Kultura
Zbrodnia na północy, czyli rzecz o norweskich kryminałach
4


Wydawnictwo Czarna Owca, czarnaowca.pl
Przygotujcie się na bezsenne, dziwnie ciche noce, z książką w ręku. Przed Wami prawdziwi giganci norweskiego kryminału.
- Jo Nesbø
Musiał się znaleźć na tej liście i musiał być jako pierwszy. Jest to jednak zupełnie uzasadnione. Nesbø osiągnął niewątpliwy sukces cyklem kryminałów połączonych osobą policjanta Harry'ego Hole. Romantyczny, autodestrukcyjny (anty)bohater, który zawsze robi to, co należy, nawet za cenę własnego spokoju i szczęścia, został polubiony przez całe rzecze czytelników. Lecz książki Nesbø są naprawdę mroczne i rzadko jest wśród nich wygrany... Najgłośniejszą pozycją z cyklu jest „Pierwszy śnieg".

Wydawnictwo Dolnośląskie, publicat.pl
- Anne Holt
Debiutowała w latach 90., jeszcze zanim skandynawskie kryminały zdobyły wielką popularność. Od początku poruszała w swoich książkach kontrowersyjne (zwłaszcza w tamtych czasach) tematy, takie jak mobbing, brutalność mediów czy tolerancja wobec mniejszości seksualnych. Największą popularność zdobyły powieści ze śledczą Hanne Wilhelmsen w roli głównej, np. „Ślepa boginii" czy „W jaskini lwa".

Prószyński Media, proszynski.pl
- Thomas Enger
Jeśli jeszcze nie znacie intrygującego dziennikarza Henninga Juula, który zmaga się nieustannie z demonami swojej przeszłości, to oznacza, że czas sięgnąć po książki Engera, który genialnie łączy ogólną fabułę z historią głównego bohatera. Tłem zagadek, które rozwiązuje Juul, jest bowiem jego własna trauma i osobista zagadka. Sięgnijcie po „Letarg" lub „Bóle fantomowe".

Wydawnictwo Czarne, czarne.com.pl
- Karin Fossum
Jest nazywana Norweską Królową Kryminału i nie jest to tytuł nadany na wyrost. W powieściach Fossum jest zawsze to wszystko, co powinny zawierać dobre kryminały: ciekawych bohaterów, przemyślaną, wciągającą intrygę oraz psychologiczne wątki. Zazwyczaj historie te są porażająco proste, codzienne i dziwnie prawdopodobne. Jeśli chcecie doświadczyć niespokojnej atmosfery tworzonej przez Fossum, przeczytajcie na przykład „Nie oglądaj się".

Wydawnictwo Znak, wydawnictwoznak.pl
- Gunnar Staalesen
To pisarz, któremu udało się stworzyć naprawdę świetną postać głównego bohatera. Prywatny detektyw Verg Veum to były pracownik socjalny, który zajmuje się tropieniem zagadek związanych z pomocą socjalną. Jest typem ironicznego twardziela. Książki z Vergiem doczekały się aż 12 ekranizacji. Spośród ogromnej twórczości Staalesena (pisze od 1970 roku!) godny polecenia jest na przykład „Mord w Bergen" lub „Wokół śmierci".

Słowo/obraz terytoria, terytoria.com.pl
- Kjell Ola Dahl
To doświadczony pisarz, tworzy od lat 90. Międzynarodowy sukces zdobyła seria powieści z inspektorem Gunnarstrandą i asystentem Frølichem. Została przetłumaczona na prawie 10 języków. Autor porusza w swoich książkach przeróżne tematy i problemy, i wykorzystuje do tego swoich bohaterów o wyrazistych osobowościach. Jeśli jeszcze nie znacie „Małego złotego pierścionka" albo „Czwartego napastnika", to najwyższy czas wkroczyć w świat Dahla!

Wydawnictwo Czarne, czarne.com.pl
Przed rozpoczęciem czytania należy dobrze zamknąć wejściowe drzwi!
Źródła: interia360.pl, zbrodniawbibliotece.pl, nocnasowa.pl, metromsn.gazeta.pl, wikipedia.org, evewnorwegii.blogspot.com
Źródła: interia360.pl, zbrodniawbibliotece.pl, nocnasowa.pl, metromsn.gazeta.pl, wikipedia.org, evewnorwegii.blogspot.com
Zdjęcie frontowe: pixabay.com - CC0
Reklama
To może Cię zainteresować
5
09-08-2014 09:10
1
0
Zgłoś