Foto: Patrik Osterberg/Getty Images |
Owacje na stojąco podczas uroczystości Nobla w Oslo
Uroczystość w Oslo była wyjątkowa i bardzo symboliczna. Norweski Komitet Noblowski nie był w stanie wręczyć fizycznie nagrody jej zwycięzcy, ale z pewnością połączył się z nim w duchowo. Niezwykła, bardzo uroczystość powodowała, że obecni na sali ratusza, reagowali owacjami na stojąco.
Tegoroczny laureat Pokojowej Nagrody Nobla 54-letni Liu Xiabio odbywa zasądzoną w 2009 r. karę 11 lat więzienia za działalność wywrotową, w tym za zredagowanie manifestu, w którym domagał się przeprowadzenia reform demokratycznych w Chinach.
Zdarzyło się to po raz pierwszy od 1936 roku, gdy niemiecki publicysta Carl von Ossietzky nie mógł odebrać pokojowego Nobla, ponieważ naziści zabronili jemu i jego najbliższej rodzinie wyjazdu do Oslo.
Puste krzesło - symbolem
Krzesło laureata było puste i stanowiło wymowny symbol. Na pustym fotelu położono dyplom Pokojowej Nagrody Nobla i medal.„Żałujemy, że laureat nie jest tu dziś obecny". „Nie może być tu dziś z nami także jego małżonka Liu Xia, ani najbliżsi krewni „. Już sam ten fakt pokazuje, że nagroda była potrzebna i słuszna" - powiedział, przewodniczący Komitetu Noblowskiego Thorbjorn Jagland, podczas laudacji na cześć tegorocznego laureata.
Komitet Noblowski uważa, że prawa człowieka muszą być przestrzegane, aby pokój mógł być zachowany - powiedział w uzasadnieniu przewodniczący norweskiego komitetu noblowskiego, Thorbjoern Jagland.
Jagland zażądał także natychmiastowego uwolnienia tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla. - Liu skorzystał tylko ze swych praw człowieka i stał się symbolem walki o te prawa w całych Chinach - podkreślił. Zaznaczył, że nagroda dla Liu nie jest "nagrodą przeciwko Chinom" i podkreślił, iż kraj ten, jako światowe mocarstwo, "powinien przywyknąć do tego, że debatuje się o nim i krytykuje".
W uroczystości udział wziął król Norwegii Harald V. Na sali obecny był również znany amerykański aktor Denzel Washington. Nie stawili się dyplomaci z 19 krajów, którym wysłano zaproszenia, jednak te odłowiły. Polskę reprezentował ambasador Wojciech Kolańczyk.
Zamiast przemówienia laureata, jeden z tekstów napisanych przez niego na wolności odczytała norweska aktorka Liv Ullmann.
Uroczystość zakończyła się serią norweskich pieśni ludowych śpiewanych przez chór dziecięcy z Norweskiego Baletu Narodowego i Opery, którego dzieci mają symbolizować przyszłość ludzkości.
Przykład Lecha Wałęsy pokazuje, że historia może się zmienić. Historia świata przyśpiesza i być może naród chiński za kilka, kilkanaście lat będzie dumny ze swego laureata.
Nagrody Nobla w pięciu dziedzinach
W sztokholmskiej filharmonii przyznano Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, fizyki, medycyny, ekonomii i literatury. Dyplomy i medale trafiły w ręce dziewięciu laureatów, a w imieniu prof. Roberta Edwardsa nagrodę w dziedzinie medycyny odbierała małżonka Ruth. Brytyjski biolog nie mógł przybyć do Sztokholmu ze względu na zły stan zdrowia.
Pozostałych dziewięciu noblistów: Niemiec Andre Geim i obywatel Rosji i Wielkiej Brytanii Konstantin Novoselov (nagroda z dziedziny fizyki), Richard F. Heck ze Stanów Zjednoczonych oraz Ei-ichi Negishi i Akira Suzuki z Japonii (chemia), obywatel Peru i Hiszpanii Mario Vargas Llosa (literatura), a także Amerykanie Peter A. Diamond i Dale T. Mortensen oraz Brytyjczyk Christopher A. Pissarides (ekonomia), odebrało nagrody osobiście.
Nobla z poszczególnych dziedzin odbierali z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złote medale z wizerunkiem fundatora nagrody, a także dyplomy wypisywane ręcznie gęsim piórem.
Po raz pierwszy na scenie, wśród rodziny królewskiej pojawił się książę Daniel, który w czerwcu został mężem księżniczki Wiktorii, następczyni szwedzkiego tronu.
Tradycyjnie scena filharmonii została przyozdobiona kwiatami przywiezionymi do Sztokholmu z włoskiego San Remo, gdzie zmarł i przez pewien czas mieszkał Alfred Nobel.
Ceremonia rozdania Nagród Nobla jest w obu krajach, gdzie nagrody te są przyznawane, uznawana jest za najwyższej rangi, uroczystość państwową.
NTB/iLogic Media
Reklama

Reklama
To może Cię zainteresować
2