5 pytań, które najczęściej zadajecie przed przeprowadzką do Norwegii. Odpowiadamy

Najwięcej pytań dotyczy kwestii związanych z dopełnieniem wszelkich formalności w kraju fiordów. fotolia.pl/royalty free
1. Czy w Norwegii jest drogo? Ile pieniędzy wziąć na start?
*Średnia cena za koszt zakupu 40 tych samych produktów w sześciu marketach: Kiwi, Meny, Coop Obs, Rema 1000, Spar, Coop Extra. Dane za 7 tydzień 2020. /enhver.no
2. Paszport czy dowód osobisty?
Norwegia wprowadziła tymczasowe kontrole graniczne na liniach promowych pomiędzy Norwegią i Danią oraz Niemcami, oraz zaostrzenie tzw. kontroli terytorialnej na obszarach przygranicznych ze Szwecją (tj. w regionach Østfold i Hedmark), w celu uniemożliwienia wjazdu osobom nieposiadającym niezbędnych dokumentów podróży.
*patrz: pytanie 4
W obecnej sytuacji związanej z wybuchem pandemii wirusa covid-19, gdy wiele państw, w tym Norwegia na kilka miesięcy, zamknęły swoje granice dla innych nacji, warto mieć ze sobą paszport.

Photo by Christoffer Engström on Unsplash
3. Co to jest numer identyfikacyjny?
D-nummer przyznawany jest obcokrajowcom, którzy zamierzają przebywać na terenie Norwegii krócej niż 6 miesięcy. Fødselsnummer otrzymuje się raz na całe życie, przyznawany jest osobom, które zamierzają przebywać w Norwegii dłużej niż 6 miesięcy.
O nadanie d-nummer i fødselsnummer należy starać się w Urzędzie Podatkowym (Skatteetaten) lub w Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych (SUA). W Skatteetaten o uzyskanie numeru identyfikacyjnego mogą starać się osoby, które posiadają umowę o pracę na terenie Norwegii. Razem z numerem zostanie im przyznana karta podatkowa.
Strona Urzędu Podatkowego
Strona SUA
4. Czy potrzebuję pozwolenia na pobyt w Norwegii?
Jeśli ktoś spełnia warunki rejestracji, otrzyma jej poświadczenie. Świadectwo rejestracji jest ważne tak długo, jak spełnione są warunki do jego otrzymania, tzn. tak długo, jak ktoś posiada podstawę do pobytu np. jako pracownik lub student. Po upływie 5 lat dana osoba może ubiegać się o stałe prawo pobytu.
5. Czy muszę wymienić polskie prawo jazdy na norweskie?
Inne zasady obowiązują jednak posiadaczy praw jazdy kategorii C1, C1E, D1, D1E, C, CE, D, DE. Ważne uprawnienia wydane w Polsce są respektowane w Norwegii, ale tylko przez 5 lat. Po tym czasie muszą zostać odnowione.
Te przepisy dotyczą osób, które wyrobiły prawo jazdy, zanim zaczęły na stałe mieszkać w Norwegii.
Pełna treść przepisów dotyczących prawa jazdy w Norwegii znajduje się tutaj.
Należy też pamiętać, że ważne prawo jazdy dotyczy nie tylko terminu wydania dokumentu, ale również danych na nim zawartych. Jeśli będą one nieaktualne (np. zmieni się nazwisko posiadacza, jego adres), dokument uznaje się na nieważny. Koszt wydania nowego prawa jazdy w Norwegii to 350 NOK.
Warto sprawdzać i szukać

To może Cię zainteresować