Przenosisz się do Norwegii z dzieckiem? To powinieneś wiedzieć o norweskiej szkole

Wszystkie dzieci, które przebywają na terenie Norwegii powyżej trzech miesięcy, mają prawo i obowiązek chodzenia do szkoły. Fot. fotolia - royalty free
Kto w Norwegii musi chodzić do szkoły?
mają prawo i obowiązek chodzenia do szkoły. Jeśli dziecko jeszcze nie przebywa w kraju przez okres trzech miesięcy, ale istnieje prawdopodobieństwo, że czas pobytu będzie dłuższy, to ma ono prawo, by uczęszczać do szkoły.
Jak wygląda system szkolnictwa?
Grunnskole obejmuje 10 klas i dzieli się na tzw. barneskole (dzieci w wieku 6 - 12 lat, odpowiednik polskiej szkoły podstawowej) i ungdomsskole (13 - 15 lat, odpowiednik gimnazjum). Grunnskole jest obowiązkowe i bezpłatne. Dzieciom w klasach 1 - 4 (6 - 9 lat) przysługuje również SFO (Skolefritidsordning), czyli odpłatne zajęcia przed i po szkole, podobne do świetlicy.
Osoby, które ukończyły edukację podstawową, mają prawo do dalszej nauki w 3-letniej szkole średniej (videregående skole). Nauka w szkole średniej jest jednak dobrowolna i, podobnie jak w barneskole, bezpłatna.
Prawo do specjalnego trybu nauczania
Zajęcia z języka powinny trwać do momentu, w którym uczeń będzie w stanie bez problemu uczestniczyć w regularnych lekcjach. Zaraz po przybyciu do Norwegii dzieci mogą uczestniczyć w tzw. velkomstklasse.
Velkomstklasser to intensywne zajęcia języka norweskiego dla uczniów klas 1-10. Odbywają się w grupach w wybranych szkołach na terenie gminy. Tego typu zajęcia dedykuje się dzieciom, które mają przenieść się do norweskiej szkoły.
Nauka w dwóch językach (tospråklig fagopplæring) odbywa się podczas normalnych zajęć. Polega na nauce przedmiotów szkolnych w obu językach (norweskim i polskim). Dziecko otrzymuje pomoc dwujęzycznego nauczyciela, który pomaga w zrozumieniu materiału i w komunikacji.
Nauka w ojczystym języku (morsmålsopplæring) może odbywać się w innej szkole niż w tej, do której dziecko uczęszcza. Grupą docelową takiej nauki są uczniowie grunnskole i videregående skole. Aby takie zajęcia mogły się odbywać, gmina musi zatrudnić odpowiednią kadrę nauczycielską.
Uczniowie klas od 1-10 mają również prawo do pomocy w nauce. Uczestnictwo w tych zajęciach jest dobrowolne.
Szkoły polonijne w Norwegii
Warto rozpocząć naukę wcześniej
Oczywiście, nie zawsze nauka norweskiego przed wyjazdem jest możliwa – warto jednak wyposażyć dziecko choćby w elementarną znajomość języka, by nie narazić go na całkowitą „głuchotę” w nowym środowisku, opóźniając jego dobrego funkcjonowania w szkole. W Internecie można znaleźć wiele bezpłatnych materiałów i aplikacji do nauki norweskiego. Część z nich można z powodzeniem wykorzystać do wspólnej nauki z dzieckiem.
O darmowych aplikacjach do nauki języka norweskiego pisaliśmy TUTAJ.
Należy jednak wspomnieć też o drugiej stronie medalu: dzieci bardzo szybko osłuchują się z nowym językiem. Po początkowym stresie i strachu związanymi ze zmianą szkoły i języka wykładowego, rozpocznie się proces adaptacji. Bardzo pomocny w nim będzie kontakt z norweskojęzycznymi dziećmi, który można zainicjować np. poprzez wspólną zabawę czy spotkanie po zajęciach. Z dydaktycznego punktu widzenia natomiast niekorzystne może okazać się towarzystwo innych polskich uczniów w szkole, które czasami owocuje tworzeniem się grupek językowych, co nie sprzyja nauce języka.

Jak przenieść dziecko do norweskiej szkoły?
WAŻNE: Podczas wizyty w szkole lub urzędzie gminy do wypełnienia podania o przyjęcie do szkoły potrzebny będzie norweski numer personalny (fødselsnummer) dziecka oraz rodziców (opiekunów).
To może Cię zainteresować
19-01-2023 15:10
1
0
Zgłoś
09-01-2022 23:31
1
0
Zgłoś
27-11-2018 15:35
20
0
Zgłoś
04-07-2017 08:26
5
0
Zgłoś