Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Historia

Oslo i śmierć za ojczyznę. Ekshumacje wojenne nieopodal Nesodden

Martyna Engeset-Pograniczna

23 marca 2025 09:00

Udostępnij
na Facebooku
Oslo i śmierć za ojczyznę. Ekshumacje wojenne nieopodal Nesodden

Członkowie ruchu oporu zostali zastrzeleni w twierdzy Akershus. stock.adobe.com/licencja standardowa

Prawdopodobnie odnaleziono szczątki siedmiu członków ruchu oporu zamordowanych przez nazistów w twierdzy Akershus. Niedługo zostaną wydobyte.
Stowarzyszenie Æresgjeld (pol. Dług Honorowy) to organizacja zajmująca się poszukiwaniem ciał Norwegów zabitych w czasie II wojny światowej przez Niemców. Najpierw szukają w archiwach, następnie ruszają w teren.
W grudniu w pobliżu Nesodden znaleziono obciążoną kamieniami skrzynię, która przypuszczalnie zawiera szczątki takich osób. To najprawdopodobniej członkowie ruchu oporu, którzy brali udział w akcji sabotażowej wymierzonej w sieć kolejową na wschodzie kraju, a następnie zostali zastrzeleni w twierdzy Akershus. W lutym i marcu 1945 naziści zamordowali tam w ten sposób czterdzieści dwie osoby. Zwłoki wyrzucono wówczas do Oslofjorden. Skrzynia, którą udało się znaleźć dzięki użyciu podwodnych dronów, przypuszczalnie zawiera szczątki siedmiorga z nich.

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…

Szczątków oficjalnie poszukiwano jeszcze w 1945. Wobec niepowodzeń poszukiwań jednak  zaprzestano. Norweskie władze nie podjęły kolejnych prób w tym kierunku.
W grudniu w pobliżu Nesodden znaleziono obciążoną kamieniami skrzynię prawdopodobnie zawierającą szczątki.

W grudniu w pobliżu Nesodden znaleziono obciążoną kamieniami skrzynię prawdopodobnie zawierającą szczątki.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Taki los – nieodnalezienie ciał po wojennych egzekucjach – spotkał około setkę Norwegów.
Teraz ofiary przypuszczalnie odnalezione w Nesodden być może uda się zidentyfikować dzięki badaniom DNA. Na ich wyniki czekają rodziny poległych, które zebrały się niedawno w twierdzy Akershus, by oddać hołd zamordowanym 80 lat temu.
Więcej o tym, jak działał norweski ruch oporu, można przeczytać tutaj:
Źródła: NRK, Klar Tale, TV2
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok