Ciekawostki
O czym śpiewają wieloryby?

Najnowsze badania pokazują, że walenie przekazują sobie wzajemnie informacje o tym, gdzie można znaleźć pożywienie.
Długopłetwowce to ogromne, ważące nawet 30-40 ton, walenie, które znane są ze śpiewu który z siebie wydają. Złożone wycie i zawodzenie może się nieść przez wiele godzin i słychać je w odległości 3 mil. Wszystkie ssaki z tego gatunku wydają z siebie dźwięki o tym samym tonie.
Wspólne polowania pomagają nawiązywać więzi między waleniami i co udowodniły najnowsze badania, wymagają dużo współpracy.
- Wiadomo, że humbaki współpracują w mniejszych grupach aby złapać ławice ryb, ale nowe badania są dość interesujące – mówi Nils Øien, naukowiec z Instytutu Oceanografii.

foto: flickr.com/ Peat Bakke
Koordynacja za pomocą dźwięku
Susan Parks, profesor biologii na Uniwersytecie w Syracuse w USA, badała wraz z innymi naukowcami zachowania humbaków w zatoce Massachusetts.
Od dawna zagadką dla naukowców było to, dlaczego zwierzęta pracują w grupach, jednak długopłetwowce od dawna były znane ze swojego inteligentnego sposobu polowania w grupach. Udowodniono również, że te humbaki posługują się różnymi dialektami.
- Badano śpiew samców humbaka podczas okresu godowego. Co roku tworzą oni nowe pieśni, które rozprzestrzeniają się wśród populacji tego walenia. Podobnie zachowują się kosy, które naśladują się wzajemnie – mówi Øien.

foto: commons.wikimedia.org
Współpraca podczas polowań jest szczególną zaletą w ciemności. Według profesor Susan Parks, walenie używają dźwięków aby się wzajemnie rozpoznać i powiadomić o pożywieniu. Dźwięk pomaga humbakom w koordynacji i lokalizacji pożywienia.
W podobny sposób zachowują się zwierzęta stadne zarówno na powierzchni, jak i w głębi oceanu. Zachowania te implikują, że dźwięk umożliwia ławicy przygotowanie się do ucieczki i tym samym ułatwia humbakom złapanie zdobyczy.
430 godzin nagrań
Naukowcy użyli podwodnego sprzętu nagrywającego dźwięki wydawane przez humbaki. Ponad 430 godzin nagrań zostało przeanalizowanych i z nich wynika, że humbaki wykorzystują swoje pieśni podczas polowań w grupie,a są cicho gdy polują na nie samodzielnie.
- To nie jest do końca mowa, ale potrafią się komunikować i powiadamiać długodystansowo o obecności pożywienia. Duża cześć tego to badania akustyczne. Jest jeszcze wiele do odkrycia w tej dziedzinie nauki – mówi Nils Øien, specjalista od badań nad wielorybami.
Źródła: nrk.no, forskning.no
Zdjęcie frontowe: pixabay.com - CC0

Reklama
To może Cię zainteresować