Podatki w Norwegii

Rybacy i marynarze – jakie ulgi należą im się z tytułu pracy na morzu?

info@multinor.no

17 kwietnia 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Rybacy i marynarze – jakie ulgi należą im się z tytułu pracy na morzu?

Na jakie ulgi mogą liczyć rybacy i marynarze? Fot. Fotolia - royalty free

Pracujesz na morzu? Jeżeli tak, możesz skorzystać z dodatkowych korzystnych odpisów. Dowiedz się, o ile możesz podnieść wysokość zwrotu podatku.
– Pracuję na norweskim kutrze. Kolega powiedział mi, że mogę skorzystać z dodatkowych odliczeń, ale nie znał szczegółów. Co mogę odliczyć od podatku, jeśli jestem rybakiem? – pyta Pan Czesław. 

Na naszym portalu często pojawiają się pytania dotyczące rozliczenia podatkowego dla osób pracujących w transporcie morskim i rybołówstwie. Przedstawiamy najkorzystniejsze formy rozliczania się oraz ulgi i korzyści, jakie mogą uzyskać marynarze i rybacy, którzy pracują w Norwegii.

Z jakich odpisów mogą skorzystać marynarze?

Marynarze mogą wnioskować o przyznanie podobnych odliczeń, które przysługują wszystkim podatnikom pracującym na lądzie – pod warunkiem, że spełniają warunki związane z tymi odliczeniami.  

Polacy pracujący pod norweskimi banderami, którzy osiągają opodatkowany w Norwegii dochód, najczęściej korzystają ze statusu pendler, ulgi 10 proc. oraz drugiej klasy podatkowej. Jednak w przeciwieństwie do innych norweskich podatników, marynarzy nie dotyczy ograniczenie dwóch pierwszych lat pracy, podczas których mogą skorzystać z ulgi 10 proc. – z racji pracy na morzu mają oni nieograniczone prawo zastosowania tego odpisu w rozliczeniu.

Specjalny odpis dla marynarzy

Marynarze co roku mogą również uwzględnić w swoich zeznaniach podatkowych specjalny odpis dla marynarzy (norw. særskilt fradrag for sjøfolk). Umożliwia on odliczenie 30 proc. dochodu osiągniętego w ramach pracy na pokładzie statku. Ten rodzaj odliczenia może wynieść nie więcej niż 80 000 NOK. 

Przyznanie specjalnego odpisu dla marynarzy jest możliwe pod jednym warunkiem: podatnik musi przebywać na morzu minimum 130 dni w trakcie danego roku podatkowego.

Jaką kwotę rybacy mogą odliczyć od podatku?

Praca na kutrze nie odbiera rybakom prawa do odliczeń, o które mogą wnioskować inni norwescy podatnicy. To oznacza, że rybacy jak najbardziej mogą skorzystać np. z drugiej klasy podatkowej czy też ze statusu pendler, przy założeniu, że spełniają określone przez urząd skarbowy (Skatteetaten) kryteria. Dodatkowo osoby trudniące się połowem ryb w Norwegii, mogą starać się o przyznanie specjalnego odpisu dla rybaków (norw. særskilt fradrag for fiskere og fangstmenn). Korzystając z tej opcji można odliczyć 30 proc. dochodu osiągniętego na kutrze. Możliwa maksymalna wysokość tego odpisu to 150 000 NOK. 

Aby mieć prawo do tego rodzaju odliczenia, należy spełnić warunek związany z odpowiednią ilością dni spędzonych na morzu. Podobnie jak marynarze, również rybacy w minionym roku podatkowym musieli spędzić przynajmniej 130 dni na statku.

Korekta podatkowa

Jeśli nie skorzystałeś z wyżej wspomnianych odpisów w rozliczeniach za minione lata, możesz wysłać do norweskiego urzędu skarbowego korektę podatkową. Należy jednak pamiętać, że pozytywne rozpatrzenie twojego podania zależy od czasu, jaki upłynął od wydania wyniku rozliczenia oraz sposobu, w jaki uargumentowałeś podania o przyznanie ulg. Wysłanie odwołania nie gwarantuje z miejsca uzyskania zwrotu pieniędzy.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl