Zbrodnia na Wielkanoc. Norwegowie zaczytują się w kryminałach

Kryminały wielkanocne fotolia.com - royalty free
Tradycja wielkanocnego kryminału zaczyna się wraz z pewną reklamą wydawnictwa Gyldendal w Wielkanoc 1923 roku. Opublikowana w dzienniku Aftenposten historia kryminalna łudząco przypominała zwyczajny artykuł. Dramatyczny nagłówek brzmiał “Pociąg do Bergen splądrowany nocą”. Była to jednak pierwsza świąteczna zagadka kryminalna, która rozpoczęła długą tradycję.
Tekst reklamowy promował nowy kryminał autorstwa Nordhala Griega i Nielsa Lie. Książka okazała się sukcesem – mieszkańcom Norwegii spodobał się pomysł z wydawaniem świeżych kryminałów na Wielkanoc. Rok później wydawnictwo Aschehoug również promowało swoje kryminały w okresie wielkanocnym. Od tamtej pory Wielkanoc jest zwyczajowo najgorętszym okresem promowania nowych kryminałów.
Rekordmange responderer på TINEs påskekrim. https://t.co/PbxMD9Wuot pic.twitter.com/HhiMz3Qgj9
— TINE SA (@TINE_SA) 23 marca 2016
Wielkanocni klasycy
Z kolei “De dødes tjern„ (Staw umarłych) Bernharda Borge to klasyk literatury kryminalnej wydany w 1942 roku. Bernhard Borge to pseudonim pisarza Andre Bjerke. Książka opowiada o tajemniczej posiadłości na terenie której znajduje się staw, z którym wiąże się makabryczna historia, a nowy właściciel domu znika bez śladu. “De dødes tjern„ zdobyła w 2004 roku nagrodę dla najlepszego kryminału w historii Norwegii.
Kolejny wielkanocny bestseller to “Jernvognen„ (Żelazny powóz) Svena Elvestad, opublikowany pod pseudonimem Stein Riverton w 1909 roku. Głównym bohaterem jest detektyw Asbjørn Krag, który musi rozwiązać zagadkę tajemniczych morderstw. Jedyną poszlaką jest dźwięk żelaznego powozu, który słychać podczas morderstwa.
Christie i Doyle obok zająca
Agathy Christie nie trzeba nikomu przedstawiać. To jedna z najbardziej znanych i płodnych autorek kryminałów – wydała ponad 90 utworów literackich. Dwie najbardziej znane postacie przez nią stworzone to detektyw Herkules Poirot i panna Maple – detektyw amator. Prawie każdy miłośnik kryminałów zna jej książki, choćby Morderstwo w Orient w Expressie, Dziesięciu murzynków czy Entliczek Pentliczek. Norwegowie też ją uwielbiają – zwłaszcza podczas Wielkanocy.
Kolejnym międzynarodowym klasykiem czytanym chętnie na Wielkanoc jest sir Arthur Conan Doyle, twórca najsłynniejszego detektywa świata – Sherlocka Holmesa. Doyle napisał dziewięć utworów, których głównym bohaterem jest Holmes. Jego najpopularniejsze utwory to Pies Baskervill’ów czy Studium w szkarłacie.


To może Cię zainteresować