Kultura
Kryminały na Wielkanoc

W Norwegii czytanie kryminałów podczas Wielkanocy jest już tradycją. Jakie ciekawe kryminały możemy przeczytać w tym roku?
Czytanie tzw. påskekrim (kryminał wielkanocny) jest tradycją od 1923 roku, gdy wydano na Wielkanoc kryminał Nordahla Greiga „Bergenstoget plyndret i natt” (Splądrowany nocny pociąg do Bergen ). Påskekrim to nie tylko książki – to również słuchowiska, seriale i zagadki w gazetach i telewizji.
Påskekrim to naprawdę ciekawy zwyczaj.
Poniżej przedstawiamy tegoroczne propozycje książek po norwesku (dla dzieci i dorosłych) i kilka polskich kryminałów.
Norweskie kryminały
Jø Nesbø „Blod på snø”

foto: screenshot, vg.no
Jø Nesbø znają chyba wszyscy miłośnicy kryminałów. „Blod på snø” to najnowsza książka tego pisarza. „Blod på snø” to powieść kryminalna, której głównym bohaterem jest Olav Johansen, morderca na zlecenie. Fabuła zaczyna się, gdy szef Olava, król narkotykowy Daniel Hoffman zleca mu zamordowanie swojej żony. Olav zamiast ją zabić, zakochuje się w niej.
Pierwszy rozdział (po norwesku) jest dostępny do przeczytania TUTAJ
Nieco wcześniej Nesbø wydał powieść „Sønnen” (książka została w styczniu wydana po polsku pod tytułem „Syn”). Książka natychmiast stała się bestsellerem.
Ingar Johnsrud „Wienerbrorskapet”

foto: screenshot, vg.no
„Wienerbrorskapet” to debiut Ingara Johnsruda. Jest to pierwszy tom z zaplanowanej trylogii. „Wienerbrorskapet” to kryminał o detektywie Fredriku Beier, który musi odnaleźć zaginioną córkę znanego polityka. Poszukiwania dziewczyny doprowadzą do chrześcijańskiej sekty, której członkowie zostali brutalnie zamordowani, a liderzy zaginęli. Dowody wskazują, że za zbrodnię odpowiedzialni są muzułmańscy fundamentaliści, ale czy naprawdę tak jest?
Jest to debiut kryminalny, który zebrał wiele pozytywnych recenzji. Pierwsze rozdziały są dostępne TUTAJ
Eirik Husby Sæther „Judaskysset”

foto: screenshot, vg.no
„Judaskysset” to kolejna książka Eirika Husby Sæthera. Głównym bohaterem książki jest detektyw Mikael Wulf, który zajmuje się najcięższymi przestępstwami w norweskiej policji. Tym razem Wulf musi się zająć śmiercią na linii metra Oslo S. To, co z pozoru jest śmiercią od przedawkowania, prowadzi do znacznie straszniejszych wydarzeń.
Fragment książki jest dostepny TUTAJ
Kryminał dla dzieci
Lars Mæhle i Christian Bloom (ill.) „Krimteam Siri og Max”

foto: nrk.no
„Krimteam Siri og Max” to pierwsza książka z nadchodzącej serii dla dzieci. Pozycja jest przeznaczona dla dzieci w wieku 9-13 lat i opowiada o dziewczynce Siri i chłopcu Maxie, którzy rozwiązują zagadki kryminalne. Siri i Max różnią się od siebie wszystkim – charakterem, wyglądem – ale stanowią zgrany zespół, który rozwiązuje zagadki z ich rodzinnego miasta.
Fragment ksiązki jest dostępny TUTAJ
Jørn Lier Horst i Hans Jørgen Sandnes (ill.) „Detektivbyrå nr.2 – Operasjon Bronseplass”

foto: nrk.no
„Operasjon Bronseplass” jest kolejną częścią serii książek kryminalnych dla dzieci „Detektivbyrå nr.2”. Książki z tej serii są przeznaczone dla dzieci wieku 6-9 lat. Książka jest o Biurze detektywistycznym nr 2, które stara się rozwiązać zagadkę zaginionego pomnika z brązu. Jedyną wskazówką, która może doprowadzić bohaterów do rozwiązania zagadki, jest odcisk buta w rozmiarze TI-X. Główni bohaterowie to Tiril i Oliver oraz ich pies Åtto. Na końcu książki znajdziemy posłowie, które zachęca najmłodszych czytelników do przetestowania swoich umiejętności detektywistycznych.
Bjørn F. Rørvik i Ragnar Aalbu (ill.) „Purriot og skimysteriet”

foto: nrk.no
„Purriot og skimysteriet” to kolejna część z serii książek o detektywie Purriot (który jest porem rozwiązującym zagadki). Jest to kryminał humorystyczny, przeznaczony zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. „Purriot og skimysteriet” opowiada o mistrzostwach świata w biegach narciarskich, które w książce miały miejsce w Norwegii w 2015 roku. Ktoś kradnie wszystkim zawodnikom ich narty, dlatego detektyw Purriot przychodzi z pomocą i stara się rozwiązać zagadkę.
Fragment książki znajdziemy TUTAJ
Polskie kryminały
Katarzyna Bonda „Pochłaniacz”

foto: empik.pl
Katarzyna Bonda, to jedna z najpopularniejszych polskich autorek kryminałów. „Pochłaniacz” to jej najnowsza powieść, która opowiada o profilerce Saszy Załuskiej, do której zgłasza się mężczyzna przekonany o tym, ze jego wspólnik chce go zabić. Jest on właścicielem klubu muzycznego w Sopocie. Załuska początkowo nie chce się zgodzić na to zlecenie, jednak po strzelaninie w klubie podejmuje się zadania. Zabójstwo w klubie łączy się z tajemniczym morderstwem z lat 90.
Darmowy fragment jest dostępny TUTAJ
Zygmunt Miłoszewski „Gniew”

foto: weekend.gazeta.pl
„Gniew” to trzeci i ostatni tom niezwykle popularnej serii o prokuratorze Teodorze Szackim. Szacki zostaje wezwany do poniemieckiego bunkra w Olsztynie gdzie odkryto stary ludzki szkielet. Prokurator szybko zakłada, że szkielet to nazistowski żołnierz i oddaje szczątki do uniwersytetu. Nie spodziewa się, że ta sprawa będzie jedną z najtrudniejszych zagadek z jakimi musiał się zmierzyć.
Seria o prokuratorze Szackim doczekała się dwóch ekranizacji. Pierwszy tom, „Uwikłanie” został zekranizowany w 2011 roku, zaś „Ziarno prawdy” w 2015.
Fragmenty „Gniewu” można przeczytać TUTAJ
Piotr Rozmus „Kompleks Boga”

foto: wiedzma-czyta.blogspot.pl
„Kompleks Boga” to druga powieść Piotra Rozmusa. Książka nie jest przeznaczona dla osób o słabych nerwach. Cztery osoby, które myślały, że ich sekrety nigdy nie wyjdą na jaw, budzą się zamknięte w klatach. Nie spodziewają się ratunku. W tym samym czasie w Szczecinie komisarz Pieńkowski prowadzi śledztwo w sprawie zaginięcia 4 studentek. Do tej sprawy dochodzą kolejne zaginięcia.
Fragment ksiązki można znaleźć TUTAJ
Życzymy udanej lektury!
Źródła: vg.no, nrk.no, publio.pl, wikipedia.no, tnp.no, ksiegarniaklimczok.pl, lubimyczytac.pl
Zdjęcie frontowe: fotolia.com - royalty free
Reklama

To może Cię zainteresować
5