Kantory w Polsce nie wymieniają koron norweskich? Sprawdzamy informacje

Pracownicy kantorów nie wiedzą, jak długo jeszcze będzie można sprzedać korony norweskie stock.adobe.com/standardowa
Bank kończy realizację transakcji gotówkowych w NOK

E-mail, który otrzymał nasz czytelnik od banku Pekaomat. czytelnika
Otrzymaliśmy odpowiedź z biura prasowego, publikujemy ją poniżej:
Ze względu na ograniczenia wprowadzone przez kontrahentów, będących pośrednikiem w transakcjach walutowych, na rynku międzybankowym pojawił się globalny problem (nie tylko w polskim sektorze bankowym) dotyczący wymiany walut SEK i NOK. Jest on całkowicie od nas niezależny. W związku z tym bank czasowo zaprzestał skupu tych walut od klientów firmowych. Z naszych informacji wynika, że podobne zmiany wprowadziły też inne banki. Liczymy na szybkie i pomyślne wyjaśnienie tej sytuacji.
Mimo to w Banku Pekao klienci indywidualni aktualnie mogą dokonywać wpłat gotówkowych na własne rachunki w wymienionych walutach, jeśli tylko konto w tej walucie obejmuje obsługę gotówkową.
Norges Bank ogłosił, że w czerwcu będzie sprzedawał walutę za równowartość 1,3 mld NOK dziennie. To o 100 mln NOK mniej dziennie niż w maju, a o 200 mln NOK mniej dziennie niż w kwietniu, poinformowała instytucja.

Podobna sytuacja miała już miejsce zresztą w przypadku duńskiej korony - banki komercyjne w Danii zaprzestały importu DKK w gotówce, co spowodowało trudności z wymianą korony duńskiej w polskich kantorach.Źródło: stock.adobe.com/standardowa
Kantory nie wymieniają koron? Wymieniają, ale nie wiadomo jak długo

mat. czytelnika
Norwegia nie wycofuje teraz gotówki
Tymczasem norweskie Ministerstwo Finansów 26 maja opublikowało oświadczenie o powołaniu publicznej komisji, która ma zbadać, w jaki sposób można zapewnić bezpieczne i proste (czyt. bezgotówkowe) płatności dla mieszkańców kraju fiordów w przyszłości. W komunikacie resort podkreśla jednak, że choć w Norwegii na co dzień rzadko korzysta się z gotówki, to nadal pełni ona ważne funkcje w systemie płatniczym. - Możliwość płacenia gotówką może być ważna między innymi ze względu na integrację finansową. Z drugiej strony płatności gotówkowe wiążą się z ryzykiem m.in. prania brudnych pieniędzy, rabunków i przestępstw w miejscu pracy. Obsługa gotówkowa wiąże się również z dużymi kosztami stałymi. Jednocześnie pojawiają się nowe rodzaje systemów płatności i przechowywania wartości - informuje resort. - Storting zwrócił się do rządu o powołanie publicznego komitetu, który oceni rolę gotówki w społeczeństwie w przyszłości. Powołana komisja dokona szerokiej i kompleksowej oceny dziedziny płatności, w tym roli gotówki - dodaje.
Decyzja nie zapadnie jednak na dniach - komitet musi przedłożyć swoje sprawozdanie do 15 listopada 2024 r.
Poprosiliśmy o komentarz norweskie Ministerstwo Finansów.
W odpowiedzi resort podkreśla: informacja, że Norwegia wycofuje gotówkę, to nieporozumienie. - Norwegia nie wycofuje gotówki. Zgodnie z prawem norweskim każdy bank w Norwegii jest zobowiązany do przyjmowania wpłat gotówkowych i udostępniania gotówki swoim klientom zgodnie z wymaganiami i potrzebami klientów, samodzielnie lub na podstawie umowy z zewnętrznym dostawcą usług gotówkowych. Przedsiębiorcy są zobowiązani do przyjmowania płatności gotówkowych, a Ministerstwo Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Publicznego pracuje obecnie nad propozycją doprecyzowania tych zasad - komentuje Jakob Bjelland, sekretarz stanu w Ministerstwie.
To może Cię zainteresować
04-06-2023 17:10
0
-1
Zgłoś
04-06-2023 14:56
3
0
Zgłoś
04-06-2023 12:37
2
0
Zgłoś
04-06-2023 10:52
0
-10
Zgłoś
01-06-2023 23:12
0
-14
Zgłoś
31-05-2023 19:44
51
0
Zgłoś
31-05-2023 15:55
45
0
Zgłoś
31-05-2023 15:08
64
0
Zgłoś