10 pytań o postojowe |
Artykuł powstał we współpracy z firmą Novum Consulting AS | |
23.11.2015. | |
![]()
Temat niezwykle aktualny w dobie kryzysu dotykającego obecnie szczególnie branżę stoczniową. Udzielamy odpowiedzi na często pojawiające się pytania dotyczące postojowego (permitteringu).
Nie jest to instrukcja postępowania przy postojowym, a jedynie próba podsumowania pewnych informacji. Przed jego rozważeniem należy np. pamiętać o konieczności zwołania spotkania z przedstawicielami pracowników i podpisania protokołu.
1. Na ile dni przed pójściem na postojowe należy wysłać ostrzeżenie (varsel)? Czy pracodawca ma w tych dniach obowiązek wypłacania wynagrodzenia?
Ostrzeżenie o wysłaniu na postojowe należy wysłać na 14 dni przed jego rozpoczęciem. W tym czasie pracownik ma obowiązek pracy, a pracodawca za ten okres wypłaca pensję. Potem następuje 10 dni, kiedy pracownik nie pracuje, ale pracodawcę obowiązuje wypłata wynagrodzenia. Wyjątek od tej zasady występuje w przypadku pożaru, wypadku lub katastrof naturalnych.
2. Jeśli wysłano ostrzeżenie, a w tym czasie pojawiło się nowe zlecenie, czy pracownicy mogą podjąć pracę bez potrzeby wysyłania nowego ostrzeżenia?
Istnieje możliwość przesunięcia terminu rozpoczęcia postojowego niektórym lub wszystkim pracownikom. Należy o tym fakcie jak najszybciej powiadomić zainteresowanych pracowników, podając jak najbardziej konkretne dane dotyczące długości przesunięcia.
3. Ile dni z obowiązkiem wypłacania wynagrodzenia przez pracodawcę dotyczy pełnego, a ile częściowego postojowego?
Okres pracodawcy obejmuje 10 dni roboczych, w czasie których pracownik byłby w pracy. Przy pełnym postojowym oznacza to dwa tygodnie, przy częściowym, np. 50 proc., okres ten odpowiadać będzie czterem tygodniom.
4. Czy można rozszerzyć postojowe z 50 proc. do 100 proc. w trakcie jego trwania bez wysyłania nowego ostrzeżenia? Czy naliczane będą nowe dni z obowiązkiem wypłacania wynagrodzenia przez pracodawcę?
W tym przypadku należy wysłać nowe ostrzeżenie dotyczące rozszerzenia postojowego w terminie 14 dni przed wejściem zmian w życie. Jeśli w przedsiębiorstwie wybrano mężów zaufania, powinni zostać zaproszeni na spotkanie. Pracodawca wypłacił już wynagrodzenie za 10 dni, w związku z tym nowe dni okresu pracodawcy nie muszą być naliczone.
5. Czy pracownicy mogą pracować w czasie trwania postojowego?
Pracownicy mogą wykonywać zlecenia nie dłuższe niż 6 tygodni. Jeśli zlecenie potrwa dłużej, a po jego zakończeniu pracownik ma powrócić na postojowe, należy wysłać nowe ostrzeżenie i naliczyć dziesięciodniowy okres pracodawcy.
6. Co z pracownikami, którzy mają zaległy urlop?
Urlop, którego termin ustalono przed wysłaniem ostrzeżenia o postojowym powinien zostać wybrany zgodnie z ustaleniami. Urlop można wykorzystać również jeśli nie był umówiony wcześniej, pracownik musi jednak wyrazić na to zgodę. Termin urlopu w czasie postojowego musi być uzgodniony przez obie strony. Pracownik nie otrzyma zasiłku dla bezrobotnych przy postojowym (dagpenger ved permittering) za okres urlopu.
7. Czy pracownik ma prawo otrzymywać świadczenie urlopowe w czasie postojowego?
Pracownik nie ma prawa do świadczenia urlopowego (feriepenger), jeśli nie wykorzysta urlopu. Pracownicy wysłani na postojowe np. w czerwcu, kiedy świadczenie jest wypłacane, nie dostają wypłaty świadczenia. Powinno ono zostać wstrzymane do momentu wykorzystania urlopu. Przy wykorzystaniu urlopu w czasie postojowego, pracownik otrzymuje świadczenie odpowiednie do wykorzystywanego urlopu od pracodawcy.
8. Czy okres postojowego ulega przedłużeniu przy podjęciu pracy lub wykorzystaniu urlopu w trakcie jego trwania?
Maksymalny okres postojowego to 30 tygodni. W przypadku podjętej w tym czasie pracy okres postojowego nie zostanie wydłużony. Inaczej ma się sprawa z urlopem - okres postojowego wydłuża się o liczbę dni urlopu.
9. Czy można zostać wysłanym na postojowe w czasie trwania zwolnienia lekarskiego?
Pracownicy wykorzystujący zwolnienie lekarskie mogą zostać wysłani na postojowe. Jeśli pracownik jest na zwolnieniu w czasie wejścia w życie postojowego, pracodawca wypłaca pensję z dziesięciodniowego zwolnienie po wprowadzeniu postojowego, pracodawcy nie obowiązuje okres pracodawcy przy zwolnieniach. Pracownik na zwolnieniu nie otrzymuje świadczenia chorobowego od pracodawcy w okresie pracodawcy. Obowiązek wypłaty świadczenia chorobowego przez pracodawcę następuje po zakończeniu postojowego.
10. Czy można zwolnić pracownika w czasie postojowego?
Jeśli brak zleceń przerodzi się w stałą sytuacje, zachodzi usprawiedliwiony powód do zwolnienia pracownika. Pracownik ma prawo do pracy w czasie wypowiedzenia oraz do otrzymywania wynagrodzenia. Pracownik ma prawo do wynagrodzenia, nawet jeśli nie ma dla niego pracy.
Źródła: sticos.no, nho.no Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
|
|
Zmieniony ( 03.11.2017. ) |
10
0
Zgłoś