
Fot. stock.xchng |
Pierwsza dziesiątka najmniej stresujących zawodów:
1.Profesor uniwersytetu - wysoki status, możliwość zrobienia kariery, małe ryzyko dla zdrowia i życia oraz dobre wynagrodzenie. Do tego profesorowie mogą być zatrudniani dożywotnio, co dodatkowo eliminuje stres związany z niepewnością co do miejsca pracy.
2. Krawiec - ma na co dzień możliwość pracy kreatywnej, a do tego zazwyczaj pracuje w spokojnej atmosferze, gdzie nikt mu nie przeszkadza.
3. Technik medyczny - praca biurowa w stabilnym sektorze zdrowotnym.
4. Złotnik - ma zazwyczaj prywatne, dobrze chronione miejsce pracy i możliwość uzyskiwania wysokich zarobków.
5. Medyczny technik laboratoryjny - pracuje poza środowiskiem państwowej służby zdrowia i zasadniczo w spokoju, tj. nikt mu nie przeszkadza. Może pracować w swoim własnym tempie.
6. Technik aparatów słuchowych - pracownik służby zdrowia o szczególnych kompetencjach w zakresie aparatów słuchowych i innych urządzeń audio. Bardzo rozwojowa branża, spokojne środowisko pracy i przeważnie spokojni, starsi klienci.
7. Ekspert do spraw żywienia - zawód ten będzie odgrywał coraz większą rolę ze względu na walkę z otyłością. Pracuje ze zróżnicowaną grupą klientów.
8. Fryzjer - mimo iż często jest zabiegany i ma wielu klientów w ciągu dnia, na ogół postrzega przebywanie z ludźmi jako coś pozytywnego. Kreatywna praca i środowisko.
9. Bibliotekarz - pracuje w spokojnej atmosferze. Ma przed sobą różne możliwe ścieżki rozwoju kariery zawodowej.
10. Operator maszyn wiercących - mimo, że praca polega na obsłudze ciężkich maszyn przemysłowych, zawód ten jest zawodem niskiego ryzyka, a pracownik może często pracować w swoim własnym tempie.
A teraz coś dla osób, które lubią, kiedy skacze im adrenalina. Inni natomiast powinni tych zawodów unikać. Nie będzie chyba zaskoczeniem, gdy okaże się, że z najbardziej stresującymi zawodami świata mamy do czynienia w armii?
Pierwsza dziesiątka najbardziej stresujących zawodów:
1. Żołnierz zawodowy - wysoki poziom ryzyka, zarówno podczas konfliktów, jak i w czasie pokoju (kiedy to musi być chociażby gotowy na udzielanie pierwszej pomocy ofiarom katastrof naturalnych itp.).
2. Generał - pozostajemy przy wojsku. Generał tworzy strategię taktyczną działań zbrojnych, a zatem odpowiada zarówno za powodzenie operacji militarnych, jak i bezpieczeństwo swoich podwładnych.
3. Strażak - W 2012 roku w USA zginęło podczas pracy 77 strażaków, co czyni ten zawód zdecydowanie jednym z najbardziej niebezpiecznych. Do tego strażacy muszą liczyć się z koniecznością pracy niekiedy nawet w 48-godzinnych zmianach.
4. Pilot - od niego zależy bezpieczeństwo na pokładzie samolotu. Do tego jest zmuszony spędzać długie okresy w pracy, z dala od domu.
5. Szef public relations - musi umieć "gasić pożary", to jest zażegnywać sytuacje kryzysowe i ratować wizerunek klienta. Musi myśleć i działać szybko, będąc pod silną presją oraz pod obstrzałem mediów.
6. Prezes firmy - "twarz" firmy i pierwsza osoba, która musi wziąć na siebie odpowiedzialność za firmę w ciężkich czasach kryzysu.
7. Fotoreporter - osoby relacjonujące tak dramatyczne sytuacje jak katastrofy naturalne czy wojny często bywają słabo wynagradzane, mimo podejmowanego przez siebie ryzyka.
8. Dziennikarz - branża, w której dochodzi do wielu cięć, a od reporterów wymaga się, by pracowali dłużej za mniejsze pieniądze, a przy tym potrafili posługiwać się coraz to nowszymi technologiami.
9. Taksówkarz - z amerykańskiego punktu widzenia: niskie zarobki, nieregularne godziny pracy i możliwe niebezpieczne sytuacje.
10. Policjant - bywa jednym z najniebezpieczniejszych zawodów świata.
A Wy, co sądzicie o powyższych listach? Zgadzacie się, czy może waszym zdaniem w rankingu powinny znaleźć się inne zawody?
Na podstawie: Aftenposten

To może Cię zainteresować