Polacy w Norwegii
Polskie szkoły w Norwegii
11

Przeprowadzka do innego kraju wcale nie musi oznaczać zerwania z polskim szkolnictwem.
Poniżej znajduje się lista polskich szkół w Norwegii. Dzięki takim miejscom dzieci mogą uzupełnić swoją wiedzą zdobytą w szkole norweskiej.
Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Oslo
Placówka podlega Ministerstwu Edukacji i Nauk Rzeczypospolitej Polskiej. Przez wiele lat była filią Punktu Konsultacyjnego w Sztokholmie, samodzielnie funkcjonuje od 2001 roku. Na stronie internetowej można poznać plan lekcji dzieci, wymagane lektury i podręczniki. Obecnie dyrektorką szkoły jest Katarzyna Słabowska-Wachowiak, a zajęcia odbywają się w Toyen Skole przy Hagegata 19, 0577 Oslo.
Polska Szkoła Sobotnia im. Św. Jana Pawła II w Oslo
Na stronie placówki czytamy: "Nasza szkoła powstała w celu krzewienia polskiej kultury wśród polskich dzieci mieszkających w Norwegii (...) na zebraniu rodziców 31 lipca 1988 r. w Eikeli (...)". Nauczyciele realizują Podstawę programową dla uczniów polskich uczących się za granicą
Ministarstwa Edukacji Narodowej. Stanowisko dyrektora zajmuje Hanna Sand, zajęcia odbywają się w Rustad Skole przy Paal Bergs vei 30, 0692 Oslo. Strona internetowa prezentuje wydarzenia, statut, kadrę, plan lekcji, kalendarz, program nauczania i wiele innych.

fot. commons.wikimedia.org
Polska Szkoła w Bergen
Szkoła powstała w 2009 roku, jest miejscem, gdzie uczniowie chodzą na lekcje języka polskiego, historii i geografii Polski oraz wiedzy o społeczeństwie. Placówka realizuje zajęcie na wszystkich szczeblach edukacji: przedszkola, podstawówki, gimnazjum oraz liceum. Dzięki stronie internetowej poznamy wszystkie szczegóły dotyczące życia szkoły oraz zapisów. Funkcję dyrektora pełni Magdalena Ihnatowicz, zajęcia odbywają się w Løvås Skole na Fyllingsdalen, Nebbeveien 1.
Polska Katolicka Szkoła Sobotnia w Stavanger
Celem szkoły jest nauka języka polskiego, historii Polski oraz prowadzenie katechezy, pielęgnowanie polskich wartości, pozytywnego stosunku do norweskiej kultury, uczenie dzieci zrozumienia, szacunku i tolerancji. Na stronie internetowej możemy przeczytać cały statut oraz poznać szczegóły nauczania. Dyrektorem szkoły jest Antoni Czajkowski. Zajęcia prowadzone są w Tjensvoll Skole przy Tjensvollveien 54, 4021 Stavanger.

fot. pixabay.com
Polska Społeczna Szkoła Sobotnia we Fredrikstad
Szkoła istnieje we Fredrikstad od 6 lat i funkcjonuje w Cicignon skole przy Skolegata 2. Zbigniew Górski i Agnieszka Kajda są dyrektorami. Dzięki stronie internetowej poznamy wszystkie klasy, wychowawców, kółka zainteresowań i inne szczegóły z życia szkoły.
Szkoła Kultury Polskiej w Trondheim
Szkołę prowadzi dyrektor Monika Stec. Celem nauczania jest uzupełnienie programu szkół norweskich oraz zapewnienie dzieciom przebywanie wśród polskich rówieśników. Równocześnie z lekcjami prowadzona jest również zerówka. Zajęcie odbywają się w pomieszczeniach socjalnych St. Olav domkirke przy Schirmers gate 1, 7012 Trondheim.
Polska Sobotnia Szkoła w Moss im. Jana Brzechwy
Wszystkie szczegóły na temat szkoły zebrane zostały w naszym listopadowym artykule. Funkcję dyrektora pełni Izabela Bielińska i to dzięki niej mogliśmy przekazać Wam najważniejsze informacje. Zajęcie odbywają się w Melløs skole, Roald Amundsens gata 2, 1524 Moss. Strona internetowa szkoły → klik.

fot. pixabay.com
Akademia Młodego Polaka w gminie Nordre Follo (Oppegård)
Akademia Młodego Polaka jest pierwszą polską sobotnią szkołą w gminie Nordre Follo. Celem akademii jest nauka języka polskiego, historii oraz geografii. To także obcowanie z polską kulturą poprzez wspólne obchody ważnych dla Polaków dni oraz poszerzanie wiedzy o polskich obyczajach i obrządkach z nimi związanych.
Akademia pragnie zrzeszać w swych szeregach młodych ludzi, którzy chcą pogłębiać wiedzę o pochodzeniu swojej rodziny oraz własnych korzeniach. Dlatego stawiamy na nauczanie odbiegające od standarowego wystawiania ocen i świadectw na rzecz nagradzania aktywnego uczastnictwa dyplomami i nagrodami.
Akademia jest szkołą podstawową, czyli realizuje program nauczania na poziomie klas 1 – 8 dedykowany szkołom polonijnym. Naukę w klasie pierwszej rozpoczyna dziecko, które w danym roku szkolnym kończy 6 lat.
Nauczyciele pracujący w akademi mają doświadczenie w pracy w dziećmi dwujęzycznymi. Są to osoby z wyższym wykształceniem pedagogicznym, wykazujące się kompetencją oraz wysoką kulturą osobistą.
W swojej ofercie akademia posiada także oddział przedszkolny, którego drzwi otwarte są dla każdej zainteresowanej rodziny.
Dzięki uprzejmości gminy Nordre Follo akademia otrzymała do swojej dyspozycji lokale Flåtestad Skole w Oppegård. Jest to szkoła charakteryzująca się nowoczesnym wnętrzem i dużymi możliwościami w zakresie nauczania oraz organizowania imprez okolicznościowych. Dodatkowym atutem szkoły jest duży, bezpłatny parking.
Celami długofalowymi szkoły jest prowadzenie zajęć pozalekcyjnych w postaci kół zainteresowań, które powstaną w oparciu o hobby uczniów Akademii.
Dla rodziców Akademia przewiduje kafejkę językową, w której chętni rodzice mogą szkolić swój język norweski.
STRONA WWW
akademiafollo.com | Polska szkoła w Follo
FB – AKADEMIA MŁODEGO POLAKA W NORDRE FOLLO
(3) Facebook
Oprócz wymienionych szkół, w Norwegii funkcjonue sporo sobotnich/niedzielnych punktów szkolnych przy parafiach katolickich. Więcej na ich temat możemy dowiedzieć się bezpośrednio w parafiach.
Źródła: pracaiżycie.pl, oslo.msz.gov.pl, polskaszkolawoslo.no, szkolapolska.no, polskskole.no, szkolawstavanger.no, szkolapolska.com.pl, polska-szkola.pl, polskaszkolawmoss.com , www.akademiafollo.com
Zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free
Reklama
To może Cię zainteresować
30-01-2016 22:36
0
0
Zgłoś
05-02-2015 12:04
0
-9
Zgłoś
05-02-2015 11:02
3
0
Zgłoś
05-02-2015 10:53
0
-5
Zgłoś
05-02-2015 09:55
1
0
Zgłoś