Podatki w Norwegii

Podatki w Norwegii i w Polsce - porównanie

klaudia@mojanorwegia.pl

20 marca 2015 00:14

Udostępnij
na Facebooku
4
Podatki w Norwegii i w Polsce - porównanie


Sprawdziliśmy, jak wygląda płacenie podatków w Polsce i w Norwegii.




Porównaliśmy dane z oficjalnych analiz firm audytowych oraz informacje pochodzące z urzędów podatkowych obu krajów. 

Norwegia 


Mieszkańcy Norwegii płacą podatki od przychodów związanych z pracą, oraz od przychodów związanych z majątkiem. 

Standardowa stawka podatku VAT (merverdiavgift) w Norwegii wynosi 25%, jednak istnieją również obniżone stawki wynoszące 15% i 8%. W Norwegii niektóre produkty i usługi są zwolnione z podatku. 

Odzyskaj podatek z Norwegii >>


Podatek 15% dotyczy żywności, która jest kupowana w Norwegii. Podatek 8% obowiązuje opłaty za zakwaterowanie w hotelu, transport pasażerów, bilety muzealne, teatralne, itp. Z podatku VAT zwolnione są takie rzeczy, jak towary eksportowane, książki, magazyny i gazety drukowane na papierze. Podatku nie płacimy również za usługi finansowe, edukację, służbę zdrowia i opiekę społeczną. 

zakupy

foto: fotolia.com

Polska 


W Polsce podatki są podzielone na podobne kategorie co w Norwegii. Polacy płacą za przychody związane z pracą i majątkiem oraz opłacają wiele innych dodatkowych należności. 

Standardowy podatek VAT w Polsce wynosi 23%, jednak niektóre produkty mają obniżoną wartość do 8%, 5% lub są całkowicie zwolnione z opodatkowania. 

Na przykład, na produkty spożywcze jest nałożony podatek VAT w wysokości 5%. Z podatku zwolnione są usługi finansowe, służba zdrowia i edukacja. 

Jak wygląda porównanie? 


Dane z analiz porównują, ile procent wszystkich podatków opłacają mieszkańcy Polski i Norwegii, ile trzeba przepracować, aby zapłacić podatek oraz jak wiele podatków statystyczny mieszkaniec musi zapłacić. 


wysokość podatków

polska

no

foto: pwc.com, "Paying Taxes 2015"

Według tych danych mieszkańcy Polski płacą niewiele mniej podatku (38,7%) niż mieszkańcy Norwegii (40,7%). Podatek mieszkańca Polski składa się z 13,1% podatku od majątku, 24,7% podatku za przychody uzyskane w pracy oraz 0,9% pozostałych podatków. Mieszkańcy Norwegii płacą 24,8% podatku od majątku i 15,9% podatku za przychody z pracy. 

stat

pol

nor

foto: pwc.com, "Paying Taxes 2015"


Mieszkańcy Polski muszą uiścić 18 różnych opłat, zaś mieszkańcy Norwegii tylko 4. Statystyczna ilość opłat w państwach należących do OECD wynosi 11,7, zaś w UE 12,3. 


czas

to

piniondz

foto: pwc.com, "Paying Taxes 2015"


Aby mieszkaniec Polski mógł zapłacić swoje podatki, musi przepracować 286 godzin. Mieszkaniec Norwegii musi przepracować jedynie 83 godziny. 




Z analizy wynika, że w Polsce podatki są niższe, jednak żeby je opłacić, trzeba przepracować znacznie więcej godzin. W Norwegii podatki są wyższe, ale jest ich mniej i statystyczny mieszkaniec Norwegii pracuje znacznie krócej, aby je opłacić, niż większość mieszkańców państw Unii Europejskiej. 



Źródła: doingbusisness.org, kpmg.com, finanse.mf.gov.pl, oecd-library.org, pwc.com 
Zdjęcie frontowe: mojanorwegia.pl


Sprawdź ile uzyskasz zwrotu podatku
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jon Doe

23-03-2015 18:59

jak czytam te "artykuły" tutaj to nie mogę uwierzyć, jakim cudem jesteśmy na czwartym miejscu dopiero

Jan .

23-03-2015 18:08

Dodam też,iż w Norwegii revizor przeprowadza kontrolę, a cel tej kontroli to sprawdzenie, czy wszystko jest w porządku. Jesli nie jest, to w pierwszej kolejności revizor pomaga podatnikowi naprawić uchybienia, potem poucza, w ostateczności nakłada kary.

W Polsce zgodnie z najnowszymi, przelanymi na papier wytycznymi ministra Szczurka kontrola skarbowa przeprowadzana jest wyłącznie po to, aby wygenerować tytułem kar dodatkowe wpływy do Budżetu Skarbu Państwa. Są nawet minima: 80% kontroli MUSI zakończyć się obłożeniem osoby kontrolowanej karami finansowymi, a urzędy które nie wykonają tej normy będą podlegały redukcji personelu.

Takie rzeczy możliwe są wyłącznie w Polsce. Nawet u Ruskich czy w jakiejś Somalii lub Ruandzie nie jest to możliwe. W każdym cywilizowanym państwie świata, z krajami III świata włącznie, po takiej sytuacji CAŁY RZĄD - nie minister finansów, tylko Cały Rząd- byłby następnego dnia podany do dymisji. A w Polsce Rzecznik Prasowy MF wydał oświadczenie, że treść protokołu została źle zinterpretowana i Pan minister tak naprawdę to miał co innego na myśli...

OPPSUMMERING:
1.Rząd polski pragnie jedynie dobra Polaków, dlatego każdy rozsądny Polak winien robić wszystko, aby swe dobra przed Rządem ukryć jak najgłębiej.
2.Jest to też powód dla którego pytania o to, czy zamierzam wracać do Polski odbieram jako dowcip i to głupi.
3.No i po trzecie niech Moja Norwegia pisze o tym, o czym ma pojęcie: o zaćmieniach słońca, może o fizyce kwantowej, czy funkcji reticulum endoplazmatycznego w komórce -ostatecznie mogą tez omówić proces mitozy i mejozy- ale niech nie zabierają głosu w sprawach, o których nie maja pojęcia. Czyli niech na Boga nie piszą o ekonomii, finansach ani o podatkach.

Pozostaje tylko zadać na koniec jedno pytanie: jak od strony marketingowej taki artykuł rzutuje w oczach potencjalnego klienta na wizerunek i wiarygodność firmy MultiNor,która jak by nie było należy do tych samych właścicieli?

Totalna głupota i niekonpetencja, czy świadomy sabotaż?

Jan .

23-03-2015 17:45

Co za bzdury.
ZUS też jest podatkiem, co w przypadku Polski [wpływy z opłat ZUS zasilają BEZPOŚREDNIO budżet skarbu państwa, czyli wpadają do wielkiego bezdennego i dziurawego wora pod nazwa PODATKI] nie podlega nawet dyskusji.
I opłata ta wynosi ponad 45% [nie byłem dawno w Polsce to nie wiem na pewno].
Dla porównania w Norwegii jest to około 14%.

Czyli w Polsce płacimy ponad 3 razy więcej. I za najniższa emeryturę emeryta stać na to, aby opłacić czynsz i prąd, oraz zostaje na zakup konopnego sznura aby iść się powiesić.

Radek Moskal

23-03-2015 14:40

Dorzućmy do tego ZUS I zrobi się "weselej"...

Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl