Do egzaminu za granicą można podejść tylko w zatwierdzonych placówkach.
fotolia.com / Royalty Free / vectorfusionart
Bergenstesten, czyli egzamin potwierdzający zaawansowaną znajomość norweskiego, to sposób na potwierdzenie swoich kompetencji językowych. Może to być nie tylko duży atut na rynku pracy – w niektórych sytuacjach okazuje się wręcz niezbędny. O zdaniu Bergenstesten powinni pomyśleć w szczególności przyszli studenci i pracownicy medyczni.
Do tej pory egzamin organizowano trzy razy do roku w kilku norweskich miastach. Od tego roku taką możliwość będą miały też osoby mieszkające w Polsce.
Czym jest Bergenstest?
Bergenstest, zwany również Testem Bergeńskim, jest egzaminem potwierdzającym zaawansowane umiejętności w języku norweskim – według europejskiego systemu poziom trudności określa się na B2 i C1. Test podzielony jest na dwie niezależne części: pisemną i ustną – w praktyce są to osobne egzaminy, które odbywają się w innym czasie, trzy razy do roku.
Forma egzaminu
Pisemny egzamin opiera się na pięciu zadaniach, podzielonych na dwie części. Pierwszy etap składa się z ćwiczenia na rozumienie czytanego tekstu (leseforståelse), słuchania (lytteforståelse) i pisemnego streszczenia odsłuchanego tekstu. Po przerwie następuje druga część egzaminu, czyli test gramatyczny oraz wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych tematów.
Podczas egzaminu ustnego kandydat musi przygotować się na dokładne opisanie przedstawionego obrazka, przygotowanie wypowiedzi na podstawie przeczytanego tekstu, w której uzasadni swoje zdanie, a także rozmowy z egzaminatorem.
Egzamin daje więcej możliwości
Zaliczenie pisemnej części egzaminu może przydać się w szczególności osobom, które planują studia w Norwegii – poziom testu odpowiada wymaganiom językowym norweskich uczelni, a certyfikat upoważnia do ubiegania się o przyjęcie na studia licencjackie.
Ponadto może być to duża zaleta na rynku pracy – wielu pracodawców poszukuje obecnie pracowników z dobrą znajomością norweskiego. Zdany Bergenstest z pewnością będzie dużym atutem wśród osób poszukujących zatrudnienia w Norwegii.
W niektórych przypadkach zdanie ustnej części Testu Bergeńskiego może być warunkiem koniecznym do podjęcia pracy. W zawodach, w których umiejętność porozumiewania się po norwesku jest kluczowa, pracodawca może zażądać tego typu potwierdzenia – przykładem może być praca w służbie zdrowia.
Od teraz egzamin w Polsce
Uniwersytet Gdański jako pierwsza placówka w Polsce został zatwierdzonym przez Folkeuniversitetet miejscem egzaminacyjnym dla Bergenstesten. Pierwsza możliwość uzyskania certyfikatu nadarzy się w sobotę 20 października 2018 roku o godzinie 10. Test trwać będzie 6 godzin z przerwą między dwiema częściami.
Wszyscy chętni zgłoszenia powinni wysłać do 1 września 2018 roku na adres finkm@univ.gda.pl, w temacie wpisując „Bergenstesten”. Łączny koszt podejścia do egzaminu to 3500 NOK i 200zł.