Podatki w Norwegii
Konkubinat a ulgi podatkowe w Norwegii.
info@multinor.no
12 października 2014 08:22
Udostępnij
na Facebooku
na Facebooku
10

Konkubinat w Norwegii i Polsce może mieć zupełnie inny status prawny. W Polsce kohabitacja nie daje możliwości skorzystania z ulg i odpisów podatkowych dostępnych dla małżeństw czy związków partnerskich zarejestrowanych na północy.
W języku polskim słowo konkubinat nadal jest pojęciem pejoratywnym. Innymi, alternatywnymi określeniami są: kohabitacja lub bardziej potocznie związek nieformalny/wolny. W odróżnieniu od Norwegii w Polsce nie istnieje możliwość zarejestrowania konkubinatu, a tym samym większość przywilejów oraz praw przysługująca osobom żyjącym w związku małżeńskim jest dla kohabitantów niedostępna. W niektórych państwach, w tym Norwegii, para może zawrzeć tzw. związek partnerski, który jest rodzajem umowy cywilnoprawnej. Umowa gwarantuje niemal identyczne prawa i przywileje jak ślub.
Ulgi podatkowe dla konkubentów
Osoby żyjące w niezarejestrowanym związku, kohabitacji, nie mają prawa do rozliczania się w II klasie podatkowej . Ulga należy się jednemu z małżonków, gdy drugi zarabia mniej niż corocznie ustalona kwota (w 2013 było to 42 102 NOK). Niemniej jednak warunkiem jest bycie w związku małżeńskim lub partnerskim.
pixabay.com/love and hope
Status pendler oraz wszystkie związane z nim odpisy za podróże do Polski, koszty mieszkania czy diety, mogą zostać przyznane osobie, która żyje w konkubinacie, ale wyłącznie na zasadach obowiązujących pendlerów do dziecka lub pendlerów samotnych. Możemy więc być pendlerem do dziecka lub osobą regularnie podróżującą do domu lub mieszkania w Polsce. Oba przypadki wymagają spełnienia szczególnych warunków o których możesz dowiedzieć się więcej tutaj:
Pendler do dziecka / Pendler samotny do mieszkania w Polsce
Ostatnim z najbardziej istotnych odpisów jest odpis standardowy 10%. Należy się on przez 2 pierwsze lata pracy w Norwegii od momentu, gdy w danym roku będziemy przebywać w kraju dłużej dni 83 dni w ciągu 12 miesięcy lub do 270 dni w ciągu 36 miesięcy. Jeżeli małżonek/małżonka również ma prawo do ulgi 10%, obie strony muszą o nią wystąpić lub całkowicie z niej zrezygnować. Jeśli tylko jeden z małżonków ma prawo do zniżki, żaden z nich nie może z niej skorzystać. Ostatni warunek dotyczy tylko małżeństw, więc osoby stanu wolnego lub żyjące w konkubinacie mogą ubiegać się o standardowy odpis 10% we własnym zakresie, niezależnie od tego czy partner lub partnerka mają prawo do ulgi.
Sprawdź jakie ulgi podatkowe Ci przysługują >>>
Zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free
Reklama
Oceń artykuł
Wyślij artykuł znajomym
Facebook
Kopiuj link
Moja Norwegia poleca




Cała Norwegia
Praca dla operatorów dźwigów
Przejdź do ogłoszenia

Cała Norwegia
Business Development Specialist - (Norwegian market)
Przejdź do ogłoszenia



Oslo, okręg miasta
Polski Psychotraumatolog w Oslo
Przejdź do ogłoszenia




Oslo, okręg miasta, Oslo
Praca dla Malarzy/Maler
Przejdź do ogłoszenia


Trøndelag, Trondheim
Kierowca autobusu
Przejdź do ogłoszenia


Cała Norwegia
Przejdź do ogłoszenia

Oslo, okręg miasta
EU-KONTROLL , WYMIANA SZYB , CHIPTUNINNG ECUSOFT
Przejdź do ogłoszenia

Viken
Cieśla / stolarz /murarz - Akershus
Przejdź do ogłoszenia

Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
14-10-2014 23:57
0
-1
Zgłoś
14-10-2014 23:37
0
-2
Zgłoś
13-10-2014 19:07
1
0
Zgłoś
13-10-2014 16:50
4
0
Zgłoś
12-10-2014 22:59
2
0
Zgłoś
12-10-2014 22:23
0
-1
Zgłoś