1

foto: fjordnorawy.com |
Norwegia ze względu na swoje położenie geograficzne została obdarowana niezwykle urzekającym i urozmaiconym krajobrazem. Jego charakterystycznym elementem są niewątpliwie fiordy. To właśnie w tym państwie znajduje się ich największe na świecie nagromadzenie. Co doprowadziło do ich powstania?
Około 15 000 lat temu…

Źródło: wiking.edu.pl
Plejstocen trwający około 2,6 miliona, nazywany jest ze względu na pokrywające w niektórych miejscach skorupę ziemską lądolody – epoką lodowcową. W Europie największy jej obszar objął lądolód skandynawski – podczas maksymalnego zasięgu zajmował niemal 5 mln km2. Podczas ostatniego plejstoceńskiego zlodowacenia Würm, czy też inaczej zwanego zlodowaceniem wisły, oraz cofania się lodowca ku północy, nastąpiły najbardziej znaczące zmiany klimatyczne oraz przekształcenia terenu, w tym także powstawianie fiordów.
Czym jest fiord?
Fiordy stanowią wąskie, długie, polodowcowe zatoki wchodzące głęboko w głąb kontynentu, często silnie rozgałęzione. Do ich powstania doszło wówczas, gdy istniejące już doliny zostały podczas zlodowacenia wypełnione przez lód tworzący jęzor lodowcowy i sukcesywnie pogłębiane przez działalność lodowca. Dno doliny w przekroju przypomina literę U, zatem jest ono prawie płaskie, natomiast jej zbocza są bardzo strome.
Dolina została zalana wodami oceanu, którego poziom podniósł pod wpływem ustępowania i topnienia lodowca. W ten sposób ostatecznie powstały fiordy. Widoczna część fiordu wystająca ponad wodę stanowi maksymalnie jedną trzecią jego faktycznej głębokości. Zatem są one bardzo głębokie.

Źródło: studyblue.com
Największą ich ilość na świecie znajdziemy w Norwegii, aczkolwiek występują one również w Szwecji, na Grenlandii, na Alasce, w Szkocji oraz w Chile i Nowej Zelandii.
Najgłębszy fiord na świecie:
Skeleton Inlet (Antarktyda) – ponad 1900 metrów.
Najdłuższy fiord na świecie:
Kangertittivaq lub Scoresby Sund (Grenlandia) – 350 kilometrów.
Najdłuższy i najgłębszy fiord w Norwegii:
Sognefjord – długość: 203km, głębokość: 1308m
Co współcześnie oferują nam fiordy?
Najwięcej fiordów znajdziemy na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Są to przede wszystkim miejsca o malowniczym krajobrazie z licznymi wodospadami, spływającymi po stromych zboczach oraz niewielkimi osadami kolorowych domków na ich brzegach. Dosyć łagodny klimat oraz bogata fauna i flora sprawiają, iż jest to cel pieszych wędrówek, campingów lub wycieczek rowerowych. Najpopularniejszymi fiordami są Nærøyfjord i Geirangerfjord, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można przez nie przepłynąć promem, łodzią, lub kajakiem.
Warto również wspomnieć, iż zasolenie wód w fiordach jest stosunkowo niskie. Dlatego też, woda je wypełniająca charakteryzuje się wspaniałą przejrzystością i stwarza doskonałe warunki dla wędkarstwa.
Polecamy rozejrzeć się po fiordach z powietrza. Fantastyczne widoki!:
http://www.fjordnorway.com/360/fjordnorge/#/fjordnorge22

Geirangerfjorden. Źródło: fjordnorway.com
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
5
04-07-2013 09:09
2
0
Zgłoś