
Snus w saszetkach / Foto: iLogic News |
Zespół badaczy, kierowany przez Karla Erika Lunda z norweskiego Instytutu Badań Alkoholu i Narkotyków SIRUS, uważa, że snus o 90% mniej szkodliwy niż papierosy. Zawiera on „jedynie" 31 substancji trujących, podczas gdy papierosy około 250.
Ponadto nie wywołuje on chorób bezpośrednio zagrażających życiu i zdrowiu, przy regularnym zażywaniu snusa zwiększa się „tylko" ryzyko zachorowań na raka trzustki i przełyku. Tymczasem papierosy wywołują choroby serca i naczyń krwionośnych oraz wiele rodzajów raka. Ponadto trzy razy mniej palaczy powraca do nałogu niż ci, którzy chcą rzucić palenie za pomocą gumy lub innej metody.
Wielu uważa, że przejście na snus jest jedynie zastąpieniem jednego nałogu drugim i w gruncie rzeczy nie zwalcza go.
To czego obawiają się lekarze i naukowcy, to tzw. „podwójne uzależnienie". Nie można mianowicie wykluczyć, że z początkiem zażywania snusu palacze zaprzestaną 'pierwszego' nałogu. W dodatku zawiera on więcej nikotyny, więc osoby od niej uzależnione otrzymają większą dawkę zamiast pomocy.
Badanie zostało oparte na ankiecie przeprowadzonej wśród 7170 mężczyzn w wieku od 20 do 50 lat, z czego 1775 było byłymi palaczami i 1808 jest obecnie.
Krótko o snusie
Co to jest snus?
Mówiąc krótko - sproszkowany, wilgotny tytoń.
W jakich formach występuje?
Jako wilgotny proszek luzem pakowany w pudełka/saszetki lub porcjowany w postaci małych torebek, które w całości wkłada się pod wargę.
Jak tego się używa?
Zwyczajowo snus zażywa się poprzez umieszczenie go pod górną wargą i trzymanie go tam przez pewien okres czasu. Do formowania porcji służą specjalne narzędzia typu Prismaster lub Icetool. Oczywiście porcję z luźnego snusu można sporządzić ręcznie, bez używania narzędzi.
Ile należy trzymać snus pod wargą?
Generalnie od 15 minut do pół godziny. Zależnie od indywidualnych upodobań.
Jak przechowywać snus?
Zaleca się przechowywanie snusu w lodowce (w temperaturze do +8 stopni Celsjusza). Przechowywanie snusa w mniejszych temperaturach, czyli np. w zamrażarce wydłuża okres zdatności do spożycia o około 10 miesięcy.
Czy snus jest legalny?
Spożycie snusu jest legalne, zarówno w Polsce jak i innych krajach UE. Kupowanie snusu jest także legalne. Natomiast wprowadzanie snusu do obrotu (sprzedaż przez firmy), jest legalne w UE tylko w Szwecji i Danii oraz Norwegii. Legalnie można handlować snusem także w takich krajach sąsiadujących z Polską jak Rosja, Białoruś, Ukraina
Czy snus uzależnia?Tak, ponieważ zawiera tą samą substancję co papierosy, czyli nikotynę.
(MN/Ł.K)

To może Cię zainteresować