Historia
W Norwegii znaleziono najstarszy kamień z runami na świecie. Teraz trafi do muzeum

Z badań wynika, że kamień może mieć nawet około 2000 lat. Arkeologisk museum, materiały prasowe
Kiedy jesienią 2021 roku grupa archeologów prowadziła wykopaliska w Svingerud w norweskiej gminie Hole, mało kto spodziewał się, że jeden z tamtejszych grobów będzie w sobie krył jeden z najważniejszych zabytków pisma.
Po miesiącach badań okazało się jednak, że znaleziony tam kamień runiczny to najstarszy taki obiekt na świecie. Już wkrótce będzie go można zobaczyć w muzeum.
Inne materiały odkryte w grobie umożliwiły przeprowadzenie datowania metodą radiowęglową. Z badań wynikło, że mogiła, a co za tym idzie także inskrypcje wyryte na kamieniu, pochodzą prawdopodobnie z lat 0-250. W sumie w Norwegii znaleziono tylko około trzydziestu takich obiektów, ale wszystkie datuje się na około 550 rok.
Pamiątka czy płyta nagrobna?
Na najstarszym na świecie kamieniu runicznym, który od miejsca jego znalezienia nazwano Svingerudsteinen, znajduje się między innymi inskrypcja imienna, zapisana jako „idiberug”. Tekst prawdopodobnie odnosi się do kobiety o imieniu Idibera, a napis może oznaczać „dla Idibery”. Według innej wersji archeologów jest to nazwisko rodowe.
Kamień mógł zaznaczać miejsce pochówku lub znajdował się w grobie jako kamień pamiątkowy, dedykacja lub prezent. Analizy wykazały, że w mogile pochowano osobę dorosłą, ale nie jest znana jej płeć.
Ważne źródło historyczne
Runolog Kristel Zilmer, profesor kultury pisanej i ikonografii w Muzeum Historii Kultury Uniwersytetu w Oslo jest przekonany, że dzięki takim odkryciom w przyszłości uzyskana zostanie znacznie cenniejsza wiedza o nordyckiej historii pisma runicznego i zwyczaju wytwarzania kamieni runicznych.
Svingerudsteinen zostanie wystawiony w Historisk museum w Oslo od 21 stycznia do 26 lutego.
Źródła: sciencenorway.no, Historisk museum
Źródła: sciencenorway.no, Historisk museum
Reklama

To może Cię zainteresować
8