Czytelnia
Litewski talk-show: chów wsobny powoduje, że Norwegia zabiera zagraniczne dzieci
71

W litewskim programie "Valanda su Rūta" (Godzina z Rutą) oskarżono Norwegię o zabieranie i wychowywanie zagranicznych dzieci w celu walki z "najwyższym współczynnikiem chowu wsobnego na świecie".
W zeszłym tygodniu w litewskim talk-show "Valanda su Rūta" wywołano dyskusję na temat Barnevernet, podczas której dowodzono, że działanie organizacji jest wymierzone szczególnie w dzieci z Litwy.

Prowadząca program Rūta Mikelkevičiūte, fot. lnkgo.alfa.lt
"Litewskie dzieci w Norwegii zabierane są od rodziców. Litewskie dzieci w Norwegii są poszukiwanym towarem". Takimi słowami zaczął się program, zanim prowadząca Rūta Mikelkevičiūte przeszła do wywiadu z Neringą Ozoliną, Litwinką zamieszkałą w Ålesund, która w krajach nadbałtyckich stała się autorytetem w kwestii "norweskiego reżimu ochrony dzieci".
- Przyrost naturalny jest najniższy w Norwegii - powiedziała prowadzącej Ozolina - A chów wsobny jest tam najwyższy z całego świata, tak samo jak procent dzieci rodzących się z zespołem Downa i innymi wadami wrodzonymi.

Neringą Ozoliną, fot. lnkgo.alfa.lt
Problem dotyczący Barnevernet zaczął być w Litwie głośny po tym, jak w prasie pojawiła się informacja o Litwince Gražinie Leščinskiene, której syn Gabrieliaus został zabrany przez Barnevernet.
Według prawnika Leščinskiene, chłopczyk został pochwycony po tym, jak wykazaywał dziwne "zachowania seksualne" - często chodził do łazienki, obsesyjnie mył i wąchał ręce.

Gražina Leščinskienefot, fot. lnkgo.alfa.lt
Norweski ambasador na Litwie Dag Halvorsen powiedział, że kontrowersje związane z litewskimi dziećmi, zabieranymi pod opiekę socjalną w Norwegii, to obecnie temat najczęściej poruszany w kraju.
- Ten problem stał się w ostatnich latach najczęściej poruszany w newsach na Litwie, a w ostatnich miesiącach jest jeszcze bardziej popularny - powiedział Halvorsen stacji NRK - Krąży historia o chowie wsobnym w Norwegii oraz częstym występowaniu zespołu Downa wśród norweskich dzieci. Podobno, w związku z tym ważne jest dla władz Norwegii, aby zyskać zdrowe, zagraniczne dzieci, takie jak z Litwy, aby wzmocnić materiał genetyczny.
Halvorsen wynajął niedawno litewską firmę PR-ową, by spróbować przeciwdziałać błędnym przekonaniom na temat Barnevernet wśród Litwinów.
Opinia wśród obcokrajowców na temat Barnevernet zdaje się pogarszać. Czy może to poprawić jedynie zewnętrzna zmiania PR-u? A może taka opinia wynika jedynie z braku zrozumienia i doinformowania?
Źródła: thelocal.no, sputniknews.com, nrk.no
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl - royalty free
Reklama
To może Cię zainteresować
18-04-2015 21:37
0
0
Zgłoś
18-04-2015 11:28
0
0
Zgłoś
18-04-2015 10:48
0
-1
Zgłoś
18-04-2015 10:45
0
-1
Zgłoś
18-04-2015 10:28
0
0
Zgłoś
18-04-2015 10:16
1
0
Zgłoś
18-04-2015 10:05
0
0
Zgłoś
18-04-2015 10:03
0
0
Zgłoś