Darmowy kurs języka norweskiego
Książki do nauki norweskiego
2

Oto zestawienie najpopularniejszych podręczników do nauki języka norweskiego.
"Ny i Norge"
Chyba najbardziej znanym i najchętniej kupowanym podręcznikiem jest "Ny i Norge", książka wydawana przez Fagbokforlaget. Cały pakiet składa się z podręcznika (tekstbok), ćwiczeń (arbeidsbok), audiobooka (lydsbok), ćwiczeń słuchowych (książka + CD), ćwiczeń online oraz słowniczka w 26 językach. Rok 2014 przyniósł najnowsze wydanie "Ny i Norge", bardziej dostosowane do obecnej sytuacji w Norwegii (w czytankach pojawia się również Polak!). Nowością są również zasoby internetowe dopasowane do programu.
"Ny i Norge" to zestaw przeznaczony dla początkujących i średniozaawansowanych, przygotowuje do egzaminów na poziomie A2 i B1, Norskprøve 2 i 3. Autorami są Gerd Manne oraz Gölin Kautin Nilsen.

fot. fagbokforlaget.no
Orientacyjna cena: podręcznik - 350-400 koron, ćwiczenia - ok. 325 koron
"Troll" 1 i 2
Obie książki "Troll" to podręczniki zawierające elementy teoretyczne i praktyczne. To książki ukierunkowane przed wszystkim na naukę gramatyki, jasno podzielone na działy i podrozdziały językoznawcze. Każdy podrozdział zajmuje dwie strony: jedna to część teoretyczna w języku polskim, wzbogacona o przykłady i wyjątki, druga to ćwiczenia praktyczne. Struktura jest na tyle przejrzysta, że każdy się w niej odnajdzie, nawet pracując z podręcznikiem samodzielnie. Każdy z rozdziałów kończy się testem.

fot. terytoria.com.pl
"Troll" został wydany przez gdańskie wydawnictwo Słowo/obraz terytoria na dwóch poziomach - początującym i średniozaawansowanym. Autorem pierwszej części jest Helena Garczyńska, a drugiej - Garczyńska i Maciej Balicki.

fot. terytoria.com.pl
Orientacyjna cena: 40-48 zł
"På vei"
Na większości kursów norweskiego, które organizowane są w Norwegii dla obcokrajowców, korzysta się z książki "På vei", wydanej przez Cappelen Damm Undervisning, autorstwa Elisabeth Ellingsen i Kirsti Mac Donald. Dla początkujących "På vei" może być za trudne do samodzielnej pracy, jednak na kursach czy zajęciach indywidualnych z lektorem sprawdza się bardzo dobrze - ma przejrzysty układ i przystępny program. Średniozaawansowani mogą spróbować uczyć się z "På vei" samodzielnie.

fot. cappelendammundervisning.no
Cały pakiet "På vei" zawiera podręcznik, ćwiczenia, zadania online, słowniczek w 23 językach oraz 2 płytki CD. Przeznaczony jest dla dorosłych obcokrajowców, do nauki gramatyki i praktycznej komunikacji w języku norweskim oraz nauki o norweskim społeczeństwie.
Orientacyjna cena: zestaw książka + ćwiczenia - ok. 700 koron, sam podręcznik - 400-450 koron
"Stein på stein"
To dość podobny zestaw do poprzedniego. Podejmuje trochę bardziej aktualne tematy związane z życiem w Norwegii i norweskim społeczeństwem. Publikacje "Stein på stein" pochodzą z tego samego wydawnictwa i od tych samych autorek. Według wielu osób, uczących się norweskiego, "Stein på stein" jest nieco trudniejsze od poprzedniej propozycji. Znajdziemy tam więcej tematów dotyczących aktualnych problemów, kwestii naukowych czy kulturowych.

fot. cappelendammundervisning.no
Jest to publikacja przeznaczona dla dorosłych obcokrajowców na poziomie średniozaawansowanym, jednak aby korzystać z niej samodzielnie, warto mieć poziom B1-B2. Cały zestaw składa się z podręcznika, ćwiczeń, zadań na stronie www oraz płytki CD. Orientacyjna cena: jak wyżej.
"Med tusen ord"
Jest to publikacja od Fagbokforlaget skierowana do dorosłych, zaczynających swoję przygodę z językiem norweskim. To propozycja dla osób zmotywowanych, które oczekują solidnych podstaw do dalszej nauki oraz dość szybkich postępów. Celem programu "Med tusen ord" jest efektywna nauka, która pozwoli uczniowi na całkiem swobodną komunikację po dość niedługim czasie. Taki kurs jest dobrą opcją dla osób, które muszą stosunkowo szybko opanować podstawy norweskiego.

fot. mto.portfolio.no
Pakiet zawiera podręcznik i ćwiczenia, zeszyt z ćwiczeniami słuchowymi, dwie płytki CD oraz zadania online .
Orientacyjna cena: książka zawierająca czytanki i ćwiczenia - około 400 koron
Powyższe propozycje to tylko nieliczne z wielu dostępnych w Polsce i w Norwegii. Wiele wydawnictw publikuje w formie tradycyjnej lub online całe kursy do nauki indywidualnej lub z lektorem. Jeżeli macie jakieś swoje sprawdzone podręczniki lub narzędzia, które pomagają przyswoić norweski, koniecznie się nimi podzielcie.
Źródła: fagbokforlaget.no, jezykowa24.pl, flerkult.no, terytoria.com.pl, cappelendammundervisning.no,
Zdjęcie frontowe: MN
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
04-02-2017 10:33
2
0
Zgłoś
10-02-2015 21:44
3
0
Zgłoś