
0
Zgłoś
15-12-2016 21:57
1
0
Zgłoś
15-12-2016 19:54
8
0
Zgłoś
15-12-2016 13:41
3
0
Zgłoś
15-12-2016 08:45
5
0
Zgłoś