Historia
Rocznica niemieckiego ataku na Norwegię
35

Dokładnie 75 lat temu niemiecka armia zaatakowała Norwegię. Uroczystości z tej okazji odbędą się w kilku symboliczych miejscach w kraju.
Niemieckie okręty wpłynęły bez ostrzeżenia na norweskie wody 9 kwietnia 1940 roku, kilka miesięcy po wrześniowym ataku na Polskę.
- Pierwszą reakcją był szok. Minęło kilka dni i zapanował kompletny chaos - mówi historyk Svein Ivar Langhelle - Niektórzy ludzie zdecydowali, że będą zabijać każdego niemieckiego szpiega, na jakiego trafią. Minęło kilka tygodni zanim wszyscy zorientowali się w nowej sytuacji.
Atak z każdej strony
Pierwsze jednostki płynące w stronę Norwegii dostrzeżono już 8 kwietnia. Do wieczora następnego dnia Norwegom udało się zatopić 2 niemieckie krążowniki oraz umożliwić ewakuację rodzinie królewskiej i Parlamentu ze skarbem państwa do Elverum. Szybko też nastąpił atak z powietrza, niemieckie oddziały powietrznodesantowe wylądowały na lotniskach w Oslo, Kristiansand oraz Stavanger.

Okupacja niemiecka, fot. wikipedia.org
Powołano do wojska norweskiego 50 tysięcy ludzi, jednak brakowało im wyszkolenia lub odpowiedniego uzbrojenia. Do 10 kwietnia Niemcy zajęli 7 miast: Oslo, Stavanger, Bergen, Trondheim, Narwik, Egersund i Arendal. W tym czasie też następuje zamach stanu Vidkuna Quislinga. Niemcy zbombardowali Andalsnes, Molde, Kristiansund, Steikjer, Namsos, Bodø i Narvik. Wraz z 14-stym kwietnia alianci wysłali swoje okręty na pomoc Norwegii, lecz ich oddziały desantowe okazały się za słabe i zostały pobite na początku maja.
- Winston Churchill był dobrym politykiem, ale słabym strategiem - powiedział historyk Birger Lindarger - Alianci byli słabo wyposażeni w porównaniu do Niemców.
Król Haakon odmówił złożenia broni, co wywołało bitwę pod Midtskogen. Gwardia Królewska udaremniła Wermachtowi pojmanie rodziny królewskiej i członków Parlamentu.

Król Haakon VII, fot. wikipedia.org
Podczas gdy walki na południu kraju powoli dobiegały końca, na północy cały czas wrzało. Pod koniec maja przybyły tam z odsieczą oddziały brytyjskie, francuskie i polskie (Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich). Pierwsze taktyczne zwycięstwo Norwegii nad Wermachtem ma miejsce w Narviku dzięku sprzymierzonym oddziałom francuskim i polskim.
Zobacz więcej w artykule: Narvik - wiele polskości w norweskim mieście
Trudny koniec
Z początkiem czerwca walki powoli ustają, 7 czerwca król, książę Olav i Parlament opuszczają kraj, by reprezentować Norwegię na emigracji w Wielkiej Brytanii. Norwegia skapitulowała 10 czerwca, w dniu poddania portu w Narviku. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo wiele norweskiech oddziałów kontynuowało walki aż do niemieckiej kapitulacji w 1945 roku.

Oslo w czasie wojny, fot. wikipedia.org
Pomimo strategicznego zwycięstwa Niemców, to właśnie po ich stronie straty były większe. Kampania norweska pokazała, że mimo braków w dowodzeniu, wyszkoleniu i uzbrojeniu, była dla wrogiej armii trudnym przeciwnikiem. Jednak III Rzesza dzięki zajęciu Norwegii zyskała dogodne bazy wypadowe na Atlantyk, norweskie lotniska i dostęp do rud żelaza.
Uroczystości upamiętniające
Dzisiaj, 9 kwietnia, Norwegowie wspominają dzień, w którym wojna dotknęła ich kraj. O godzinie 9.00 król Harald położył wieniec przy pomniku w Twierdzy Akershus. Była tam obecna premier Erna Solberg oraz Przewodniczący Stortingu Olemic Thommessen, który wygłosił mowę na temat wydarzń sprzed 75 lat.

Twierdza Akershus, fot. wikipedia.org
W ciągu całego dnia w różnych miejscach kraju odbędzie się wiele spotkań, między innymi minister obrony Ine Eriksen Søreide otworzy wystawę w Muzeum Obrony, gdzie wygłosi przemowę i złoży wieniec w Twierdzy Oscarsborg, gdzie Norwegowie zatopili niemiecki krążownik "Blücher". Kolejna wystawa zostanie otwarta przez Thommessena w Eidsvoll, będzie można na niej zobaczyć unikatowe zdjęcia dokumentujące ucieczkę rodziny królewskiej i członków Stortingu.
O godzinie 18.00 w Elverum również obecni będą członkowie Rządu, aby upamiętnić ważne decyzje w sprawie, które dokonywano z ukrycia.
Wideo o niemieckiej inwazji na Norwegię:
Wideo o niemieckiej inwazji na Norwegię:
Źródła: foreigner.no, wikipedia.org, norwaypost.no
Zdjęcie frontowe: wikimedia.org - Bundesarchiv, Bild 183-L03744 / CC-BY-SA 3.0
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
12-04-2015 08:38
1
0
Zgłoś
11-04-2015 22:36
1
0
Zgłoś
11-04-2015 22:01
0
0
Zgłoś
11-04-2015 21:55
0
0
Zgłoś
11-04-2015 21:24
3
0
Zgłoś
10-04-2015 20:54
0
0
Zgłoś
10-04-2015 14:02
0
0
Zgłoś
10-04-2015 13:18
0
0
Zgłoś