Studiowanie w Norwegii: od rekrutacji do pierwszego dnia na uczelni

Planowanie studiów w Norwegii należy rozpocząć z co najmniej rocznym wyprzedzeniem wikimedia.org - Philip Gabrielsen - Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International
Podobnie jak w Polsce, w Norwegii szkoła wyższa ma trzy etapy – licencjat, magister i doktorat.
O jakość studiów i ich dobre zorganizowanie dba NOKUT – Norweski Urząd ds. Jakości i Uznawania Wykształcenia, który podlega pod Ministerstwo Edukacji. NOKUT udostępnia tzw. listę GSU, zawierającą informacje, jakie wykształcenie musi posiadać kandydat z innego kraju, aby studiować w Norwegii oraz czy wymagany jest od niego język angielski.
Ponadto NOKUT pomaga studentom z zagranicy w kwestiach dokumentów, np. gdy uczelnia nie chce uznać zagranicznego dyplomu lub świadectwa dojrzałości.
Jak się dostać?
Rekrutacją studentów z zagranicy zajmuje się administracja uczelni. Najpierw należy zarejestrować się w systemie wybranej uczelni, a po otrzymaniu wyników matury dostarczyć do dziekanatu przetłumaczone przysięgle świadectwo dojrzałości, kopię dowodu tożsamości, wniosek o przyjęcie na studia oraz zdjęcia do dokumentów. Maturzyści mają czas do 1 lipca, 20 lipca ogłaszane są listy przyjętych. Kandydaci muszą potwierdzić swoją chęć rozpoczęcia studiów do wyznaczonej przez uczelnię daty, inaczej zostają wykreśleni z listy.
Daty rejestracji zależą od uczelni, ale z reguły są to miesiące zimowe dla pierwszego stopnia (grudzień-luty) i wiosenne (marzec-kwiecień) dla drugiego stopnia. Rok akademicki rozpoczyna się już w połowie sierpnia i trwa do połowy czerwca następnego roku.
Ze względu na obowiązujący system boloński, studia mają podobny podział jak w Polsce – 3-letnie studia licencjackie, 2-letnie magisterskie i 3-letnie doktoranckie. Są jednak wyjątki, np. jednoroczne kursy, licencjat trwający cztery lata lub też całe studia będące jednolitymi studiami 6-letnimi, ale takie przypadki zdarzają się tylko na uczelniach artystycznych, pedagogicznych i muzycznych. Taki niestandardowy czas nauki występuje np. w Szkole Architektury i Designu w Oslo czy na Uniwersytecie w południowo-wschodniej Norwegii (USN).

Opis jednego z rocznych kursów dostępnych na Uniwersytecie w TromsoŹródło: https://www.studyinnorway.no/Masters-and-Bachelor-course-search/Programme/arctic-nature-guide

Opis 2,5-letnich studiów magisterskich w Szkole Architektury i Designu w OsloŹródło: https://www.studyinnorway.no/Masters-and-Bachelor-course-search/Programme/architecture
Podobnie jak w Polsce, w Norwegii obowiązują punkty ETCS. Jeden semestr odpowiada 30 punktom, a całe studia licencjackie mają ich 180. Oceny są wystawiane w formie liter. A jest najlepszą oceną, F – najgorszą.
Średnia ocen z ukończenia liceum lub technikum będzie inaczej brana pod uwagę w Polsce, a inaczej w Norwegii ze względu na inny system oceniania. Wyniki procentowe z polskiej matury będą natomiast przeliczone na oceny. Tabele znajdują się na tej stronie.
Bariera językowa
W języku angielskim na poziomie magisterskim można studiować m.in na Uniwersytecie w Oslo, w Stavanger, w Tromsø, w Bergen czy Norweskiej Akademii Muzycznej. W to wliczają się zarówno kierunki ścisłe, jak i artystyczne lub nauk społecznych. Pełną listę można znaleźć tutaj.
Studia magisterskie są już dostępne w języku angielskim, ale również tutaj trzeba wykazać się jego znajomością. Norweskie uczelnie honorują certyfikaty TOEFL, IELTS, APIEL, CAE/CPE, a niektóre także dyplom z ukończenia anglistyki.
Finanse – opłaty, kredyty, zameldowanie, praca
W Norwegii funkcjonuje tzw. Lånekassen – kredyt studencki z państwowego funduszu –wspierający finansowo między innymi studentów z zagranicy, dla których przewidziane są różnego rodzaju granty – odpowiedniki naszych stypendiów socjalnych. Dla osób niemieszkających z rodzicami mogą one wynosić łącznie nawet 11 tys. koron miesięcznie.
Po uzyskaniu potwierdzenia przyjęcia na studia oraz zgody na pobyt, wniosek o stypendium można złożyć online na stronie internetowej.
Jeśli plan umożliwia studentowi dorywczą pracę, warto z tego skorzystać. W Norwegii osoba ucząca się może przepracować maksymalnie 20 godzin w tygodniu, 3 miesiące w roku. Latem, podczas wakacji, studenci mogą pracować na pełen etat.
Każdy student może się także ubiegać o przydzielenie pokoju w akademiku. W tym celu należy złożyć odpowiednie podanie w biurze socjalnym uczelni (wnioski zwykle dostępne na stronach www szkoły). Koszt wynajmu pokoju to 1500-2000 NOK miesięcznie plus opłaty w wysokości ok. 250 NOK. Każdy pokój posiada łazienkę, wspólna z innymi mieszkańcami jest kuchnia. Przed wprowadzeniem się, student musi zapłacić też depozyt i czynsz za dwa miesiące z góry.
Pozwolenie na pobyt
Po dopełnieniu formalności związanych z pobytem, uiszczeniu wszystkich opłat i ukończenia kursu językowego nie pozostaje nic innego, jak rozpoczęcie studiowania.

To może Cię zainteresować