Czym tak właściwie jest pinse?

W dniu wczorajszym obchodziliśmy pinse. Dla większości był to po prostu dzień wolny od pracy. Niewielu wie, że święto to symbolizuje Zesłanie Ducha Świętego i jest trzecią najważniejszą uroczystością chrześcijańskią w roku.
Słowo pinse wywodzi się z greckiego słowa pentekoste oznaczającego pięćdziesiąt - uroczystość ta obchodzona jest 50 dni po żydowskiej wielkanocy (a 49 po chrześcijańskiej). Początkowo było to żydowskie święto plonów, a zarazem jedno z trzech żydowskich świąt pielgrzymkowych. Żydzi z całego świata wyruszali wówczas do Jerozolimy aby wziąć udział w obchodach pinse w świątyni. Łukasz w swojej Ewangelii opisuje, że w czasie obchodów święta 50 dni po Zmartywchwstaniu Jezusa świątynię wypełnił silny powiew wiatru, a nad głowami Apostołów pojawiły się płomienie, dzięki czemu zaczęli mówić wszystkimi językami świata - przyjezdi z Egiptu, Libii, Rzymu i innych regionów mogli więc ich zrozumieć. Święty Piotr opowiedział wówczas o Zmartwychwstaniu Chrystusa, dzieki czemu 3 tysiące ludzi uwierzyło, że Jezus to syn Boga. Zostali oni ochrzczeni i stworzyli pierwszy chrześcijański Kościół na świecie.

fot. MN
Dla większości Norwegów święto to oznacza jednak jedynie dzień wolny od pracy - jego obchody nie cieszą się dużą popularnością, a duża część osób nie ma nawet pojęcia, czego pinse jest symbolem.
- Nie jestem osobą religijną, pinse oznacza więc dla mnie czas na odpoczynek z rodziną. Jeśli pogoda sprzyja, chodzimy wówczas na piesze wycieczki - mówi Ann-Kristin Kolvik.
- Pinse to dzień wolny, chyba w maju? Nie wiem czym dokładnie jest, ale to z pewnością święto kościelne - komentuje Andreas Karlsen.
- Dla mnie pinse to także jedynie dzień wolny. Wydaje mi się, że symbolizuje, że minęło ileś dni od Wielkanocy, nie wiem jednak ile. Mam w każdym razie nadzieję, że pogoda będzie wtedy dobra - opowiada Ranveig Bjørge.
A czym dla Was jest to święto - ważną uroczystością, czy dniem wolnym od pracy?
Źródła: smp.no, bibel.no
Zdjęcie frontowe: wikimedia.org - Museo dell'Opera del Duomo (Siena) - public domain

To może Cię zainteresować