Wszystko, co powinieneś wiedzieć o uznawaniu zagranicznego wykształcenia w Norwegii

NOKUT przeprowadza porównanie wyższego wykształcenia z zagranicy z norweskim systemem edukacyjnym. Fot. fotolia - royalty free
Czy tak jest istotnie? Co oznacza „uznanie” wykształcenia? W jakich zawodach uznawanie wykształcenia jest obowiązkowe, a w jakich nie? Do jakiego urzędu należy się zgłosić, aby uzyskać akceptację wykształcenia z Polski? Poprosiliśmy NOKUT, Norweski Urząd ds. Jakości i Uznawania Wykształcenia, o rozwianie tych wątpliwości. Na pytania odpowiada Ewelina Pawlak-Jasik.
Czy uznanie wykształcenia z Polski jest w Norwegii niezbędne?
- Zawody regulowane przez prawo norweskie – aby móc pracować w tych zawodach, obowiązkowa jest autoryzacja (profesjonsgodkjenning),
- Zawody nieregulowane przez prawo norweskie – w celu podjęcia pracy w tych zawodach uznanie wykształcenia z zagranicy nie jest obowiązkowe.
Kto zatwierdza wykształcenie w zawodach regulowanych?
Przykłady zawodów regulowanych przez prawo norweskie oraz urzędów zajmujących się przeprowadzaniem procesu autoryzacji wykształcenia:
• Personel medyczny (np. lekarz, farmaceuta, fizjoterapeuta, położna, pielęgniarka). W norweskim systemie opieki zdrowotnej istnieje 28 zawodów regulowanych. Organem zajmującym się uznawaniem wykształcenia oraz kwalifikacji dla tej grupy zawodowej jest Helsedirektoratet, czyli norweski urząd ds. zdrowia podległy Ministerstwu Zdrowia i Opieki. Uwaga: Helsedirektoratet zajmuje się tym od stycznia 2016 roku, wcześniej odpowiednim urzędem był SAK, Statens autorisasjonskontor for helsepersonell.
• Zawody związane z branżą elektryczną (np. elektryk, instalator). Organem zajmującym się uznawaniem wykształcenia i kwalifikacji zawodowych dla elektryków jest Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB), Dyrekcja Ochrony Ludności i Planowania Kryzysowego.
• Zawody pedagogiczne (np. stały etat w zawodach takich jak nauczyciel w szkole podstawowej czy średniej, pedagog szkolny (pedagogisk leder) czy też kierownik, styrer, w przedszkolu). Urzędem zajmującym się uznawaniem wykształcenia jest w tym wypadku Utdanningsdirektoratet, norweski urząd ds. edukacji.
• Zawody związane z ekonomią oraz finansami (np. księgowy albo pośrednik w sprzedaży nieruchomości). Odpowiedni organ zatwierdzający wykształcenie w tych zawodach to Finanstilsynet, Norweski Urząd Nadzoru finansowego.
Kiedy uznanie wykształcenia zagranicznego nie jest obowiązkowe?
Często w praktyce zdarza się jednak, że pracodawcy w Norwegii chcą mieć jakiś oficjalny dokument, najlepiej wydany przez norweski urząd i potwierdzający zagraniczne wykształcenie pracownika, bądź też potencjalnego pracownika. Wszyscy, którzy mają wyższe wykształcenie z zagranicy mogą w tym wypadku ubiegać się o uznanie wykształcenia przez NOKUT, tzw. generell godkjenning.
Czym zajmuje się NOKUT?
NOKUT przeprowadza porównanie wyższego wykształcenia z zagranicy z norweskim systemem edukacyjnym. Sprawdzamy status i akredytację zarówno uczelni, jak i programu studiów, długość oraz poziom wykształcenia. Nasza decyzja informuje o tym, na jakim poziomie jest zagraniczne wykształcenie osoby ubiegającej się o jego uznanie, ilu norweskim punktom (studiepoeng) oraz jakiemu stopniowi naukowemu w Norwegii ono odpowiada. Jest to procedura bezpłatna i nieobowiązkowa.
Często zdarza się, że norwescy pracodawcy proszą osoby z dyplomem z zagranicy o przedstawienie dokumentu z NOKUT, który potwierdza to wykształcenie. Decyzja wydana przez NOKUT może okazać się zatem środkiem pomocniczym w przypadku, gdy ktoś będzie ubiegał się o pracę w zawodach nieregulowanych przez prawo norweskie. Dokument z NOKUT może być również brany pod uwagę podczas szacowania wysokości zarobków.
Jak ubiegać się o uznanie wykształcenia przez NOKUT?
Formularz dostępny jest na naszej stronie internetowej. NOKUT nie wymaga potwierdzonych kopii ani apostille, czyli dokumentów urzędowych opatrzonych specjalnym poświadczeniem. Akceptujemy zwykłe kopie dokumentów i każdy może je wykonać sam. NOKUT akceptuje też dokumenty w języku angielskim, norweskim oraz pozostałych językach skandynawskich. Procedura rozpatrywania wniosków trwa średnio 1,5 miesiąca.
Dokumenty wymagane przez NOKUT w procesie uznania wykształcenia uzyskanego w Polsce:
1. Kopia dokumentu potwierdzającego tożsamość (kopia strony ze zdjęciem oraz danymi osobowymi z paszportu lub dowodu osobistego).
2. Kopia dokumentu potwierdzającego zmianę nazwiska (akt małżeństwa, rozwodu itp.), zarówno w języku polskim, jak i kopia tłumaczenia tego dokumentu na język angielski, norweski bądź też inny język skandynawski.
3. Kopia dyplomu ze studiów wyższych w języku polskim.
4. Kopia tłumaczenia dyplomu ukończenia studiów na język angielski, norweski bądź też inny język skandynawski.
5. Kopia suplementu do dyplomu LUB kopia indeksu LUB kopia karty przebiegu studiów w języku polskim.
6. Kopia tłumaczenia suplementu do dyplomu LUB indeksu LUB karty przebiegu studiów na język angielski, norweski bądź inny język skandynawski.
7. Kopia świadectwa ze szkoły średniej (świadectwo dojrzałości) w języku polskim.
A co, jeśli nie posiadam wyższego wykształcenia?
W celu uzyskania informacji o ewentualnej możliwości częściowego zatwierdzenia zawodowego wykształcenia z zagranicy, bądź też o możliwości uzyskania norweskiego dyplomu zawodowego (fagbrev/svennebrev), należy skontaktować się z fagopplæringskontor, czyli biurem kształcenia zawodowego, w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania rejonie Norwegii (fylke). Należy pamiętać jednak o tym, że poszczególne fylkeskommune, władze okręgów, mogą mieć różne wymagania i proces „uznawania’’ wykształcenia zawodowego może przebiegać w odmienny sposób w rożnych rejonach kraju. Niektóre fylkeskommune przeprowadzają ten proces, inne nie.
Lista regionalnych biur kształcenia zawodowego (fagopplæringskontorer): http://oslo.vilbli.no/?Artikkel=017891
Czy muszę ubiegać się o uznanie wykształcenia w przypadku, kiedy planuję studia w Norwegii?
Naborem na studia pierwszego stopnia na programy w języku norweskim zajmuje się Samordna opptak (SO). Wniosek o przyjęcie na studia wysyła się bezpośrednio do tego urzędu. Na stronie Samordna opptak podane są dokładne informacje na temat tego, jakie wymagania osoby z Polski muszą spełniać, aby mogły ubiegać się o miejsca na norweskich uczelniach.
Osoby ubiegające się o przyjęcie na studia magisterskie lub doktoranckie powinny skontaktować się bezpośrednio z uczelnią czy też instytucją, w której będą chciały studiować. Uczelnie wyższe w Norwegii same zajmują się rozpatrywaniem wniosków związanych z naborem na studia magisterskie oraz doktoranckie. Wniosek wysyła się bezpośrednio do uczelni.
Również osoby, które ukończyły część studiów w Polsce, bądź z innych powodów chcą mieć przepisane niektóre przedmioty z Polski w programie studiów w Norwegii, nie muszą ubiegać się o uznanie wykształcenia przez NOKUT. W pierwszej kolejności osoby te muszą otrzymać miejsce na studiach, po czym powinny się zwrócić bezpośrednio do uczelni z prośbą o innpassing, czyli o przepisanie/uznanie przedmiotów z uczelni zagranicznej. Uczelnie w Norwegii same rozpatrują taki wniosek i podejmują decyzję we własnym zakresie.
W Norwegii istnieje zatem, jak widzimy, wiele sposobów na uznanie wykształcenia z zagranicy, zarówno w zależności od jego typu, jak i od naszych planów jego wykorzystania. NOKUT jest tylko jedną z wielu instytucji, do których można się w tym celu zwrócić. Ważne jest zatem, aby te sposoby uznawania wykształcenia rozróżniać i nie wrzucać wszystkich do jednego worka zwanego nostryfikacją.
Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z informacjami temat okazał się bardziej przejrzysty dla zainteresowanych. W przypadku jakichkolwiek pytań związanych z procesem uznawania wykształcenia z zagranicy można skontaktować się bezpośrednio z centrum informacyjnym NOKUT. Wystarczy w tym celu wysłać e-mail na adres: utland@nokut.no. Odpowiedzi udzielamy w ciągu 5 dni roboczych.
To może Cię zainteresować
25-09-2018 12:17
5
0
Zgłoś
17-09-2018 15:35
3
0
Zgłoś
14-08-2016 20:46
2
0
Zgłoś
14-08-2016 16:11
0
-3
Zgłoś
09-08-2016 07:31
3
0
Zgłoś
08-08-2016 23:48
1
0
Zgłoś
30-06-2016 12:49
2
0
Zgłoś
11-02-2016 08:41
0
0
Zgłoś
10-02-2016 23:28
2
0
Zgłoś