Czytelnia
Skandynawistyka na Uniwersytecie Szczecińskim
4

Skandynawistyka w Szczecinie ma się różnić od tych, oferowanych przez uczelnie, m.in., w Gdańsku i Poznaniu. US stawia nie tylko na naukę języka, ale również na przekazywanie wiadomości z obszaru ekonomii, polityki i systemu prawnego Norwegii. Studenci w systemie stacjonarnym będą się dodatkowo uczyć szwedzkiego i jednego z języków z obszaru bałtyckiego, np. rosyjskiego.
W Szczecinie zaobserwowano duże zapotrzebowanie na osoby, które posługują się językiem norweskim i znają dobrze kulturę tego kraju. Aby zakwalifikować się na skandynawistykę trzeba będzie na maturze zdać pisemnie język polski i język nowożytny na poziomie rozszerzonym oraz dodatkowo geografię, historię, WOS lub matematykę. Będzie dostępnych 60 miejsc.
„Chcemy wykształcić absolwentów potrzebnych na rynku pracy, nie tylko znających język, ale też znających język w biznesie, podstawy prawa norweskiego, tamtejszej ekonomii, przedsiębiorczości, nawet podstawy obowiązujących w Norwegii zasad BHP. Niezwykle bowiem istotne jest komunikowanie się kulturowe, umiejętność znalezienia się w obcej kulturze" - powiedziała dziekan Wydziału Filologii na US Ewa Komorowska.

wikipedia.org
Równolegle ze studiami dziennymi ruszą również studia podyplomowe, na których do wyboru będzie język norweski lub szwedzki. W przyszłości ruszy również duńska i szwedzka linia językowa.
Skandynawistyka będą funkcjonować we współpracy z polskimi placówkami dyplomatycznymi poza granicami Polski, w tym z Ambasadą w Oslo i skandynawskimi Ambasadami i konsulatami.
Skandynawistyka jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej obleganych kierunków na Uniwersytecie Gdańskim. Czy uczelni ze Szczecina uda się powtórzyć ten sukces?
Źródło: naukawpolsce.pap.pl, wf.usz.edu.pl, zdjęcie frontowe: wikipedia.org
Reklama
To może Cię zainteresować
16-03-2014 13:23
0
-2
Zgłoś
15-03-2014 23:51
0
-5
Zgłoś
15-03-2014 23:12
3
0
Zgłoś