W większości analizowanych grup zawodowych zarobki okazały się zdecydowanie nierówne.
Fot. Adobe Stock, licencja standardowa
W blisko 100 grupach zawodowych kobiety w Norwegii zarabiają co najmniej 10 proc. mniej od mężczyzn. Jak wynika ze statystyk, najgorzej prezentują się dane w kategorii sport. Sportsmenki otrzymują wynagrodzenie o 44 proc. niższe w porównaniu z przedstawicielami drugiej płci.
Sportowcy królują w kategorii nierówności płacowych, wynika z najnowszych statystyk Centralnego Biura Statystycznego (SSB). Mężczyźni otrzymują średnie wynagrodzenie rzędu 62 tys. NOK. Kobiety rywalizujące na tym samym szczeblu mogą liczyć na około 34,67 tys. NOK. Miesięczna różnica w analizowanej kategorii wynosi 27,33 NOK. W ujęciu procentowym (44 proc.) kategoria sport charakteryzuje się największą różnicą w zarobkach mężczyzn i kobiet w Norwegii.
Na szczycie norweskiej „płacowej listy wstydu” znalazły się także:
- maklerzy handlowi i maklerzy morscy – kobiety zarabiają 36 proc. mniej (130,46 tys. NOK vs 83,97 tys. NOK),
- brokerzy finansowi – kobiety zarabiają 35 proc. mniej (116,98 tys. NOK vs 76,57 tys. NOK),
- kotlarze, blacharze, metaloplastycy i inne zawody związane z obróbką metali – kobiety zarabiają 33 proc. mniej (46,06 tys. NOK vs 30,88 tys. NOK).
Nierówności płacowe w Norwegii
Jak wynika z najnowszych danych SSB, w Norwegii znalazło się 265 grup zawodowych, w których kobiety zarabiają gorzej od mężczyzn. Tylko w kategorii sport wahania przekraczają 40 proc. W trzech grupach wynoszą od 30 do 40 proc.
Ponadto, nierówności płacowe wynoszą:
– w pięciu grupach zawodowych od 20 do 30 proc.
– w 77 grupach zawodowych od 10 do 20 proc.
– w 177 grupach zawodowych od 1 do 10 proc. (w tym w 85 nie przekraczają 5 proc.).
Nierówności płacowe nie występują w 14 grupach zawodowych.Fot. Adobe Stock, licencja standardowa
W Norwegii znalazło się także 19 grup zawodowych, w których kobiety zarabiają lepiej od mężczyzn. Tylko w jednym przypadku – uprawa roślin użytkowych – różnica przekroczyła 10 proc. i zatrzymała się na poziomie 13 proc. W pozostałych kategoriach waha się od 1 do 6 proc.
Wszystkie kwoty zaprezentowane w materiale to średnie miesięczne wynagrodzenie brutto.
Źródła: Centralne Biuro Statystyczne, FriFagbevegelse, MojaNorwegia.pl
Reklama