Czytelnia
Jak rozpoznać fałszywe pieniądze?

Fałszerze wymyślają coraz to nowe techniki podrabiania pieniędzy. Jak sprawdzić, czy banknoty, które otrzymujemy są prawdziwe? Poniżej kilka przydatnych rad.
Norwegowie coraz częściej dokonują transakcji za pomocą kart płatniczych. Wiele osób jednak nadal woli robić zakupy płacąc gotówką. Bywa, że do obiegu mogą być wpuszczone fałszywe pieniądze. Znając kilka mechanizmów zabezpieczających, samemu można ocenić, czy dany banknot jest prawdziwy i czy powinien wzbudzić podejrzenia.
Banknot 50 koron
Na tym nominale umieszczono Petera Christena Asbjørnsena, norweskiego pisarza, folklorystę i przyrodnika. Kiedy spojrzy się na banknot pod światło, można zobaczyć srebrną nitkę zabezpieczającą z napisem „Norges Bank” oraz znak wodny w postaci kilku podobizn pisarza umieszczonych na awersie. Jeśli patrzy się na banknot pod odpowiednim kątem przy świetle dziennym i dobrze przyjrzy się rozecie znajdującej się obok podobizny Asbjørnsena, można tam dostrzec literę „N”. Ważnym elementem na rewersie banknotu o nominale 50 koron jest znak klucza umieszczonego w prawym dolnym rogu. Najlepszą metodą sprawdzenia autentyczności pieniędzy jest potraktowanie sprawdzanego nominału promieniami ultrafioletowymi. Przy ich pomocy można dostrzec znaki niedostrzegalne przy zwyczajnym oświetleniu. W przypadku 50 koron będzie to stalówka od pióra ukryta tuż przy podobiźnie Asbjørnsena.
Banknot 100 koron
Na tym nominale znajduje się Kirsten Flagstad, norweska śpiewaczka operowa. Oprócz ukrytych znaków wodnych, banknot zabezpieczony jest metalizowanym paskiem holograficznym. Na tylnej stronie banknotu został umieszczony pionowy pas z liczbą „100” powtórzoną kilka razy. Efekt widoczny jest dopiero wtedy, kiedy spojrzymy na pieniądze pod odpowiednim kątem. Patrząc na banknot przy świetle ultrafioletowym, można dostrzec klucz wiolinowy ukryty na awersie.

fot. MN
Banknot 200 koron
Na tym nominale umieszczono Kristiana Birkelanda, wybitnego norweskiego naukowca zajmującego się m.in. fenomenem zorzy polarnej. W przypadku tego banknotu, oprócz znaków wodnych, ukrytej litery „N” i srebrnej nitki zabezpieczającej, zastosowano szereg innych rozwiązań chroniących przed fałszerstwami. Tutaj również można dostrzec metalizowany pasek holograficzny po prawej stronie banknotu. Umieszczono na nim powtarzające się liczby 200 oraz symbol mitycznego Sleipnira, konia Odyna W świetle ultrafioletowym na prawdziwym banknocie powinien się pojawić symbol lecącego meteorytu.
Banknot 500 koron
Na tym banknocie umieszczono norweską pisarkę Sigrid Undset. Znajdzie się tutaj wszystkie wyżej wspomniane zabezpieczenia, które zostały zawarte w poprzednich nominałach (znaki wodne, pasek holograficzny). Ponadto, przy zastosowaniu światła ultrafioletowego, na banknocie można dostrzec dwa ciekawe elementy. Na awersie będzie to symbol kwiatka, ukryty blisko podobizny Undset, natomiast na rewersie - kilka elementów z przedstawionego wieńca również się zaświeci.
Banknot 1000 koron
Twarzą 1000 koron jest Edvard Munch. To właśnie ten nominał jest najczęściej podrabiany. Banknot jest zabezpieczony w sposób podobny jak 500 koron. W świetle ultrafioletowym można zauważyć symbol pędzla.
Jesteście ciekawi historii postaci znajdujących się na norweskich banknotach? Więcej na ten temat możecie przeczytać w tym artykule.
źródło: dinside.no, norgesbank.no
źródło zdjęcia frontowego: fotolia - royalty free
Reklama

Reklama
To może Cię zainteresować