Polskie uczelnie spadają w światowym rankingu. Norweskie wyprzedzają je o kilkaset miejsc

W rankingu brano pod uwagę liczbę wystąpień i publikacji studentów danej uczelni. Fot. fotolia - royalty free
Wypowiedzi w tej sprawie udzielił nam rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Będziemy szczegółowo analizować osiągnięte rezultaty we wszystkich kryteriach w porównaniu do lat ubiegłych, aby poznać przyczyny spadku w rankingu. Po wstępnej analizie można powiedzieć, że rozwijamy się, lecz nasi konkurenci, czyli inne uczelnie na świecie rozwijają się dynamiczniej i efektywniej. Liczymy, że budowana na III Kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego baza naukowo-badawcza ( powstałe stosunkowo niedawno Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, Laboratorium Maxa Plancka czy Małopolskie Centrum Biotechnologii ) pozwolą zwiększyć liczbę publikacji naszych naukowców w prestiżowych czasopismach naukowych i tym samym spowodować awans UJ w tzw. rankingu szanghajskim - mówi mgr Adrian Ochalik, rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W tegorocznym zestawieniu tzw. rankingu szanghajskiego (ARWU) najwyższe miejsca zajmują słynne na całym świecie uczelnie: Harvard, Stanford, Uniwersytet Kalifornijski czy angielski Cambridge, który w zestawieniu okazał się być najlepszą uczelnią europejską.
W ARWU znalazły się tylko dwa polskie uniwersytety: Warszawski i Jagielloński. Uczelnie, które wiodą prym w Polsce, są w tyle za uniwersytetami z Egiptu, Chile czy RPA. UJ i UW uplasowały się dopiero w piątej setce. To duży spadek w rankingu, bo w zeszłym roku polskie uczelnie sklasyfikowano w czwartej.
Polska nie ma powodów do radości. Norwegia wręcz przeciwnie. Uniwersytet w Oslo i Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii w Trondheim (NTNU) znalazły się w pierwszej setce.
Cały ranking znajduje się tutaj.

UiO w „TOP 100
To może Cię zainteresować
18-08-2016 12:20
0
0
Zgłoś
18-08-2016 11:46
0
0
Zgłoś