Nie tylko Hiszpania i Anglia: Norwegia też miała swoje kolonie. Niektórymi włada do dziś

Tajemnicza, skuta lodem wyspa Bouvet również jest terytorium zależnym od Norwegii. wikimedia.org - 1447 - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
„Zimne wybrzeża” pod władaniem Norwegii
Zwierzchnictwo nad całym archipelagiem zostało przyznane Norwegii na mocy międzynarodowego Traktatu Spitsbergeńskiego z 1920 roku. Dzięki umowom inne państwa, które podpisały ten dokument, również mogą prowadzić na tym terenie badania naukowe, a ich obywatele mogą się tu osiedlać.
Co ciekawe, Polska również jest jednym z krajów, które mogą korzystać z postanowień traktatu. Polacy do tej pory prowadzą badania naukowe w tym rejonie świata. Najsłynniejszym polskim polarnikiem i podróżnikiem prowadzącym badania na Spitsbergenie był Henryk Arctowski. Na wyspie znajdziemy nawet lodowiec i górę nazwaną na jego imieniem. Działa tu również Polska Stacja Polarna „Hornsund”.
Mroźna wyspa na „końcu świata”
Pierwsi stopę na Wyspie Bouveta postawili norwescy polarnicy, a konkretnie kapitan Harald Horntvedt i jego załoga podróżująca w 1927 roku na pokładzie statku badawczego „Norvegia”. Formalnie od tego czasu obszar jest terytorium zależnym Norwegii. Na niektórych mapach można również zauważyć norweską nazwę tego obszaru: „Bouvetøya”. Wyspa do dziś owiana jest tajemnicą. Uważa się ją za jedno z najbardziej samotnych i opuszczonych miejsc na Ziemi. Późniejsze ekspedycje badawcze dowiodły jeszcze jednej ciekawej rzeczy: pod lodowcami znajduje się uśpiony wulkan.

Norweskie wyspy... w Europie
Co ciekawe, mimo że Szetlandy ostatecznie włączono do Szkocji, dialektem języka norweskiego mówiło się tam aż do XVIII, a skandynawski folklor zostawił swoje ślady w kulturze tych wysp do dzisiaj.
Jeżeli już szukamy norweskich śladów na innych europejskich wyspach, warto również przyjrzeć się bliżej fladze Orkadów, bardzo przypominającej flagę Norwegii. Stało się tak nieprzypadkowo. Połączono na niej herb wyspy, złotą galerę na błękitnym tle oraz norweskie barwy narodowe. Wszystko, aby upamiętnić fakt, że wyspy w czasach średniowiecza należały właśnie do Norwegów.

Podobnie było z Wyspą Man, położoną na morzu irlandzkim, czyli śródlądowym obszarze wodnym między Irlandią i Wielką Brytanią. Panowali tu tacy norwescy władcy jak Magnus III Bosy i Sigurd I Krzyżowiec. Terytorium tej wyspy podlegało Norwegom do 1266 roku, w późniejszych latach stracili ją na rzecz Szkocji.
Rajska kolonia Duńczyków
Niestety handlowano tam również niewolnikami. Kres temu niechlubnemu procederowi położyli... Duńczycy. Podczas wizyty na malutkiej wyspie, będącej obecnie terytorium zależnym Stanów Zjednoczonych, warto odwiedzić Park Emancypacji, czyli miejsce, które upamiętnia koniec niewolnictwa na wyspie. Dania zniosła je w tym miejscu w 1848 roku.
Szwecja w Ameryce
Warto dodać, że w XIX wieku Szwedzi, podobnie jak Norwegowie, często obierali Stany Zjednoczone jako cel swojej emigracji. Szacuje się, że na terenie USA mogło się w tym czasie osiedlić ponad milion Szwedów.
Szwecja miała również swój udział w kolonizacji... Afryki. Na terenie dzisiejszej Ghany istniał obszar nazywany w XVII wieku „Szwedzkim Złotym Wybrzeżem”. Tereny te były o tyle cenne, że przez porty znajdujące się w składzie tej kolonii wywożono złoto i diamenty. Jednak i tym razem Holendrzy pokrzyżowali plany Szwedom i przejęli ich kolonię zakładając „Holenderskie Złote Wybrzeże”. Ostatecznie jednak, po 1872 obszar stał się częścią kolonii brytyjskiej, a Ghana uzyskała niepodległość dopiero w 1957.
To może Cię zainteresować
25-09-2016 00:35
9
0
Zgłoś