Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Polityka

Premier Norwegii obiecuje szerszą współpracę z Chinami. Norwegowie dostaną „wolność wizową”?

Monika Pianowska

09 września 2024 18:00

Udostępnij
na Facebooku
Premier Norwegii obiecuje szerszą współpracę z Chinami. Norwegowie dostaną „wolność wizową”?

Ostatnio Xi i Støre spotkali się w 2010 roku, kiedy Norweg był ministrem spraw zagranicznych kraju fiordów. flickr.com/Statsministerens kontor/ Den norske ambassaden i Beijing/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

9 września 2024 r. minęło 70 lat od rozpoczęcia stosunków dwustronnych między Chinami a Norwegią. Premier Jonas Gahr Støre m.in. z tej okazji spotkał się w Pekinie z chińskim prezydentem  Xi Jinpingiem po 14 latach od ostatniej rozmowy twarzą w twarz. Reprezentanci obu państw złożyli pewne obietnice, chociażby w zakresie wiz i zielonej energii.
Xi podkreślił ochronę środowiska, transformację energetyczną, transport morski, produkty rolne i rybne oraz pojazdy elektryczne jako obszary, w których Norwegia i Chiny mogłyby rozszerzyć współpracę, zgodnie z informacjami chińskiej państwowej stacji telewizyjnej CCTV.

Nowe przywileje

Norweski premier ujawnił, że obaj przywódcy rozmawiali o polityce klimatycznej i zrównoważonego rozwoju, a także o biznesie. – To, co robią Chiny, ma ogromne znaczenie dla zielonej transformacji, przez którą przechodzi świat – powiedział Støre w oświadczeniu.
Ostatnio Xi i Støre spotkali się w 2010 roku, kiedy Norweg był ministrem spraw zagranicznych kraju fiordów. Tym razem otrzymał od chińskiego prezydenta zapewnienie, że ​​Norwegowie nie będą już musieli ubiegać się o wizę, udając się do Chin na okres do 15 dni. Będzie to ułatwienie zarówno dla biznesmenów, turystów, jak i dyplomatów, powiedział norweski premier.
Stosunkowo niewiele krajów cieszy się przywilejem ruchu bezwizowego. Chińczycy podróżujący do Norwegii nie mają takich samych możliwości.
Podczas spotkania z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem premier Norwegii poruszył również kwestie praw człowieka oraz wojen na Ukrainie i w Gazie.

Podczas spotkania z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem premier Norwegii poruszył również kwestie praw człowieka oraz wojen na Ukrainie i w Gazie. flickr.com/ GovernmentZA/ GCIS/https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

„Norwegia jest związana wspólną polityką wizową krajów Schengen i dlatego, podobnie jak inne państwa członkowskie Schengen, nie może zaoferować w zamian podobnych rozwiązań”, pisze Ministerstwo Sprawiedliwości i Gotowości na wypadek Sytuacji Kryzysowych w e-mailu do NRK.

Prawa człowieka, różne opinie

Podczas spotkania z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem premier poruszył również kwestie praw człowieka oraz wojen na Ukrainie i w Gazie. Odniósł się do sytuacji Ujgurów w Xinjiangu, mniejszości w Tybecie oraz mieszkańców Hongkongu. Støre i Xi zgodzili się na kontakt w sprawie wojny na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie za pośrednictwem swoich ministrów spraw zagranicznych.
– Odbyliśmy otwartą dyskusję, w której mamy różne poglądy. Odniosłem się do niepokoju odczuwanego przez wielu Norwegów w związku z pozycją mniejszości w Xinjiangu, w Tybecie oraz sytuacją w zakresie praw człowieka w Hongkongu – powiedział premier. – Odpowiedział w znany nam sposób, że to sprawy wewnętrzne Chin – dodał.

Kontynuacja w listopadzie

Stało się także jasne, że Norwegia i Chiny muszą ściślej współpracować w dziedzinie klimatu. Zostanie to podkreślone we wtorek podczas spotkania z premierem Chin.
– Minister energii Andreas Bjelland Eriksen położył podwaliny pod współpracę podczas swojej wizyty w Chinach w czerwcu. Współpraca będzie bardziej uporządkowana i rutynowa” – powiedział Støre.
Następne spotkanie Norwegii i Chin odbędzie się w listopadzie podczas szczytu G20 w Brazylii. Kontynuacją wizyty Støre w Pekinie jest przyjęcie z okazji 70. rocznicy stosunków dyplomatycznych. We wtorek udaje się do Szanghaju.
W delegacji biorą także udział przedstawiciele kilku ważnych norweskich firm oraz LO i NHO.
Źródła: NTB, NRK, Reuters
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok