Praca i pieniądze
Jak szukać, aby znaleźć pracę w Norwegii?
6

„Dajcie namiary na pracę", „dokąd pójść?" - to standardowe pytania zadawane przez wszystkich, którzy chcą znaleźć w Norwegii zatrudnienie. W artykule znajdziecie kilka rad, które ułatwią wam wejście na norweski rynek pracy.
Nikt nie zna norweskiego rynku pracy tak dobrze, jak mieszkańcy tego kraju pracujący w firmach zajmujących się rekrutacją pracowników. Ingrid Fabello, doradca zawodowy z Kulturkoordinator w Trondheim opowiedziała co należy zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.
Po pierwsze: zainwestujcie w naukę języka
Powyższe twierdzenie jest oczywiste, ale mimo tego warto przypomnieć, że nauka języka jest podstawowym wymogiem, który należy spełnić, aby starać o się o szybkie podjęcie pracy w Norwegii. Norwegowie znają angielski i chętnie się tym językiem w rozmowach z obcokrajowcami posługują, jeśli jednak w grę wchodzi praca, to znajomość angielskiego nie jest wystarczająca.
Warto przygotować CV w języku norweskim, rekruterom znacznie łatwiej będzie wtedy zapoznać się z waszym życiorysem i doświadczeniem zawodowym.
Po drugie: integrujcie się
Według Fabello najlepszym sposobem na znalezienie pracy jest zintegrowanie się z norweskim społeczeństwem. Zapiszcie się więc na wolontariat, do drużyny sportowej, do kółek zainteresowań - w ten sposób poznacie nowych ludzi, którzy być może okażą się kluczowi w waszych poszukiwaniach pracy.
Ponad to czas spędzony z Norwegami to najprostszy (i najtańszy) sposób na naukę języka. Oprócz języka poznacie tamtejszą kulturę pracy i zwyczaje mieszkańców Norwegii. Pamiętajcie, że w Norwegii bardzo ważne są referencje, a te zdobędziecie z łatwością dzięki swojej pozazawodowej aktywności. Przyszły norweski szef z pewnością będzie chciał sprawdzić, jak radziliście sobie z pracą zespołową i wykonywaniem zadań.
Po trzecie: pokażcie się osobiście
Na norweskim rynku pracy spotkacie się z pewnością z ogromną konkurencją, zwłaszcza wszyscy ci, którzy aplikują na stanowiska niewymagające wiedzy specjalistycznej. Co zrobić, aby wyróżnić się w morzu CV, które każdego dnia zalewają norweskich pracodawców? Jeżeli to możliwe zanieść swoje CV i list motywacyjny osobiście! W trakcie procesu rekrutacyjnego możesz też zadzwonić do potencjalnego pracodawcy z pytaniem o przebieg rekrutacji. To pokaże, że naprawdę zależy ci na zdobyciu zatrudnienia.
Gdzie szukać pracy? Zajrzyjcie do ogłoszeń!
Po czwarte: budujcie sieć kontaktów
Budowanie sieci kontaktów jest ściśle związane z drugim punktem, czyli zachętą do integrowania się. Szukaj w okolicy, w której mieszkasz imprez, dni otwartych, spotkań z firmami i innych wydarzeń, które dadzą ci szansę na poznawanie ludzi z odpowiednich branż, nigdy nie wiadomo, która znajomości okażą się przydatne. Nie bój się zagadywać ludzi, w Norwegii pracodawcy przychylniejszym okiem patrzą na tzw. znajomych-znajomych.
Po piąte: poznaj norweskie zwyczaje i kody społeczne
Norwegowie mogą wydawać się zamknięci w sobie i nieprzyjaźni, ale w rzeczywistości są zainteresowani tym, co do nich mówisz, po prostu nie reagują zbytnim entuzjazmem. Poszukujący pracy muszą pamiętać, że to oni powinni być zainteresowaną stroną i podtrzymywać kontakt. Jeżeli norweski rekruter prosi, aby zadzwonić za dwa tygodnie, to właśnie to należy uczynić. Jeśli jednak otrzymacie informację, że nie ma akurat pracy, to nie warto tracić czasu.
Poszukiwanie pracy w Norwegii może potrwać dłużej, niż rekrutacja np. w Polsce. Nie oznacza to, że trzeba się poddawać, inwestujcie w siebie, uczcie się norweskiego i starajcie się poznawać nowych ludzi - to się opłaci!
Źródło: lifeinnorway.net, zdjęcie frontowe: MN
Reklama
To może Cię zainteresować
6
18-08-2015 15:48
0
0
Zgłoś
18-08-2015 15:17
3
0
Zgłoś
18-08-2015 13:27
0
0
Zgłoś
17-08-2015 17:13
0
0
Zgłoś
17-08-2015 15:38
2
0
Zgłoś
17-08-2015 15:23
1
0
Zgłoś