Edukacja
Podstawowe informacje o studiowaniu w Norwegii
2

Norwegia jako jeden z niewielu krajów na świecie oferuje darmową edukację również dla studentów zza granicy. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje na temat rozpoczęcia studiów w Norwegii.
W Norwegii jest 8 państwowych uniwersytetów, 8 szkół technicznych, 2 Akademie Sztuk Pięknych i 28 innych szkół prywatnych. Razem: 69 szkół wyższych, uniwersytetów i szkół prywatnych które zapewniają wykształcenie akademickie w Norwegii. Największą różnicą między szkołą wyższą a uniwersytetem jest to, że uniwersytety mają prawo do wydawania doktoratów i nauczanie jest bardziej badawcze.
Struktura
Wykształcenie w szkołach wyższych i uniwersytetach jest podzielone na 3 etapy: licencjat, magistra i doktorat. Każdy poziom wykształcenia zakłada zakończenie nauki na niższym poziomie, co oznacza, aby otrzymać magistra, trzeba mieć ukończony licencjat.
Wykształcenie we wszystkich szkołach wyższych i uniwersytetach jest oparte na kursach. Kursy dotyczą zazwyczaj jednego zagadnienia i mają różną długość. Wiele kursów połączonych w jedno stanowi cały program kształcenia, tak jak na przykład licencjat z ekonomii.
Programy kształcenia są często z góry ustalone i prowadzą do stopnia w głównym przedmiocie. Jeśli chcesz, można studiować w indywidualnym trybie nauki. W pewien sposób można studiować podstawowy poziom bez studiowania całego programu. Są jednak niektóre kierunki, które są chronione zawodowo, jak np. psycholog lub pracownik socjalny, które wymagają znajomości całego programu studiów.
Większość szkół wyższych i uniwersytetów wymaga studiów dziennych. Studia dzienne liczą o 35-40 godzin w tygodniu, jest to standardowy tydzień pracy. Duża część studiów to studia samodzielne, gdzie czas studiowania można określić jako "odpowiedzialną wolność". Wiele kursów jest oferowanych zaocznie i nie wymagają poświęcania tak dużej ilości czasu w tygodniu.
Wykłady i spotkania na studiach zaocznych są często w weekendy i wieczory, po to, by móc łączyć studia z pracą zawodową

commons.wikimedia.org
System oceniania
Kursy na uniwersytetach i uczelniach wyższych są wyliczane zgodnie z systemem ETCS.
Długość okresu kształcenia w Norwegii jest uzasadniona systemem punktowym - rok akademicki mający 40 tygodni odpowiada 60 punktom, jeden semestr to 30 punktów. Program licencjacki liczy 180 punktów, tzn. 3 lata studiów. Skala ocen w szkołach wyższych i uniwersytetach w Norwegii ma 6 poziomów - od A do E (które oznaczają zaliczenie) i F (oznacza brak zaliczenia).
Opłaty
Studiowanie na państwowych uczelniach i szkołach wyższych jest darmowe, jednak trzeba się liczyć z wydatkami takimi jak: książki, różne opłaty i inne materiały związane ze szkołą.
Norweskie uczelnie państwowe nie pobierają czesnego od swoich studentów, dotyczy to Norwegów jak i studentów zza granicy. Jedynie niektóre kursy/ programy nauczania wymagają dodatkowej opłaty.
Jedyną opłatą jak obowiązuje studentów w Norwegii jest opłata semestralna. Wynosi ona ok 300-600 NOK za semestr. Brak opłaty za semestr uniemożliwia podejście do egzaminów. Dzięki opłacie semestralnej student ma wiele przywilejów takich jak dostęp do opieki zdrowotnej na kampusie, dostęp do obiektów sportowych i wydarzeń kulturalnych.
Opłata semestralna jest również potrzebna by otrzymać kartę studencką dzięki które umożliwiają zniżki na środki publicznego transportu i niższe ceny na wydarzenia kulturalne.

flickr.com/ Universitetet i Tromsø
Wymagania
Aby móc studiować w Norwegii wystarczy nam zdana matura. Jedynie na niektórych kierunkach są wymagane oceny z przedmiotów potrzebnych do studiowania kierunku (np. biologia, chemia, fizyka).
To, jak polskie oceny przekładają się na norweski system oceniania możemy sprawdzić na przykład na stronie samordnaopptak.no.
Rekrutację studentów zza granicy prowadzą uczelnie. Osoby mające stały pobyt w Norwegii muszą korzystać z rejestracji w systemie NUCAS.
Zazwyczaj rekrutacja odbywa się w dwóch etapach - rejestracja w Internecie, potem dostarczenie dokumentów na uczelnię. Wśród dokumentów wymaganych przez uczelnie znajdują się: świadectwo dojrzałości, kopia dowodu tożsamości, zdjęcia i wniosek o przyjęcie na studia.
Wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na norweski, angielski lub inny język skandynawski.
W razie problemów z uznaniem dyplomu, należy zwrócić się do NOKUT (Norwegian Agency for Quality Assurance in Education).
Znajomość języka
Aby móc studiować w Norwegii należy mieć udokumentowaną znajomość języka norweskiego i angielskiego.
W Norwegii jest ponad 200 kierunków oferujących naukę po angielsku - w większości są to studia 2 stopnia. By móc studiować na kierunkach z wykładowym angielskim należy udowodnić, że się uczyło angielskiego przez minimum 7 lat w szkołach ponadpodstawowych. Jeśli nie spełniasz tych warunków, możesz udowodnić swoją znajomość języka certyfikatem, np. TOEFL, IELTS, APIEL lub CEA/CPE. Akceptowani są również absolwenci anglistyki.
Większość wykładów na studiach licencjackich jest po norwesku, więc aby móc je studiować, trzeba udowodnić swoją znajomość norweskiego. Uczelnie często wymagają ukończonego kursu językowego (np. szkołę letnią przy Uniwersytecie w Oslo)i zdania egzaminu z języka na poziomie 3 (Trinn 3). Akceptowane są również certyfikaty Bergenstesten i Læreplan i norsk som andrespråk na poziomie zaawansowanym.

wikipedia.org
Rejestracja w Norwegii
Jeśli przebywasz w Norwegii na dłuższy okres niż 90 dni, musisz zarejestrować się w UDI (Norweski urząd ds. imigracji)
Możesz przeprowadzić się do Norwegii i zacząć pracować od razu, jednak musisz się zarejestrować w UDI najpóźniej 3 miesiące po przyjeździe do Norwegii.
Rejestrujesz się tylko raz, bez względu na to, ile czasu zamierzasz mieszkać w Norwegii.
Po rejestracji internetowej (tutaj), należy pójść na posterunek policji i wypełnić oraz podać wymagane dokumenty:
- Formularz pobytu studenta ze zdjęciem paszportowym;
- Dokumentacja potwierdzająca przyjęcie na uczelnię;
- Dokument stwierdzający możliwość samodzielnego utrzymania się w Norwegii;
- Ważne ubezpieczenie zdrowotne.
Studiowanie nie przeszkadza w podjęciu pracy.
Mając studenckie pozwolenie na pobyt można pracować 20 godzin tygodniowo przez 3 miesiące, a w wakacje nawet na pełen etat.
Stypendia
To, jak możesz wesprzeć finansowo swój pobyt w Norwegii zależy od kilku czynników:
- obecny kraj pobytu;
- wcześniejsza edukacja;
- do jakiej instytucji/ jakiego poziomu/ specjalizacji chcesz aplikować.
Najlepiej najpierw skontaktować się z dziekanatem w swojej uczelni, aby sprawdzić czy istnieje współpraca z instytucjami norweskimi. Możesz również sprawdzić jakie stypendia są oferowane dla zagranicznych studentów, np. na studyinnorway.no.
Polscy studenci mogą ubiegać się o wsparcie finansowe z Lånekassen oraz o zasiłki na pokrycie wydatków za zakwaterowanie lub transport. Warunki do uzyskania tego wsparcia finansowego są jednak dość trudne do spełnienia.
Źródła: samordnaopptak.no, lanekassen.no, studyinnorway.no, utdanning.no, isu-norway.no, nokut.no, studentum.no, nav.no
Zdjęcie źródłowe: commons.wikimedia.org
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
5
31-10-2015 18:07
1
0
Zgłoś
09-06-2014 18:51
0
0
Zgłoś