
Wbrew pozorom Halloween w obecnym kształcie nie ma w Norwegii przesadnie długiej tradycji. Pierwsze poważne obchody święta upiorów, zaimportowanego zza oceanu, miały miejsce w 2000 roku. Sama tradycja świętowania jest jednak znacznie starsza.
Korzenie Halloween sięgają do początków naszej ery. Za zwyczaj, który miał największy wpływ na ich kształt, uważa się celtycką tradycję nowego roku. Według ówczesnych mieszkańców Wysp Brytyjskich i obecnej północnej Francji, 31 października, gdy umierał stary rok, na ziemi pojawiały się korzystające z jego osłabienia mroczne siły. Noc z 31 października na 1 listopada uważana była za nawiedzoną i przeklętą. Ludzie palili ogniska, by odpędzić złe duchy, a wychodząc z domu, zakładali straszne maski, by upiory nie mogły ich rozpoznać. Jednocześnie chodzono po domach sąsiadów z prośbą o materiał do spalenia. To właśnie ta tradycja dała początek Halloween.
Na kształt Halloween miała również wpływ tradycja chrześcijańska, a konkretnie Dzień Wszystkich Świętych, z początku obchodzony 13 maja, a od 835 roku 1 listopada. Z czasem wprowadzono również dzień poświęcony wszystkim „mniej zasłużonym” zmarłym – Dzień Zaduszny (2 listopada). Współczesne Halloween przejęło pewne elementy obchodów Dnia Zadusznego w Meksyku – to stamtąd pochodzą powszechnie stosowane szkielety, czaszki, nietoperze i krew.
Mimo wszystko to celtyckie święto sprzed 2000 lat dało początek amerykańskiej tradycji. Przemawia za tym fakt, że dopiero od czasu masowej emigracji z katolickiej Irlandii i Szkocji odnotowano w USA obchody Dnia Zmarłych. W krajach protestanckich zaniechano traktowania 1 listopada w kategoriach święta (w Norwegii stało się to w 1770 roku), ale w krajach katolickich, takich jak Irlandia, tradycja przetrwała.
Z czasem obchody Halloween coraz bardziej upodabniały się do tego, co znamy obecnie. W latach 30-stych XX wieku zorganizowano w USA kampanię przeciw świętowaniu, ale tradycja przetrwała, a na przełomie XX i XXI wieku rozprzestrzeniła się, w dużej mierze dzięki reklamie, w Europie. Dziś Noc Duchów obchodzona jest w coraz większej liczbie krajów, imprezy pod tym hasłem organizowane są również w Polsce. To co, cukierek czy psikus?
Na podstawie VG
To może Cię zainteresować
02-11-2012 11:20
0
-1
Zgłoś
31-10-2012 16:19
1
0
Zgłoś
31-10-2012 13:26
1
0
Zgłoś
31-10-2012 13:01
0
-3
Zgłoś