Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Praca i pieniądze

Nostryfikacja wykształcenia – komu i dlaczego jest potrzebna?

Kinga Kiani Ghalati

01 lutego 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
6
Nostryfikacja wykształcenia – komu i dlaczego jest potrzebna?

MN

Nostryfikacja wykształcenia ma wykazać, czy ktoś posiada wystarczające kwalifikacje w danym zawodzie, by podjąć pracę lub kontynuować naukę w innym kraju niż tym, w którym zdobył wykształcenie. Procesem tym zajmuje się Państwowy Organ ds. Jakości Wykształcenia (NOKUT). W jakich zawodach trzeba potwierdzić swoje wykształcenie?
Polacy przybywają do Norwegii w różnych celach. Najczęściej jednak do pracy, ale także po to, by studiować. Przynajmniej część z nich spotkała się z takim określeniem jak „nostryfikacja wykształcenia”, której dokonuje Państwowy Organ ds. Jakości Wykształcenia (NOKUT). W jakich zawodach trzeba potwierdzić swoje wykształcenie z NOKUT?

Komu potrzebna nostryfikacja?

Zazwyczaj system edukacji różni się – w zależności od kraju. Chodzi tu o poziom nauczania, ilość lat nauki, przerobione zagadnienia i ich problematykę, egzaminy, uprawnienia i licencje.

Nostryfikacja ma wykazać, czy ktoś posiada wystarczające kwalifikacje w danym zawodzie, by podjąć pracę lub kontynuować naukę w innym kraju niż tym, w którym zdobył wykształcenie. Weryfikacji wykształcenia potrzebują osoby, które zamierzają studiować w Norwegii kierunki podyplomowe lub też inny kierunek, ale jednocześnie zależy im, aby mieć zaliczoną przynajmniej część przedmiotów. Nostryfikacji potrzebują też osoby, które chcą w Norwegii pracować w instytucjach państwowych lub jako inżynierowie czy specjaliści.

Robert, który obecnie pracuje jako technik inżynier w Oslo, wspomina swoje doświadczenia z weryfikacją wykształcenia.

– Studiowałem na uczelni technicznej w Warszawie, ale swoją przyszłość wiązałem z Norwegią – opowiada mężczyzna. – Podyplomówkę zaplanowałem robić już w Oslo. Zgodnie z wytycznymi uczelni wysłałem kopie i tłumaczenia moich dokumentów do NOKUT i siedziałem jak na szpilkach, bo trwało to koszmarnie długo. Nostryfikację uzyskałem dopiero po trzech miesiącach. Dokumenty złożyłem dosłownie na tydzień przed ostatecznym terminem – dodaje Robert.

Z usług NOKUT muszą też skorzystać osoby, które zdają egzaminy lub uczęszczają na kursy wymagające udokumentowanego wykształcenia wyższego, oraz ci, którzy z różnych powodów będą musieli wykazać ilość zebranych punktów akademickich.

Jak podkreślał kilkakrotnie Terje Mørland, dyrektor NOKUT, bardzo wielu wnioskodawców pochodzi z Polski, a ich zaplecze edukacyjne oscyluje wokół nauk ścisłych i technicznych. Dzięki nostryfikacji wykształcenia zwiększają oni swoje szanse na podjęcie pracy w swoich zawodach.

Nostryfikacji wykształcenia podlegają również: pracownicy personelu medycznego, rewizorzy, księgowi, pośrednicy nieruchomości, windykatorzy, weterynarze, biolodzy zajmujący się zdrowiem ryb, adwokaci, marynarze, piloci, technicy i mechanicy samolotowi. Jednak zawodów tych nie weryfikuje NOKUT, ale przysługujące im właściwe organy, które dokonują autoryzacji nostryfikacji (wykaz na końcu artykułu). NOKUT nie weryfikuje też wykształcenia zawodowego i średniego. Uznanie wykształcenia przez instytucję NOKUT, na podstawie dyplomów, jest bezpłatne.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Dokumenty potrzebne do weryfikacji nie wymagają tzw. apostille, czyli poświadczenia dokumentu sporządzonego w danym państwie. To ważna informacja, zwłaszcza dla osób, które dopiero planują przyjazd. Bo brak obowiązku dostarczenia apostille to oszczędność finansowa. Uzyskanie jednego apostille to koszt około 60 złotych. Jakie dokumenty będą zatem potrzebne?    

– potwierdzona kopia oryginału dyplomu (w języku polskim)
–potwierdzona kopia oryginału suplementu dyplomu (z listą przedmiotów i uzyskanych punktów ECTS, w języku polskim; UWAGA: jeżeli ktoś ukończył uczelnię, zanim Polska wstąpiła do UE, musi poprosić swoją uczelnię o wydanie suplementu, jednak nie będą na nim widniały punkty ECTS)
– potwierdzona kopia świadectwa maturalnego
tłumaczenie dyplomu na język norweski przez tłumacza przysięgłego uznawanego w Norwegii
– tłumaczenie suplementu dyplomu na język norweski przez tłumacza przysięgłego uznawanego w Norwegii
– tłumaczenie świadectwa maturalnego na język norweski przez tłumacza przysięgłego uznawanego w Norwegii
– kopia paszportu – potwierdzona lub notarialna
– kopia potwierdzona lub notarialna zmiany nazwiska / aktu ślubu, jeżeli nasze obecne nazwisko różni się od tego na dyplomie
– tłumaczenie potwierdzenia zmiany nazwiska / aktu ślubu na język norweski przez tłumacza przysięgłego uznawanego w Norwegii
– UWAGA: paszportu nie tłumaczymy!
ZAWÓD ORGAN DOKONUJĄCY AUTORYZACJI/ NOSTRYFIKACJI
Personel medyczny Statens Autorisasjonskontor for Helsepersonell (SAK)
Rewizor, księgowy, pośrednik, nieruchomościami, windykator Finanstilsynet
Weterynarze i biolodzy zajmujący się zdrowiem ryb Mattilsynet
Adwokat Tilsynsrådet for advokatvirksomhet
Marynarz Sjøfartsdirektoratet
Pilot, technik, mechanik samolotowy
Luftfartstilsynet
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


marta bj

01-02-2016 22:06

Język angielski w zupełności wystarczy. Sprawdź wymagania na stronie NOKUT i wypełnij podanie (soknad). Jeżeli masz wątpliwości wyślij pytanie drogą elektroniczną.

marta bj

01-02-2016 22:01

Nie potrzeba kopii potwierdzonych, a jedynie zwykłe, które można zrobić nawet w domu, tak samo jak nie potrzeba tłumacza przysięgłego uznanego w Norwegii. Każdy tłumacz przysięgły stempluje swoje tłumaczenia i jest to uznawane w całym cywilizowanym świecie. A wystarczyło zasięgnąć informacji w NOKUT. Szacunek dla wyjątkowej rzetelności dziennikarskiej...

Michał Tokarski

01-02-2016 21:58

Witam czy to musi być przetłumaczone na język norweski?Kiedyś szukałem informacji i wszystkie języki skandynawskie były dozwolone plus angielski.

hei!sandokan

01-02-2016 19:52

Fantomas napisał:
Nie maccie ludziom w glowach.
Jesli Robert skonczyl Politechnike Warszawska, WAT lub jeden z technicznych kierunkow SGGW AR (innych uczelni technicznych w Warszawie nie ma), to jego wyksztalcenie jest automatycznie uznane w calej Europie, a lopie dyplomu w jezyku angielskim moze uzyskac na uczelni.
Podejzewam, ze Robert jako \"inzynier technik\" (ciekaw jestem co to takiego) skonczyl technikum i nie ma wyzszego wyksztalcenia i jest technikiem, a nie inzynierem, albo skonczyl \"informatyke\" na jakies pseudo-uczelni
Inzynier, ktory skonczyl normalna uczelnie nie potrzebuje zadnej nostryfikacji i mowie to z wlasnego doswiadczenia.



Potwierdzam Politechnike uznaja wszedzie na swiecie

Jan Kowalski

01-02-2016 19:09

Nie maccie ludziom w glowach.
Jesli Robert skonczyl Politechnike Warszawska, WAT lub jeden z technicznych kierunkow SGGW AR (innych uczelni technicznych w Warszawie nie ma), to jego wyksztalcenie jest automatycznie uznane w calej Europie, a lopie dyplomu w jezyku angielskim moze uzyskac na uczelni.
Podejzewam, ze Robert jako "inzynier technik" (ciekaw jestem co to takiego) skonczyl technikum i nie ma wyzszego wyksztalcenia i jest technikiem, a nie inzynierem, albo skonczyl "informatyke" na jakies pseudo-uczelni
Inzynier, ktory skonczyl normalna uczelnie nie potrzebuje zadnej nostryfikacji i mowie to z wlasnego doswiadczenia.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok