Praca i pieniądze
Ciężka praca przez długie godziny – dzięki amfetaminie
10

Badacze z Uniwersytetu w Oslo odkryli, że pracownicy fizyczni w Norwegii często sięgają po amfetaminę, aby móc pracować efektywniej i dłużej.
Badanie naukowców z Oslo pod tytułem "High Speed: Amphetamine Use in the Context of Conventional Culture" stawia do góry nogami powszechną opinię, że to studenci i imprezowicze eksperymentują z narkotykami. Według autorów tekstu jednym z wiodących zwolenników legalizacji marihuany i zażywania amfetaminy w Norwegii jest grupa pracowników fizycznych.
Jakiś czas temu pojawił się artykuł "Sprzątaczki na speedzie", który dotyczył właśnie tego problemu. Teraz, po opublikowaniu całego badania, możemy szerzej opisać przedstawić tę kwestię.
Uzależnieni pracownicy
Okazało się, że wszyscy ankietowani do badania mężczyźni (którzy walczyli z uzależnieniem), pracujący na stanowisku robotniczym, zaczynali eksperymenty z amfetaminą w miejscu pracy.
"Zaczynali zażywać w trakcie pracy, stopniowo wchodząc w destrukcyjnty nawyk - napisano w raporcie - wiele osób pracowało na kontrakcie i uważało, że amfetamina ma ułatwić im skończenie zlecenia na czas. Zwykle byli to pracownicy fizyczni, których praca była żmudna i wymagała długotrwałego wysiłku".

fot. Student Design and Experiential Learning Center/flickr.com
Dlaczego akurat amfetamina?
Według raportu jest to narkotyk, który uzależnia, nie wpływając znacząco na codzienne życie przez długi czas.
- Zażywałem amfetaminy przez półtora roku zanim zauważyła to moja żona - powiedział jeden z ankietowanych - Jedną dawkę brałem rano i jedną w ciągu dnia, jadłem, spałem w nocy i wszystko grało. Poza tym tylko praca, praca, praca.
Kilka uzależnionych kobiet, które wzięły udział w badaniu, przyznało, że zażywały narkotyków, aby pracować wydajniej.
- Brałam tylko trochę rano. To zwiększało moje możliwości - stwierdziła mama 4-letniego dziecka, która boryka się z uzależnieniem - potem zażywałam małą ilość w czasie lunchu. Paliłam wieczorem, gdy już dziecko poszło spać.
Kobieta podkreśliła, że lepiej zajmowała się dzieckiem i domem, kiedy była pod wpływem narkotyku.

fot. wikimedia.org
Powody?
Efektywniejsza praca to jeden z trzech głównych powodów, dla którego ludzie w Norwegii sięgają amfetaminę. Pozostałe dwa powody to przedłużenie działania alkoholu oraz wyciszenie objawów syndromu ADHD lub chorób.
Badacze przeprowadzili wywiady z 55 uzależnionymi osobami. Grupa ta została wybrana spośród 180 uzależnionych pochodzących z różnych środowisk.
Praca naukowców z Oslo zwraca uwagę na środowisko pracy fizycznej z zupełnie innej perspektywy niż robiono to do tej pory. Raport skłania do refleksji i obserwacji oraz wyczula na problem wygórowanych ambicji pracownika lub nadmiernych wymagań pracodawcy.
Źródła: thelocal.no, forskning.no, sv.uio.no
Zdjęcie frontowe: pixabay.com - CC0
To może Cię zainteresować
14-04-2015 19:49
2
0
Zgłoś
07-03-2015 14:13
4
0
Zgłoś
07-03-2015 09:11
0
-4
Zgłoś
06-03-2015 20:57
2
0
Zgłoś
06-03-2015 19:06
2
0
Zgłoś