
Kilka nieprzyjemnych i bardzo niepokojących faktów:
-
W Stanach Zjednoczonych pozostało zaledwie około 4% z dawnej populacji miejscowych trzmieli. Kiedy amerykańscy rolnicy sprowadzili trzmiele z zagranicy, by te zapylały zbiory, te niemal wyparły trzmiele rodzime. Dwa amerykańskie gatunki trzmieli wyginęły całkowicie, trzeci ledwo się trzyma.
-
Szacuje się, że trzmielom i pszczołom zawdzięczamy co najmniej 30% światowej produkcji rolnej. To zatem kluczowe gatunki dla światowego ekosystemu. Jeśli one znikną, zginą również inne gatunki. Homo sapiens też może spotkać ten los.
-
W 2009 roku odkryto zarazę, która zabija larwy pszczół, nim te zdążą wyrosnąć na pszczoły-robotnice. Ostatnim razem do takiej zarazy wśród pszczół doszło w Norwegii 30 lat temu.
-
Już za pięć lat norweska populacja trzmiela może przestać istnieć całkowicie.
Co robić? Dać trzmielom i pszczołom jeść
Jak widać z powyższego zestawienia, bynajmniej nie wyczerpującego, sytuacja wygląda źle. Co zatem można zrobić? Wydawałoby się, że pojedyncza osoba niewiele może zdziałać, skoro zagrożenie dla owadów zapylających jest globalne, ale jednak.
W Norwegii zainicjowano kampanię "Brzęczące ogrody" (Summenede hager), której celem jest zapewnienie pszczołom i trzmielom wystarczającej ilości pokarmu, by mogły przetrwać.
Jak piszą twórcy kampanii, w Norwegii jest milion ogrodów i jeśli ich właściciele zaczną działać na rzecz pszczół i trzmieli, na pewno przyniesie to efekty.
A co z tymi, którzy nie mają ogródka? Też mogą przyłożyć ręki do dobrej sprawy - wystarczy, że posadzą kwiaty w doniczkach!
Oto kilka rad ze strony twórców kampanii "Brzęczące ogrody":
-
Posadź w ogródku kwiaty, dzięki którym trzmiele i pszczoły będą miały pożywienie przez cały sezon. Niestety aż zbyt często się zdarza, że ludziom nie chce się hodować kwiatów, a ogródek to po prostu starannie przystrzyżony trawnik, na którym pszczoła może zwyczajnie zginąć z głodu. Tymczasem pszczoły i trzmiele potrzebują pokarmu od wiosny do jesieni, więc najlepiej posadzić różne rośliny, które kwitną w różnych miesiącach. (Patrz -> tabela pod artykułem)
-
Nie pryskaj ogródka środkiem chwastobójczym. Poświęć raczej trochę czasu i wysiłku i wyrwij chwasty ręcznie.
-
Postaraj się kupować żywność ekologiczną. Robiąc to, przyczyniasz się do ograniczania stosowania toksycznych oprysków również poza własnym ogródkiem.
-
Komu nie straszna odrobina przykrego zapachu, może w ogródku założyć kompostownik, żeby mieć naturalny nawóz dla roślin.
Jakie rośliny lubią trzmiele? Trzmiele lubią kwiaty polne, więc warto - jeśli nawet nie hodować je świadomie - po prostu pozwolić im rosnąć w swoim ogródku. Do ulubionych przez trzmiele kwiatów należą:
Oprócz tego jednak jest cały szereg kwiatów i innych roślin ogrodowych, które przez cały rok zapewnią trzmielom i pszczołom pokarm. Wiosna: krokusy, przebiśniegi, szafirki; a także kwitnące drzewa: wiśnie i jabłonie Lato: (m.in.) ślazówka letnia (Lavatera trimestris), fasola wielkokwiatowa (Phaseolus coccineus), ogórecznik lekarski (Borago officinalis), czarnuszka damasceńska (Nigella damascena), koper włoski (Foeniculum vulgare), mak polny (Papaver rhoeas), nagietek lekarski (Calendula officinalis) |
To może Cię zainteresować
13-08-2013 00:56
0
-1
Zgłoś