Praca sezonowa a przekroczenie granicy. Czy w tym roku wyjazd na zbiory do Norwegii jest możliwy?

W tym roku rolnicy skarżą się na brak rąk do pracy, np. przy zbiorze truskawek. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/Pavel
Szczegółowe wyjaśnienie, kto może obecnie wjechać do Norwegii, zamieściliśmy w tym tekście:
Wniosek o pozwolenie na wjazd
Wniosek o wydanie pozwolenia na wjazd w imieniu pracownika składa jego pracodawca.
Przedsiębiorstwa produkujące ziemniaki, warzywa, owoce/ jagody mogą ubiegać się o zwolnienia z ograniczeń wjazdowych dla obcokrajowców, którzy są absolutnie niezbędni do utrzymania prawidłowej działalności firmy.
1. Pracownik musi posiadać umowę/kontrakt z daną firmą, w której znajduje się informacja, że praca ma być wykonywana w Norwegii. We wniosku pracodawca musi także zawrzeć: opis pracy, jaką ma wykonywać pracownik; dane osobowe cudzoziemca; uzasadnienie, że na norweskim rynku nie ma siły roboczej niezbędnej do podjęcia danej pracy; pełnomocnictwo od pracownika zagranicznego, że dany pracodawca może w jego imieniu wnioskować do urzędu (dokument musi być podpisany przez pracownika).
2. Wnioskujący przedsiębiorca musi być zarejestrowany w rejestrze podmiotów gospodarczych (Enhetsregisteret).

Wzór pełnomocnictwa, które musi podpisać pracownik. Landbruksdirektoratet
Urząd ds. Rolnictwa rozpatrzy wniosek, a swoją decyzję przekaże służbom granicznym. Pracownik, który uzyska zgodę urzędu, musi okazać ją - w formie papierowej lub elektronicznej - podczas przekraczania granicy.
Służby mogą w rejestrze sprawdzić, czy dokument jest prawidłowy.
Wniosek to jedno, zakwaterowanie drugie
Decyzje udzielające zezwolenia na wjazd są ważne przez 30 dni od daty ich wydania. Pracodawca musi przekazać pracownikowi dokument (w wersji papierowej/elektronicznej) potwierdzający prawo do wjazdu.
Wyjeżdżam do pracy, na to muszę uważać
Przeciętny czas pracy to 9 godzin w ciągu doby i 40 godzin tygodniowo.
Nadgodziny to praca poza ustalonymi w umowie godzinami pracy. Istnieją ograniczenia co do liczby nadgodzin, jaką pracownik może przepracować w ciągu tygodnia, w ciągu czterech kolejnych tygodni oraz w ciągu 52 tygodni.
Za każdą przepracowaną nadgodzinę pracownikowi należy się wynagrodzenie - jak informuje Inspekcja Pracy, za pracę w godzinach nadliczbowych należy się dodatek w wysokości co najmniej 40 proc. ustalonej stawki godzinowej. Można zawrzeć z pracodawcą pisemną umowę, zgodnie z którą nadgodziny będą w całości lub w części rozliczane w formie udzielenia czasu wolnego.
Każdy ma prawo do co najmniej jednej przerwy, gdy czas pracy przekracza pięć i pół godziny. Jeżeli dzienny czas pracy wynosi osiem godzin lub więcej, przerwy muszą wynosić łącznie co najmniej pół godziny.
Pracownik ma prawo do urlopu- pracownikowi przysługuje co najmniej: 11 godzin nieprzerwanego czasu wolnego w ciągu 24 godzin ; 35 godzin nieprzerwanego czasu wolnego w ciągu 7 dni Od tej zasady mogą występować wyjątki, jeśli strony ustaliły inne warunki dot. urlopu
Praca w nocy i niedziele nie jest dozwolona, chyba że wymaga tego charakter pracy. Praca między 21:00 a 6:00 jest uważana za pracę w nocy. Wynagrodzenie za pracę w tym czasie należy uzgodnić na piśmie w umowie o pracę.
Jeśli praca wypada w różnych porach dnia, pracodawca musi sporządzić grafik, który wskazuje, w jakich tygodniach, dniach i godzinach ma pracować dany pracownik.
– Pracownicy poniżej 18 roku życia: 103,15 NOK
– Powyżej 18 roku życia zatrudnieni do 12 tygodni: 123,15 NOK
– Powyżej 18 roku życia zatrudnieni między 12-24 tygodni: 128,65 NOK
Pracodawca musi przestrzegać praw pracowników, a także warunków zakwaterowania itp. Jeżeli pracownik uważa, że narusza się jego prawa, może anonimowo zgłosić naruszenie Inspekcji Pracy TUTAJ.
Ile osób wyjedzie?

W tym roku o wiele mniej pracowników zagranicznych wyjedzie na sezon do Norwegii, szacuje Inspekcja Pracy. stock.adobe.com/standardowa

To może Cię zainteresować