Polacy w Norwegii
Zawarcie związku małżeńskiego w Norwegii
4

Zanim się pobierzecie, Norweska Administracja Podatkowa musi sprawdzić, czy macie prawo do ślubu w Norwegii. Zajmuje to 2-3 tygodnie.
Co załatwić w Polsce?
Jeżeli para zdecydowała się na ślub w Norwegii, to jeszcze w Polsce obie osoby powinny uzyskać z Wydziału Konsularnego zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego . Do Wydziału Konsularnego należy przyjść osobiście z następującymi dokumentami:
- odpisem aktu urodzenia (międzynarodowe odpisy polskich aktów urodzenia nie są uwzględniane),
- zapewnieniem o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego (formularz dostępny na miejscu),
- podaniem do Urzędu Stanu Cywilngo ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce (formularz dostępny na miejscu),
- dowodem tożsamości (tylko do wglądu).
Dokumenty do wypełnienia w Norwegii
Całą resztę załatwiamy już w Norwegii. Przyszli małżonkowie zobowiązani są do wypełnienia osobistego formularza deklaracyjnego, w którym zapewniają, że spełniają warunki wymagane do zawarcia związku małżeńskiego.

fot. pixabay.com
Panna młoda musi mieć druhnę, a pan młody drużbę. Świadkowie wypełniają formularze, w których deklarują, że nie znają powodu, dla którego ślub nie może się odbyć.
Jeśli któreś z przyszłych małżonków było wcześniej w związku małżeńskim, to musi wypełnić odpowiednią deklarację. Przy zmianie nazwiska również należy wypisać dokument do tego przeznaczony.
Aby wypisać te wszystkie dokumenty, nie trzeba nigdzie iść - wszystko można znaleźć na stronie Norweskiej Administracji Podatkowej (Skatteetaten) .
Wypełnione formularze trzeba wysłać do lokalnego biura podatkowego nie wcześniej niż 4 miesiące przez planowaną uroczystością. Po ich otrzymaniu Norweska Administracja Podatkowa rozpatrzy sprawę (ok. 2-3 tygodnie) i - jeśli para spełnia warunki wymagane do zawarcia związku małżeńskiego w Norwegii - przesyła do interesantów certyfikat potwierdzający brak przeszkód.

fot. MN
Kiedy tylko para otrzyma dokument ze Skatteetaten, musi go odesłać do osoby, która będzie sprawować ceremonię ślubu . Jeśli adres tej osoby (np. urzędnika) został zawarty w osobistym formularzu deklaracyjnym, wówczas administracja prześle dokument bezpośrednio do niej.
Narzeczeni mogą wybrać typ ceremonii ślubnej, na przykład mogą zdecydować się na ślub kościelny.

fot. pixabay.com
Certyfikat małżeństwa
Osoba sprawująca ceremonię ślubną powinna w ciągu 3 dni od ślubu przesłać do administracji wszystkie dokumenty. Wówczas, po jakimś czasie, Skatteetaten prześle małżeństwu certyfikat. Jeżeli któreś z małżonków zmieniło nazwisko, należy wyrobić nowy paszport i dowód osobisty.
Jeśli więc wybieracie się na miesiąc miodowy, pamiętajcie, że nazwisko na bilecie, musi pokrywać się z nazwiskiem w dokumencie tożsamości!
Źródła: norge.no, skatteetaten.no, visitnorway.com, msz.gov.pl
Zdjęcie frontowe: pixabay.com - CC0
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
27-05-2019 12:49
0
0
Zgłoś
28-01-2015 08:43
0
-1
Zgłoś
27-01-2015 23:36
5
0
Zgłoś