Być zdrowym jak wiking – oto ich sposoby, by ustrzec się przed chorobami

Do głównych sekretów witalności synów Thora należały zrównoważona dieta i życie blisko natury. wkimedia.org/Helgi Halldórsson from Reykjavík, Iceland - Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic
Do głównych sekretów witalności synów Thora należały zrównoważona dieta, życie blisko natury, a także dbanie o higienę osobistą. Popularne były także pieśni i uroki, ale ich prawdziwą skuteczność mogą potwierdzić tylko sami wikingowie.
Pieśni i uroki zapewnią zdrowie?
By zapewnić sobie witalność, wikingowie używali także inskrypcji runicznych. Rozdział 73 i 77 Sagi o Egilu mówią, jak zdrowie młodej kobiety zostało początkowo zrujnowane przez użycie niewłaściwych run, a następnie przywrócone za pomocą tych odpowiednich. Inskrypcje wydrążono na fiszbinach umieszczonych nad łóżkiem dziewczyny.
Jedz jak wiking
Wbrew popularnemu przekonaniu, że wikingowie żywili się samym mięsem i miodem pitnym, ich dieta była zrównoważona i zdrowa.
Mięsami, które jedli wikingowie, były głównie dziczyzna i mięso fok, zawierające dużo białka, kreatyny, cynku czy fosforu. Spożywanie mięsa wpływało też na rozwój mięśni i wydolności fizycznej, a także działało dodatnio na poziom męskich hormonów płciowych.
Wikingowie żywili się także mlekiem pochodzącym głównie od owiec i krów, które jest cennym źródła białka, tłuszczy i witamin.
Wikingowie dbali o higienę
W językach skandynawskich występuje wiele odniesień do kąpieli, zwłaszcza w nazwach własnych, np. Laugarvatn („Jezioro kąpielowe” na Islandii). Wikińska sobota (norw. lørdag) kojarzy się z kąpielą (laug – kąpielisko i dagur – dzień) i oznaczała dzień kąpieli, dzień mycia. Wikingowie myli się więc raz w tygodniu, ale jak na ówczesne standardy to i tak często. Dla przykładu, Anglosasi brali kąpiel... zaledwie raz lub dwa razy w roku!
Wikingowie prasowali swoje ubrania, używając do tego rozgrzanych płaskich kamieni. Korzystali też z codziennych przyborów toaletowych. Podczas wykopalisk archeolodzy znajdują wikińskie grzebienie, maszynki do golenia, pęsety i patyczki do uszu wykonane z kości zwierząt i rogów jeleni.

Kąpiel w przerębli i życie ze zwierzętami
Dzieci wikingów wychowywano w zgodzie z naturą. Ich rodzice trzymali w domu swoje zwierzęta gospodarskie: bydło, kozy, świnie, owce. Dzieci nieustannie przebywały więc w ich bliskim, i co należy przyznać, niezbyt czystym towarzystwie. Zasypianie wśród chrząkania świń, muczenia krów czy woni obornika było dla nich naturalne. Rano czekała je porcja łaskotek, wywołana przez wszędobylskie pchły i kleszcze.
Oczywiście, życie wikingów nie było pozbawione chorób czy zaraz. Skandynawscy wojownicy jednak doskonale wiedzieli, co robić, żeby jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. Zrównoważone odżywianie, życie blisko natury i ruch były głównymi sekretami witalności i wysokiej odporności wśród wikingów, a także współczesnych mieszkańców Skandynawii.
źródła: hurstwic.org, e-sagi.pl, ronja.pl, dietatopodstawa.com.pl

To może Cię zainteresować