Praca i pieniądze
Konto w norweskim banku
46

Przy podpisywaniu umowy o pracę w Norwegii warto zastanowić się, na jakie konto będzie wpływała wypłata.
Najlepszym wyborem będzie zapisanie w umowie numeru norweskiego konta bankowego. Otrzymywanie wypłaty na konto w norweskim banku pozwala uniknąć potrącenia prowizji przez bank od przesyłanej przez pracodawcę wypłaty na konto w polskim banku.
Stawki prowizji są zależne od banku. Jedynie niektóre z nich pozwalają na bezpłatny przelew pieniędzy z konta norweskiego na konto polskie. Zazwyczaj są to banki założone w Skandynawii, na przykład Nordea. Polskie banki, takie jak PKO, pobierają dość wysokie prowizje za zagraniczne przelewy (np. 50 zł). W banku norweskim zapłacimy znacznie niższą prowizję (np. 30 koron w banku DNB). Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść założenia konta w norweskim banku, jest istnienie różnicy walutowej, związanej z otrzymywaniem pensji w koronach norweskich, a odbieraniem jej w Polsce w złotówkach. Różnica może być spora, w zależności od tego, jak bank przelicza kwotę zagranicznej waluty na złotówki. Konto w norweskim banku jest również niezbędne do otrzymania zwrotu podatku od norweskiego Urzędu Podatkowego.

fot. MN
Innym rozwiązaniem, umożliwiającym zachowanie jak największej sumy z wypłaty na swoim koncie, jest założenie konta walutowego. Bankami, które w marcu tego roku proponują najkorzystniejsze warunki do otwarcia takiego konta, są - w kolejności od pierwszego do trzeciego miejsca w rankingu - Alior Bank, Meritum Bank i mBank. Konto walutowe ma jednak jedną wadę - nie wszystkie banki prowadzą konto w koronach. Zazwyczaj wśród dostępnych walut jest euro, frank szwajcarski, funt brytyjski i dolar amerykański. Z wymienionych banków jedynie Alior Bank umożliwia otwarcie konta walutowego w koronach norweskich.
Wymagania
Założenie konta w Norwegii jest nieskomplikowane i szybkie. Cała procedura trwa najczęściej jeden dzień.
Przed założeniem konta warto sprawdzić kilka rzeczy:
- ile kosztuje utrzymanie konta,
- jakie prowizje pobiera bank od wykonanych przelewów,
- czy bank posiada konto internetowe,
- jaka karta bankomatowa jest w ofercie.

fot. pixabay.com
Większość informacji można znaleźć na stronach banków, jednak większość z nich dostępna jest jedynie w języku norweskim. Dlatego warto osobiście porozmawiać z pracownikiem banku.
Konto online
W Norwegii jest wiele banków, które mają taką ofertę. Największe banki w Norwegii również oferują konto internetowe. Ich dużym plusem jest to, że przykładają dużą wagę do ochrony konta przed zagrożeniami w internecie. Minusem jest to, że do korzystania z takiego konta również konieczna jest znajomość języka norweskiego. Na szczęście większość z nich ma przejrzysty layout, więc bez trudu zorientujemy się w dostępnych opcjach.
Czego potrzebujemy?
Najpopularniejszymi bankami w Norwegii są DnB (dnb.no), Nordea (nordea.no) i Sparebank1 (sparebank1.no). Listę wszystkich banków dostępnych w Norwegii, razem z ich adresami oraz numerami telefonów, znajdziemy TUTAJ.

fot. commons.wikimedia.org
Do założenia konta w norweskim banku potrzebujemy norweskiego numeru personalnego albo tzw. D-nummeru, czyli tymczasowego numeru identyfikacyjnego. Poza tym, niezbędne jest również przyniesienie swojego paszportu. Niektóre banki wymagają dodatkowo zabrania ze sobą umowy o pracę, na jaką jest się zatrudnionym. Studenci muszą okazać dokument potwierdzający odbywanie nauki w szkole wyższej.
Gdy szukamy najlepszego dla nas banku, warto skorzystać z wielu przydatnych aplikacji w internecie, które porównują warunki różnych kont bankowych. TUTAJ jest jedna z takich stron. Należy wpisać tam swoje dochody (brutto), posiadany kredyt mieszkaniowy (jeśli jest), kwotę oszczędności ulokowanych na koncie w okresie jednego roku, swój wiek, oraz (jeśli dotyczy) należy zaznaczyć status studenta bądź emeryta.
Założenie konta
Procedura założenia konta jest inna w każdym banku, dlatego może okazać się, że jeden bank utworzy konto tylko na podstawie numeru personalnego, a inny będzie wymagał udokumentowania zatrudnienia. Jednak nawet w takim wypadku, konto w Norwegii założysz szybko, a odpowiedzi na wszelkie pytania może udzielić pracownik banku.

fot. commons.wikimedia.org
Poniżej znajdują się warunki założenia konta w najpopularniejszych bankach w Norwegii.
Nordea - jeśli chcemy założyć konto w jednym z oddziałów banku, potrzebujemy dokumentu identyfikacyjnego. Może to być paszport, norweska karta bankowa ze zdjęciem, dowód osobisty, skandynawskie/norweskie prawo jazdy, książeczka wojskowa Norweskich Sił Zbrojnych (od 2004 roku), Blått pass lub Grønt pass.
Jeśli już posiadamy BankID, możemy założyć konto w Nordea poprzez wejście w zakładkę „Bli kunde" na stronie internetowej.
DNB - w DNB możemy założyć konto w jednym z oddziałów banku lub przez internet. Na stronie banku, w zakładce „Bli kunde", musimy jednak wpisać swój fødselsnummer. Aby założyć konto w oddziale banku, musimy zabrać ze sobą paszport, umowę o pracę, dokument z naszym numerem identyfikacyjnym (id-nummer lub D-nummer) i zezwolenie na pobyt.

fot. MN
Sparebank 1 - aby założyć tutaj rachunek, musimy posiadać fødselsnummer. W zakładce „Bli kunde" możemy bez trudu założyć konto. Wystarczy, ze podamy fødselsnummer, podstawowe dane osobowe i kontaktowe, i przechodzimy do założenia najlepszego dla nas konta. Strona jest dostępna jedynie w języku norweskim, ale łatwo można się w niej zorientować.
Chociaż najwygodniejszą opcją dla większości Polaków mieszkających w Norwegii jest otwarcie konta w norweskim banku, decyzja należy do nas i zależy od naszych osobistych oczekiwań. Przed podjęciem decyzji co do banku i typu konta warto zapoznać się z dostępnymi ofertami oraz opiniami naszych polskich i norweskich znajomych czy współpracowników.
Zobacz także:
Źródła: ekontobankowe.pl, nordea.no, sparebank1.no, dnb.no, finansportalen.no, sparebankforeningen.no
Zdjęcie frontowe: pixabay.com - CC0
Reklama
To może Cię zainteresować
24-01-2023 18:30
0
0
Zgłoś
24-01-2023 18:30
0
-4
Zgłoś
23-01-2023 23:09
0
0
Zgłoś
23-01-2023 02:42
0
-5
Zgłoś
22-01-2023 22:21
0
0
Zgłoś
21-01-2023 19:06
2
0
Zgłoś
21-01-2023 16:46
1
0
Zgłoś
21-01-2023 01:04
0
-2
Zgłoś
20-01-2023 23:30
0
0
Zgłoś
20-01-2023 23:28
2
0
Zgłoś