Czek ze zwrotem podatku z Norwegii: może się zgubić albo stracić ważność, ale są na to sposoby
02 września 2018 08:00
na Facebooku

Czeki występują w dwóch wersjach: albo w koronach od Skatteetaten, albo w złotówkach z Deutche Bank. MultiNOR
Czek – metoda pod górkę
O ile jednak jest to dość łatwe do przewidzenia w przypadku przelewu na konto, o tyle w wersji z czekiem sprawa może się nieco skomplikować. Przede wszystkim dlatego, że najpierw musi on trafić do rąk podatnika jak tradycyjna korespondencja – pocztą. W międzyczasie może zwyczajnie się „zawieruszyć”, szczególnie po przeprowadzce interesanta do Polski. Kluczowy jest zatem właściwy adres, lecz nawet jeśli list z czekiem dotrze do odbiorcy bez przeszkód, nie oznacza to, że dalej wszystko pójdzie gładko. Czek należy bowiem wymienić na gotówkę w banku, a ponadto opatrzony jest on „datą ważności”.
„Jednak wolę przelew”: da się zrobić!
Niektórzy po prostu zagapili się z rejestracją konta w systemie bądź zbyt późno zmienili zdanie co do formy zwrotu podatku. Na skattemeldingu, który dostaje się na początku kwietnia, widnieje informacja, że zwrot otrzyma się albo na numer konta **** ** 00000, albo w formie czeku. Konto trzeba zarejestrować wcześniej, a na zmianę, zaznaczenie w Alltinie opcji „konto” zamiast „czek”, ma się czas do 15 maja. Jeżeli natomiast podatnik tego nie zrobi, otrzyma czek, a mimo wszystko dalej woli zwrot przelewem – nic straconego. Wystarczy odpowiednie pismo do Urzędu Podatkowego.
Istnieją dwie drogi umożliwiające skontaktowanie się z urzędem w tej sprawie – można to zrobić elektronicznie, za pośrednictwem swojego konta w systemie Altinn, lub tradycyjnie, wysyłając list na adres lokalnego poborcy podatkowego (skatteoppkrever).
Co więcej, zdarza się również, że urząd poniekąd wyręcza podatnika, który ma otrzymać czek. Czasami Skatteetaten zamiast niego najpierw wysyła formularz z prośbą o wypełnienie go, jeśli zainteresowany wolałby jednak przelew (trzeba wpisać m.in. numer rachunku, dane, kod, walutę). Należy go następnie odesłać do urzędu i czekać na zwrot, który pojawi się wkrótce na koncie.
Czeki występują w dwóch wersjach: albo w koronach od Skatteetaten, albo w złotówkach z Deutche Bank.
Czek trafił pod zły adres lub się zgubił. Co wtedy?
Informacją, że czek w wysyłce napotkał po drodze jakieś utrudnienia, może być dla podatnika zbyt długi czas oczekiwania na dokument. Sam urząd ma trzy tygodnie na wysłanie czeku, lecz zwykle powinien on dotrzeć do interesanta przed upływem trzech tygodni od ogłoszenia wysyłki w ramach jednej z trzech tur. Zależy to jednak od kilku czynników, m.in. od ilości pism, które urząd otrzymał oraz od adresu, pod który czek idzie, nierzadko zagranicznego.
Zegar tyka: nawet czek ma „datę ważności”
W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z poborcą podatkowym (skatteoppkrever/kemner) w gminie, do której się należy lub należało. Można to zrobić osobiście lub listownie. Złożony wniosek z wytłumaczeniem zaistniałej sytuacji pomoże otrzymać kopię czeku bądź – jak w dwóch powyższych przypadkach – przelew na konto. Tak samo, gdy czek stracił ważność, bo komuś albo ewidentnie nie spieszyło się z jego wymianą, albo… miał z nią problemy.
„Nie świadczymy takich usług”. Gdzie w Polsce wymienić czek?
Interesanci boją się finansowych konsekwencji, czyli np. prowizji pobieranych przez banki w Polsce za nietypowe usługi, w związku z czym często rozważają ponowną wizytę w kraju fiordów tylko po to, żeby wymienić czek w norweskiej placówce. Mogą tego jednak uniknąć, stosując metodę opisaną już wcześniej, tzn. złożyć do urzędu pismo z prośbą o zamianę czeku na przelew. Wówczas nawet przewalutowanie może się bardziej opłacać niż podróż za granicę.
Czek w niepowołanych rękach? Nie ma się czego obawiać
W wyniku niedopatrzenia podatnika bądź poczty czek może trafić do zupełnie innej osoby niż ta oczekująca jego przesyłki. Można by się zastanawiać, czy wtedy niepowołany odbiorca wymieni cudzy czek i pozbawi kogoś szansy na otrzymanie należnego zwrotu. Tak się nie stanie, ponieważ bank realizujący czek sprawdza tożsamość interesanta, a dane rachunku, na który można poprosić o przelew w zamian za czek, muszą się z nim zgadzać.
pn-pt: 8:00-18:00
Moja Norwegia poleca



















02-09-2018 22:28
02-09-2018 21:33