Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Nauka w Norwegii

Rząd Norwegii chce ratować amerykańskich naukowców. Wyda 100 000 000 koron na przyciągnięcie badaczy z zagranicy

Monika Pianowska

23 kwietnia 2025 09:00

Udostępnij
na Facebooku
Rząd Norwegii chce ratować amerykańskich naukowców. Wyda 100 000 000 koron na przyciągnięcie badaczy z zagranicy

Nowy program rządowy będzie otwarty dla naukowców z całego świata. Na zdjęciu Uniwersytet w Oslo. stock.adobe.com/licencja standardowa

Rząd Norwegii uważa, że ​​wolność akademicka w Stanach Zjednoczonych jest zagrożona. Teraz norweskie władze zamierzają wydać 100 milionów koron, aby przyciągnąć do kraju fiordów więcej zagranicznych naukowców.
– Ważne jest, aby Norwegia wykazała się inicjatywą w obliczu wyzwań związanych z wolnością akademicką. Możemy mieć wpływ na losy wybitnych naukowców i ważną wiedzę, i chcemy to zrobić tak szybko, jak to możliwe – powiedziała minister badań naukowych i szkolnictwa wyższego Sigrun Aasland, cytowana w komunikacie prasowym.
Norweski rząd przeznaczy 100 milionów koron w przyszłorocznym budżecie państwa na fundusz, który ma przyciągnąć do Norwegii zagranicznych badaczy. Minister Sigrun Aasland podkreśla, że szczególną uwagę zwraca na ostatnie wydarzenia w Stanach Zjednoczonych, gdzie wolność akademicka jest zagrożona, a sytuacja dla wielu naukowców stała się nieprzewidywalna.

Inne nacje mile widziane

Nowy program rządowy będzie otwarty dla naukowców z całego świata, nie tylko dla tych posiadających paszport USA lub pracujących na amerykańskich uczelniach.

Rada ds. Badań Naukowych (Forskningsrådet) ogłosi nabór wniosków w maju.
Początkowo program będzie powiązany z centralnymi inicjatywami Forskningsrådet, obejmującymi m.in. wybitne osiągnięcia w zakresie badań i innowacji w dziedzinie klimatu, zdrowia, energii i sztucznej inteligencji – informuje dyrektor generalna Rady ds. Badań Naukowych, Mari Sundli Tveit.
Źródła: Utdanningsdirektoratet, NTB, regjeringen.no
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok