Polacy w Norwegii
Aplikacje, które mogą ci się przydać w Norwegii
5

Mieszkając za granicą, możemy napotkać wiele barier spowodowanych innym językiem, otoczeniem, nową kulturą. Warto sobie pomóc, pobierając aplikacje na urządzenia mobilne – w wielu sytuacjach mogą okazać się przydatne.
Inspiracją do napisania tego artykułu stał się niedawno opublikowany post na blogu NO.rweski sen. Poniższy tekst nie będzie jednak kopią blogowego wpisu. Znajdziecie tutaj zestawienie wielu przeróżnych aplikacji, które - w zależności od potrzeb i oczekiwań - warte są zainteresowania.
KOMUNIKACJA MIEJSKA
RuterReise
Ta aplikacja jest nie tylko pomocna przy poruszaniu się komunikacją miejską, ale również międzymiastową. Pokazuje, jak dojechać z punktu A do punktu B, uwzględniając autobusy, tramwaje, metra, a nawet promy. Informuje o opóźnieniach, odwołaniach, remontach. Przyda się zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Aplikacja dostępna jest po norwesku i angielsku. Obejmuje następujące rejony: Oslo, Akershus, Buskerud, Hedmark, Oppland, Telemark, Vestfold i Østfold.

fot. windowsphone.com
RuterBillett
Dzięki tej aplikacji w bardzo prosty i szybki sposób kupisz bilet na metro, tramwaj, autobus lub prom na terenie Oslo i Akershus. Opcji biletowych jest bardzo dużo - bilety okresowe, pojedyncze, grupowe, bilety do wykorzystania w później i wiele innych. Oszczędzamy czas i nie musimy pamiętać o kasowaniu.

fot. windowsphone.com
Kolumbus Reiseplanlegger
To darmowa aplikacja pozwalająca zaplanować podróż dla osób korzystających z transportu publicznego w okręgu Rogoland. Znajdziecie tu informacje rozkładowe autobusów, promów i tramwajów, a także najwygodniejsze i najszybsze połączenia na danej trasie.

fot. youtube
Mobillett
Dzięki tej aplikacji kupisz bilet pojedynczy lub okresowy w strefie Stor-Trondheim, która obejmuje: całe Trondheim i Klæbu, odcinki z Hommelvik do Muruvik, z Børsa do Lunda i Børskrysset (E39), z Melhus do Ler, z Selbu do Buås, ze Skaun do Eidsli i Eggkleiva oraz z Korsvegen do Sandvika. Bilet można kupić, korzystając z aplikacji na smartfonie lub wysyłając SMS-a.

fot. youtube.com
PODRÓŻOWANIE
Maps.me
Raz ściągnięta mapka danego państwa będzie dostępna na urządzeniu niezależnie od tego, czy będziesz miał dostęp do Internetu czy nie. Pojedyncza mapka zajmuje dość sporo pamięci, ale można mieć pewność, że będzie naprawdę dokładna. Jest też wersja płatna - pobieramy mapę danego kraju i mamy możliwość wyznaczania tras offline.

fot. youtube.com
GPS Status
Bardzo przydatna aplikacja pomagająca zlokalizować miejsce, w którym się znajdujesz, i trafić do celu. Jej zaletą jest szybkie wyszukiwanie satelit, będących w zasięgu urządzenia, i ogranicza zużycie baterii. W momencie, gdy urządzenie się wygasza, aplikacja wyłącza funkcję GPS. Gdy ekran ponownie się włączy, natychmiast wyszukuje satelity (aplikacja zapamiętuje ich ostatnie położenie i kierunek poruszania się). Podaje również podstawowe informacje, np. wysokość n.p.m., kierunek, długość/szerokość geograficzną. Jeśli na przykład lubicie chodzić na grzyby w Norwegii, to ta aplikacja będzie idealna.
Pobierz na Androida.

fot. itunes.apple.com
Norway Lights
Ta aplikacja może zwiększyć nasze szanse na zobaczenie niezwykłego zjawiska atmosferycznego, jakim jest zorza polarna. Jest to proste w obsłudze, przyjazne narzędzie dla tych, którzy chcą "upolować" w Norwegii to cudo natury. Zawiera 3-dniową prognozę oraz prognozę godzinną dla danego dnia, a także wiele innych dodatkowych opcji, jak fakty o zorzy czy porady fotograficzne.

fot. itunes.apple.com
POGODA
Yr.no
Tak się akurat składa, że to aplikacja norweska, ale nie dlatego znalazła się w tym zestawieniu. Po prostu przez wielu podróżników jest uznawana za najlepszą wśrod wszystkich, które pokazują prognozę pogody. Niezależnie od tego, czy podróżujecie po Norwegii, Polsce, Azji czy Ameryce Południowej, yr.no zawsze się sprawdzi. Aplikacja jest dokładna, pokazuje pogodę długoterminowo lub na kilka dni do przodu. Oprócz temperatury podaje ilość opadów i natężenie wiatru, co szczególnie może się przydać na wycieczki piesze lub rowerowe.

fot. itunes.apple.com
Windfinder
Jak sama nazwa wskazuje, aplikacja informuje o przewidywanym natężeniu i kierunku wiatru. Dla rowerzystów jest to prawdziwe wybawienie - Windfinder na mapach Google pokazuje współczynniki wiatru względem czasu, a to pozwala zaplanować wycieczkę tak, by wiatr pchał nas do przodu! Aplikacja świetnie sprawdza się również na żaglach.

fot. youtube.com
POZOSTAŁE
Tinder
Zapewne nie trzeba szczególnie przedstawiać tej aplikacji. Tinder jest narzędziem pozwalającym zawarcie nowych znajomości, a to na obczyźnie bardzo ważna sprawa. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze, jeśli polubisz osobę, która odwzajemnia Twoje zainteresowania, to jest już pierwszy krok, by bliżej się poznać.

fot. youtube.com
XE Currency
Kursy wszystkich walut świata - to oferuje darmowa aplikacja XE Currency. Pokazuje najświeższy wybrany kurs, nawet gdy w Internecie jeszcze się nie pojawił. Niezwykle łatwy w obsłudze kalkulator walutowy. To najpopularniejsza aplikacja tego typu.

fot. youtube.com
HelseRespons
W bardzo łatwy i szybki sposób pozwala zarejestrować się do lekarza. Można wybrać rejestrację na wizytę, po receptę lub w innej sprawie. Następnie trzeba napisać, czego ma dotyczyć wizyta - dobrze jest tutaj zostawić imię i nazwisko swojego lekarza, a także godziny, które nam pasują.

fot. itunes.apple.com
Mattilbud
Po co wydawać niepotrzebnie pieniądze - ta aplikacja poinformuje o promocjach we wszystkich większych marketach w Norwegii. Wybieramy interesującą nas lokalizację i przeglądamy promocje! Aplikacja co tydzień dodaje nowe oferty, więc zawsze jesteśmy na bieżąco.

fot. itunes.apple.com
180.no
Najprościej mówiąc, jest to książka telefoniczna,wzbogadzona o katalog firm. Wpisując numer w wyszukiwarkę, możemy dowiedzieć się, kto do nas dzwonił. Zaletą tej aplikacji jest to, że gdy dzwoni nieznany numer, automatycznie wyświetla się, na kogo jest on zarejestrowany - niestety ta opcja działa tylko w systemie Android.

fot. itunes.apple.com
Aplikacja idealna dla Polaka w Norwegii
Jaka według Was byłaby aplikacja idealna, która spełniałaby może nie wszyskie, ale większość Waszych wymagań? Koniecznie podzielcie się również, jakich Wy używacie aplikacji, jakie polecacie i jakie po prostu ułatwiają życie w Norwegii.
Źródła: mrniceguy.pl, polkawnorwegii.wordpress.com, loswiaheros.pl, play.google.com, kolumbus.no, atb.no, mattilbud.com
Zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free
Reklama
To może Cię zainteresować
8
08-09-2015 15:50
3
0
Zgłoś
08-09-2015 12:06
0
-3
Zgłoś